Poradňa pediatra

Na problémy súvisiace s rastom, vývojom dieťaťa i chorobami odpovedá MUDr. Marta Špániková, pediatrička.

Poradna uzavretá.

  • strach zo straty

    Prosim vedeli by ste mi poradit ako sa mam dalej pohnuť? Mám s manželom krízu prvu važnu v juni budeme mať tri roky čo sme svoji...No teraz sme sa akosi odsudzili..Ja som začaal žiarliť na jeho koleginu, neskor to prešlo do uplneho ineho konca....Ked som sa snažila udobriť jak som vedela skoncila som neuspechom...No odist nechce, a ked som sa ho opytala ze ci som mu ukradnuta nevedel ani odpovedat......Tak som mu minule napisala sms nakolko rozhovor s nim neje vobec mozní....ze ci sa dame do kopy ci nam da este sancu aj koli nasim detom tak mi napisal ze sa bude snažiť zmeniť, ale zatial žiadnu snahu nevdim u neho....co mam robit nechcela by som ho straťiť ale ak uvidim ze nema zmysel tak nemam na vyber....Neviem co mam robit ako sa mam chovať aby som v jeho očiach bola zas len jedina a dokonala zena ako kedysi

    Odpovedá: MUDr. Marta Špániková

    dobrý deň,

    niekedy práve snaha o zmenu je to, proti čomu sa všetko v nás búri. spomínate totiž, že sa prísľubil meniť a nemení sa... komunikácia je ťažká. tak ako ho vidíte teraz, je na ňom ešte niečo čo by ste si vedeli vážiť, s čím by ste si chcela byť blízko atd...? dokážete na ňom mať rada jeho samého takého aký je? s jeho dobrôtkami aj zlôtkami? ak prevažuje áno, tak to skúste aj praktizovať. neriešte to, čo nejde, neriešte že sa nemení tak ako potrebujete. možno sa nemôže. chcel vám to sľúbiť ale nejde to, možno je to niečo proti jeho podstate...zamerajte sa na to, čo ide. občas ho pochváľte, nestavajte si ho do stredu svojho záujmu v zmysle, že ho budete detajlne sledovať a skúmať ako laboratórne zvieratko. žite popri ňom a skôr skúmajte seba, čo ste ochotná zniesť, čo nie. aby sa vzťah obnovil, záleží na tom, čo lepí vzťah. ak je tam toho dosť, pomôže to prekonať nedorozumenia. niekedy to netreba moc rozoberať, skúste skôr ísť po spoločných pozitívnych zážitkoch aj ked budú malé, ale hlavne nech sú príjemné. žite niečo spoločne. ak to pôjde, nájdete si k sebe časom cestu. aj možno bude vedieť povedať čo sa s ním deje. /kríza niekedy potrebuje čas, aby takpovediac vykryštalizovala/

    na obnovu vzťahu treba dvoch, ktorí sa zapoja ale ked jeden má nápad ako nato, prečo to neiniciovať, že? môžete skúsiť úplne klasické postupy ako ked ste ho balili, vrátiť sa k niečomu čo pripomína začiatok vašeho vzťahu, romantiky, zvádzania, či čo to pre vás pri začiatku vzťahu znamenalo tak veľa.

    nuž a ked sa to "vykryštalizuje" inak, bude to inak...
    prajem veľa síl a zdaru pri snahe obnoviť a podporiť vzťah, nie je to ľahké, ale je to živonté a je to o vás.