Poradňa pediatra

Na problémy súvisiace s rastom, vývojom dieťaťa i chorobami odpovedá MUDr. Marta Špániková, pediatrička.

Poradna uzavretá.

  • Strach

    som otec a mam dve deti a mam s nimy krasny vztah. :-) no neviem spavat koli synovmu kamaratovi pretoze toto co sa s nim deje je strasne :-(

    co ma robit ked ho matka nechce pustit von?ma 22 rokov a vyhadzuje ho z domu ked odide tak ho vymkne.a nepust niekedy aj dva tri dni domow....dokedy sa musi matka starat o svoje dieta??? ma pravo ho vyhodit na ulicu ak nema vlastny domow??? co vsetko este musi tento chlapec prezit???ma aj otca ale nemaju dobry vztah,takze spolu ani nekomunikuju netrapi ho to s otcom...jeho trapy preco ho mama napusta von??ved predsa mu nemoze zakazat chodit na vzduch...je to strasne prosim Vas ak viete tak mi poslite odkazy na nejake pravo na slovensku kde to je napisane ze ho matka nemoze vyhodit aj ked je uz plnolety a nema kam ist...DAKUJEM VAM :-)

    Odpovedá: MUDr. Marta Špániková

    Dobrý deň Peter,
    vnímam že vy zo svojimi deťmi máte dobrý vzťah, kamarát vášho syna zjavne takéto šťastie nemá.
    K právnym aspektom rodičovských práv a povinností rovnako ako práv dieťaťa sa vám fundovanejšie vyjadrí právnik, ja len viem že ak dieťa študuje tak do 26 rokov ho rodič musí podporovať.

    Z rodného hniezda deti odchádzajú naozaj rôznymi spôsobmi - niekedy rodičia nevedia svoje dieťa pustiť "tam von do cudzieho sveta", inokedy sú vzájomné vzťahy medzi rodičmi a deťmi natoľko narušené, že jeden z nich musí odísť. A to vyzerá že je i prípad vami spomínaného chlapca.
    Priateľ vášho syna je už dospelý, a možno pre neho nastal čas, aby si svoj život zariadil inak, ďalej od matky, od svojej primárnej rodiny. Verím že sa mu v rodine dostalo okrem ťažkých vecí i dostatok podpory na to, aby takýto krok bol schopný urobiť a zvládnuť zodpovednosť za svoj život. Želám veľa šťastia.