Poradňa pediatra

Na problémy súvisiace s rastom, vývojom dieťaťa i chorobami odpovedá MUDr. Marta Špániková, pediatrička.

Poradna uzavretá.

  • Senegal, Mali

    Dobrý deň,
    od 17.11.2010 plánujem 17 dňovú poznávaciu cestu po Senegale a Mali (súčasťou je aj 3 dňová plavba po rieke NIGER). Dal som sa zaočkovať proti Hepatitíde A a B a plánujem si zaobstarať aj ANTIMALARIKA. Chcel by som sa Vás ešte opýtať, či je nutné nejaké ďalšie očkovanie resp. prevencia, lebo môj praktický lekár mi neodporúčal iné očkovania/ochranu ako horespomínanú? A či mi môžete poskýtnúť ešte nejaké dobré rady na ochranu zdravia, ktoré mi možno unikli.
    Ďakujem.

    Odpovedá: MUDr. Marta Špániková

    Urobili ste veľmi dobre, že ste už s očkovaním začali, uvedené dve očkovania sa odporúčajú u všetkých cestovateľov. Vo vami navštevovaných krajinách sa odporúča preventívne podávanie antimalarík, preto ich pred cestou, počas nej a po nej určite užívajte. Odporúča sa aj ťltá zimnica, tá je v Mali povinná u všetkých cestovateľov, taktiež brušný týfus a meningokokov´ý zápal mozgu a mozgových blán taktiež aj cholera a cestovateľské hnačky. Odporúčam všetky očkovania konzultovať aj previesť cestou odbornej ambulancie pre cestovateľksú medicínu, nájdete ju na stránke www.inocem.sk, pracuje tam dr. bakoš, ktorý je skúsený vakcinológ a infekciounista.