Poradňa pediatra

Na problémy súvisiace s rastom, vývojom dieťaťa i chorobami odpovedá MUDr. Marta Špániková, pediatrička.

Poradna uzavretá.

  • prepichnuté ušká

    Dobrý den, o mesiac očakávame narodenie nášho druhého potomka - dievčatka a ja sa zaujímam o to či dat novorodencovi ušká prepichnút alebo nie. Veľa som o tom čítala ale jasnú odpoveď som nenašla. Každý článok totiž hovorí o niečom inom a ja mám z toho zmatok.Niekde píšu o úplne normálnom postupe a pepichnutí už v porodnici inde zase o tom že neodporúčajú ušká prepichnút do pol roka života dietata. Prosím, poradte mi ako odborníčka či je vhodné vykonat prepichnutie hned alebo s tým radšej počkat, vopred Vám dakujem.

    Odpovedá: MUDr. Marta Špániková

    Vždyzávisí od tej ktorej pôrodnice, či sú ochotní na novorodeneckom oddelení prepichnúť ušká, neviem ako je to v rôznych pôrodnicicach na Slovensku. Isté je, že deti, ktoré majú pozitívnu alergickú rodinnú anamnézu a predpokladáme, že sa u nich tiež môže vyvinúť alergické ochorenie, hlavne také, ktoré sa prejavuje na koží / v zmysle atopického ekzému/ zle znášajú aj cudzie teleso v ušku, ktorým náušnice v každom prípade sú. Potom to uško mokvá, je zapálené a náušnice je potrebné odstrániť. Prepichovanie je bolestivé tak či tak, takže ja osobne by som sa s tým v prvých mesiacoch života neponáhľala. ja osobne som za to , prepichovať ušká až ke´d si ich dievčatko samo praje mať s náušničkami.