Poradňa pediatra

Na problémy súvisiace s rastom, vývojom dieťaťa i chorobami odpovedá MUDr. Marta Špániková, pediatrička.

Poradna uzavretá.

  • uspokojenie

    Dobrý večer. Chcem Vám napísať čo ma trápi a chcela by som aby ste mi poradili ako sa mám s mojim problémom vyrovnať a možno potrebujem iný pohľad na môj problém. Som 6 rokov vydatá, bývame pri mojich rodičov a máme 2 deti vo veku 5 rokov chlapček a 2 ročné dievčatko. Manžel pracoval doteraz v zahraničí a teraz má živnosť a chodí na týždňovky.Naše manželstvo nie je najlepšie.Mne sa zdá že sme sa od seba vzdialili. Nevieme sa porozprávať, chýba u nás láska. Ja som to už viackrát chcela riešiť ale moje slová zostali niekde mimo. Nebozkávame sa, neobjímame sa len sme akoby sme súperili. Manžel je dosť popudlivý, urážlivý a neváži si ma ani mojich rodičov. Naši už s nami nechcú bývať, lebo deti sú dosť hlučné a oni chcú mať pokoj. Ináč rodičia mi veľmi pomáhajú a vďaka nim môžem teraz robiť. Môj manžel sa tiež nezdoháda že treba niečo opraviť alebo urobiť/povedal že on si platí tak on nebude nič robiť, že u jeho rodičoch by sme neplatili nič, nato som sa ozvala že prečo by nás mali živiť/ našich to riadne dostalo aj ja som bola hotová. Veď si platíme u našich len málo a ešte mama chodí na nákupy. Preto nás už nechcú. /mama tvrdí že nie len bývať ale treba sa aj o to starať,/ Naši sú už dosť starí aj keď ešte sa dosť držia /doteraz keď bolo treba niečo si pomohli sami/Keď som sa chcela s ním porozprávať čo ďalej /mohli sme si prerobiť horné poschodie, alebo kúpiť našim byt a my by sme ostali v dome/ to radikálne odmietol. Keď som zháňala byt tak väčšinou som chodila pozerať ja byty on sa vyhováral. nakoniec som vydražila byt / s jeho súhlasom/ ale vôbec nie som šťastná. Bojím sa čo bude. Mne v robote končí zmluva a pravdepodobne mi ju nepredĺžia /lebo sa bude prepúšťať/u nás je to veľmi biedne za robotu. Svokra mi vynadala či máme rozum zašiť sa v takej diere, že prečo sme si nekúpili byt tam pri nich. Je to väčšie mesto aj nad tou alternatívou som rozmýšľala ale nemali sme toľko peňazí./ s manželom sme sa nevedela porozprávať/Svokre som povedala že tak to potom vyzerá keď spolu nevieme komunikovať/síce nadhodila som mu takú alternatívu že by sme mohli kúpiť byt tam pri svokrovcoch ale on mi povedal že tam by som nezohnala robotu ani ako upratovačka/mám vysokoškolské vzdelanie/ a že nemáme dosť peňazí tam idú byty raz toľko ako tu/aj tak sme si museli zobrať spotrebný úver 4000eur / aj to nie hypotéku lebo by nám ju nedali keďže mne končí zmluva a manžel len teraz začal robiť na živnosť/. S našimi som rozprávala že teraz nie je dobré obdobie že nám nedajú ani úver a že nevieme ako ďalej ale oni mi povedali že sme mali dosť času oni už nevládzu a chcú mať pokoj./ Myslím si že mama sa nemohla na nás pozerať ako naše manželstvo upadá/nepáčilo sa jej že nespíme spolu a cítila že to u nás nie je celkom o.k./ Neviem preto poriadne spávať, mám strach čo bude, nerada by som bola nezamestnaná/bola som asi 3 roky nezamestnaná viem čo som prežívala/. 4 roky som bola na materskej a doma mi šibalo. Dosť som nervózna aj na deti /aj toho sa bojím ako ich sama zvládnem/, malý je dosť živý a nepočúva, už neviem ako na neho. Neviem či som sa správne rozhodla /kolegyňa mi povedala, že nám je na figu byt/ a ja si myslím to tiež. Ale nemala som na výber. naši už s nami nechceli bývať a vždy mi to dávali vedieť, manžel nechce tiež s nimi bývať a ani sa mu nechce pri dome robiť. Ako sa uspokojiť že som konala dobre a inak už nebude?

    Odpovedá: MUDr. Marta Špániková

    Dobrý deň Diana,
    jedno je isté - robíte to najlepšie čo vo vašej situácii môžete. Jasné že byt ako taký nerieši konflikty a nedorozumenia. Ak sa naň však pozriete ako na súčasť vášho riešenia terajšej situácie, tak môže byť výborným pomocníkom. Budete mať svoje vlastné bývanie, kde budete vy paňou, kde si zariadite veci tak ako ich budete vy štyria potrebovať, bez neustálych pocitov viny, že nepomáhate dostatočne starnúcim rodičom. Vašim sa uľaví, keď ich dom bude pre nich ich domom, a verím že takto získaný kľud prospeje aj vám, a oni budú mať oveľa viac energie pomôcť vám so starostlivosťou o vaše detičky. Možno i manžel, keď nebude mať potrebu bojovať o svoju nezávislosť vo "vyženenej" rodine, bude ochotnejšie a s väčšou radosťou vytvárať spoločný domov.
    Zariaďovanie bytu a sťahovanie môže byť príležitosťou, kedy postupne opäť budete mať spoločné témy na rozprávanie, spoločné predstavy, plány. A nezamestnanosť teraz neriešte, sústreďte sa na to, čo vás čaká najbližšie, a prípadnú výpoveď budete riešiť vtedy, keď príde. Dovtedy možno budete mať viac pokoja v živote a tým i viac síl a energie na zvládnutie ďalšej výzvy vo vašom živote. Skúste popritom nezabúdať na seba - mať čas pre seba, priestor robiť niečo čo vás teší a baví - to vie byť vynikajúci zdroj a podpora. Držím vám päste.