Poradňa pediatra

Na problémy súvisiace s rastom, vývojom dieťaťa i chorobami odpovedá MUDr. Marta Špániková, pediatrička.

Poradna uzavretá.

  • Informacia

    Dobry den,prosim vas mozte mi napisat aky je rozdiel v ockovacej vakcine PREVENAR a PNEMO 23.Obvodna mi odporuca ockovat Prevenarom ale syn uz ma 3r.ktora vakcina je prenho lepsia.Je predcasne narodeny, 37tyz.Od nastupu do skoly je casto chory.Mozem mat istotu ze po ockovany sa mu zlapsi zdravotny stav.Dakujem.

    Odpovedá: MUDr. Marta Špániková

    Istotu, že po očkovaní sa mu zlepší zdravotný stav vám nikto nedá. Vo veku vášho syna je možné povedať, že očkovanie Prevenarom ho určite ochráni pred sidmimi sérotypmi invazívneho streptokoka, ktorý spôsobuje vážne ochorenia detí, ktoré niekedy majú aj trvalé následky, ba niekedy končia aj smrťou dieťaťa.Jedna dávka očkovacej látky vo vašom prípade, chráni dieťa proti týmto typom celoživotne. Vo veku vášho dieťaťa očkovanie preplácajú rodičia.
    Očkovanie Pneumo 23 je očkovanie proti 23 sérotypom pneumokoka, očkovacia látka je postavená ná úplne inom princípe a u detí do dvoch rokov nevyvoláv protilátkovú odpoveď, takže zrozumiteľne povedané u detí do dvoch rokov "nefunguje". Po druhom roku veku je pravdepodobné, / ale nie isté, podľa úrovne dozrievania imunitného systému/, že aj po zaočkovaní touto očkovacou látkou, bude vaše dieťa odolné proti 23-om sérotypom obsiahnutým vo vakcíne. Očkovanie je potrebné opakovať každé tri roky, najlepšie v jesenných mesiacoch, spolu s očkovaním proti chrípke. Niektoré poisťovne očkovaciu látku deťom preplácajú.
    Vzhľadom na anamnézu vášho dieťaťa / predčasne narodený/ by som sa aj ja u podobného pacienta priklonila k očkovaniu Prevenarom. Všeobecne sa udáva, že je vhodnejšie u detí do piatich rokov.