Poradňa pediatra

Na problémy súvisiace s rastom, vývojom dieťaťa i chorobami odpovedá MUDr. Marta Špániková, pediatrička.

Poradna uzavretá.

  • Neviem ako dalej

    Dobry den prajem ja mam problem z ktorym si neviem sama poradit a trapim sa nad nim tak by som chcela vyskusat radu odbornika.Mam 32 rokov moj priatel ma 29 sme spolu kratko asi 6 mesiacou on berie nas vstah dost vazne a ja sa toho bojim ze ho sklamem mam zdravotne problemy prezila som vaznu operaciu chrbtice mam niekolko jaziev na svojom tele.Uz som v poriadku len ma trapia tie jazvy ktore mam a neviem naist odvahu mu to povedat bojim sa ze ho stratim.Nas vstah je v takych zaciatkoch zaciname sa spoznavat on vidi na mne,ze ma nieco trapi ale stale mu tvrdim ze je vsetko v poriatku aj ked nie je.On si uz urcite nieco na mne vsimol spavame spolu,ale pre mna to neni uvolnenie som napata a stale myslim na tie moje jazvy a krivu chrbticu.Poradte mi prosim z tymto problemom.Dakujem moc

    Odpovedá: MUDr. Marta Špániková

    Dobrý deň
    na prvom rande zvyčajne nie je najvhodnejšia stratégia "vytiahnuť" na potenciálneho partnera všetky svoje nedostatky a zraniteľné miesta.
    Vy s vašim partnerom ste však už oveľa ďalej - a píšete že váš priateľ berie vzťah vážne - teraz je na vás zvážiť či sa cítite dostatočne podporená na to, aby ste medzi vás dvoch vniesla i kus vašej reality - vašu chrbticu, operáciu, jazvy...Čo (alebo kto) vám môže byť podporou pre to, aby ste mohla otvorene hovoriť?
    Je v tom vždy riziko - že to bude pre partnera "príliš", že neunesie silu vášho zdravotného problému - ak však má byť vaše budúce fungovanie čisté, jasné a férové - tak potrebujete hovoriť - o sebe, o zranení, o jazvách, o svojom strachu a obavách že ho to vyľaká a odíde...Nakoľko dôverujete sile lásky vášho priateľa? Veríte že vás "unesie" takú aká ste? Verím že sa obávate následkov svojej otvorenosti - je to však podľa všetkého jediný spôsob ako pre vás oboch vytvoriť bezpečný, dôverný priestor, kde sa budete môcť uvoľniť, cítiť, vnímať.
    Sama cítite že nemôžete byť vo vzťahu "naplno" - ste napätá, plná obáv, nemôžete si vychutnávať blízkosť, neustále nad vami visí zneisťujúci otáznik "čo bude keď...". Váš partner určite zachytáva tieto vaše signály a tým že nevie o ich pravej príčine, tak sa mu vytvára veľký priestor na dohady, domienky a predpoklady - a to je krok k nedorozumeniam, zraneniam a vzdialeniam...želám vám odvahu byť sama sebou taká aká ste a tiež veľa krásnych spoločných chvíľ. Veľa šťastia.