Poradňa pediatra

Na problémy súvisiace s rastom, vývojom dieťaťa i chorobami odpovedá MUDr. Marta Špániková, pediatrička.

Poradna uzavretá.

  • manžel

    dobrý den

    chcela by som sa s vami poradiť o mojom probléme....
    Som 2x vydytá a mám dojem že moje manželstvo je opäť v troskách...
    Mám dve deti prve s prvým manželom a druhé s druhým, vydývať som sa 2x nemusela ako sa hovorí že by som bola v inom stave alebo tak....jednoducho som to tak cítila všetko klapalo až do vtedy kým som neotehotnela a nemala mať problémi s tehotenstvom bolo rizikove a na všetko som si poripadala sama,manžel nebol nikdy doma ked som potrebovala pretože pracoval ako vodič MKD jednou stranou som dufala že sa zmení situácia aj po finančnej stránke pretože on už nejake závazky mal či v banke alebo s výživným,nebol ženatý ale dceru má....no na druhú stranu mi bolo smutno a citila som sklamanie a uzkosť ked som potrebovala náhle zaviezť do nemocnice a jeho nebolo a stale menil práce aj bez toho že by to vedel zamestnávatel tak sa pár krát stalo že mu ani výplaty nedali koli problémom ake sposobil svojim konaním zamestnávatelovi a tak snažila som sa mu to vysvetliť že je to nezodpovedné či už voči zamestnávatelovi alebo rodine no on mám dijem že si myslí že je najmudrejší a ja ta hlupa ktorá ničomu nerozumie.....mal nemale problémi po finančných stránkach ked mu chodili výzvy a tak nik mu nepomohol z jeho strany len ja alebo moji rodičia či surodenci a príde mi že si ničoho neváži......Dnes má syn rok a sme manželmi cez dva roky....ešte sa mu nestalo že by mi zagratuloval k meninám či k narodeninám alebo by som len tak od neho niečo dostala čo by myslím potešilo aj ked niesom zaťažená na to ale aspom keby mi ruku podal ked mam sviatok.....nikdy mi nepovie že ma ma rad či podobne....a ja cítim že to potrebujem velmi....zostal bez zamestnania ked mal mali pol roka za nezodpovedný prístup volala som jeho zamestnávatelovi kedže nemal zase ani výplatu a dozvedela sa ako čo bolo aj ked zamestnávatela chápem že tak konal no nechápem prečo je manžel tak nezodpovedný ked vie že má vela problémov aj ked sa mu snažíme zo všetkým pomocť no ja som na materskej platím hypotéku a výdavky na domácnosť(elektrinu,vodu,poistky) takže viac sa mi nedá a hanbím sa to povedať no od vianoc nás živia moji rodičia pretože bol nezamestnaný a ked prácu už teraz má ešte stale nam nestačí na živobytie pretože vyplácame resty ktoré vznikli jeho nezamestnanosťou.....neraz mi naši dali peniaze na banku ktorej dlží zo 20 tisíc bolo to 3x su to nemale peniaze a rodičia ich taktiež nemaju nazvyš museli to poskytnuť z požičiek no ešte sme im nič nevrátili....a takto je to stále a trápi ma to aj ked mi to nevyčítaju ale prišli už situacie ked to vytkli či moje manželstvo,manžela atd a ja sa ciťim sklamana a že som znova zlyhala....v juny som mala narodeniny a nedočkala som sa od muža zasa ničoho....iba toho že som mu našla na stránke správy ktoré písal iným ženám a mne napísal len sms všetko najlepšie stala som mu za dve slova no s inými píše inak.....a to 2 roky po svadbe som z toho sklamana.....myslel si že na to neprídem no prezradil sa sám zaregistroval sa na stránku pod iným nickom a napísal práve mne za zámienkou že ma načapá či nioečo podobné ale rázne som odmietala stretnutie a tak netajila som ani svoj stav či deti no neviem prečo po prvej správe som citila že je to on ale nezachovala by som sa inak ani keby nebol......na druhý den som mu pozrela do mobilu a uistila sa že je to jeho nick a veru aj bola moja intuicia nesklamala no pritom som si všimla že v ten den čo sa stihol zaregistrovať stihol si nájsť i priatelku.......tak som si k nemu sadla a spýtala sa ho čo na mna skuša čo chce tým zistiť? čudoval sa že som ho hned odhalila no na základe toho som mu riekla ked mi neverí nech mi ukaže teda svoj nick a dá prečítať správy čo písal kedže sa už priatelí s inou ženou nechcel ale nakoniec mi ukazal spravy a že on ma čisté svedomie a podobne....otvorila som prvu a čítala ako píše žene že je pekná a čo keby spolu niečo skusili.....to mi čisté neprišlo.....druhej rozpísal aký je sám atd a podobne veci zaprel mna i deti a nakoniec ju pozýval na kavu neviem k čomu prišlo dalej či s nou na tej kave nebol a nebolo viac to som sa nedočítala ale moja dovera je zničená už po prečítaní tých správ a ja neviem existovať bez toho že by som na to nemyslela....urobil to po všetkom čo som ja či moja rodina pre neho urobili nemal žiadne zábrany.....dostal nás do finančných problémov len pre jeho nezodpovednosť a ešte sa zachová takto že si hladá milenku pretože v tomto verím že by to šlo dalej keby som na to neprišla.....pre mna nema pekne slovo vlastne naše rozhovori už nemaju žiadnu váhu lebo často je pri PC a ani sa nerozpráva a ani ked sa niečo spýtam.....pomocť mi nepomože a ni s detmi ani s domácnostou vlastne v ničom robí len čo chce on sám.....príde z práce a sadne k počítaču atd. a ja som z toho zufala......premýšlala som dať PC preč no má aj mobil cez ktorý sa dostane na pokec atd....nemám v nom už žiadnu doveru a vážne uvažujem nad rozvodom neviem či by moju doveru niekedy získal ešte a či by som ju vlasne mala zase ja po tom všetkom

    Odpovedá: MUDr. Marta Špániková

    Dobrý deň,

    čo znamená, že vážne uvažujete nad rozvodom? Už ste kontaktovali právnika? Viete aké kroky podniknúť? Rozprávali ste sa o tom s manželom? Viete, aká je vaša prespektíva? Viete sa na to pripraviť? Všetky tieto otázky vám samej pomôžu zreálniť vaše rozmýšľanie o rozvode a ujasniť si dôvody. Nezodpovednosť je častý podnet hnevu na partnera a nedostatok lásky je podľa mňa dobrý dôvod. Aké sú ďalšie? Ak manžel nepreberie zodpovednosť za váš vzťah, možno vám naozaj bude lepšie bez neho. To, že ste nejak spätí, že manžel za vás ako za rodinu bojuje a stojí o vás, tam niekde musí byť cítiť. Ako to máte? Ako sa to prejavuje u vás a ako u neho? Ak je cítiť iba záťaž manželstva, asi to potom nie je pre vás ako pre dvojicu...

    To ako sa váš manžel správa nesvedčí o jeho zrelosti ani záujme, hoci to samozrejme ja z tejto pozície viem posúdiť len čiastočne a podľa vášho popisu.

    Takže vás podporím, aby ste pomeditovali a pouvažovali o „iných“ možnostiach, prípadne o tom ako s ním nadviazať spoluprácu. Zvážte či to za pokus stojí. Ak áno, chce to prípravu a rozhovory. A vytrvalosť. A potom po pár týždňoch bilancujte.
    A zároveň berte do úvahy to, čo už ste zažili. Že ho vnímate ako nevďačného, že vás finančne nepodporuje a popri tom má v mobile net (to tiež stojí peniaze), že svoje potreby rieši ako prvé a o tie vaše sa nie veľmi stará, … a pod.

    Prajem veľa zdaru