Poradňa pediatra

Na problémy súvisiace s rastom, vývojom dieťaťa i chorobami odpovedá MUDr. Marta Špániková, pediatrička.

Poradna uzavretá.

  • Ďakujem za pomoc

    Dobrý deň, chcela by som sa Vám vopred veľmi pekne poďakovať za odpoveď a hlavne za radu, čo mám robiť. Na jedno som však neni pripravená, a to, dať moju malinkú niekomu na celý deň. Úprimne poviem, nezvládla by som to momentálne. Je to asi preto, že je to moje prvé bábätko a bojím sa o ňu. Svokre by som ju určite ale nedala. Mala som s ňou trošku nepríjemnú situáciu. Kŕmila som večer malinkú, sedela pri nej, zabávala ju, a nakoniec malinká nechcela vôbec jesť. Dosť nepríjemne som sa na ňu pozrela, nemôžem zato, ja s ňou vydržím cca 2 hodiny a potom začnem byť nervózna. Neviem čo mám robiť. Viem, že problém je vo mne, ale kedy ma to prejde, to teda neviem. Potom, keď videla, že som nahnevaná, odišla.Nezabudla ju balamutiť tým, že jej kričala pápá, asi si myslela, že malinká bude za ňou plakať. Ale vrátila sa pozrieť asi 2 krát. Tak som zhasla svetlo v izbe a ležali sme s malinkou už v posteli. Ona by bola najradšej s nami celý deň. To by som nezniesla. Odchádzam vždy z domu, keď ona príde. Som ňou asi presýtená. Som veľmi rada, že je takáto téma, akú vy tu máte na svete. Ďakujem vopred za pomoc a prajem krásny deň.

    Odpovedá: MUDr. Marta Špániková

    dobrý deň, Lucka,

    asi je to tak ako hovotíte, ste svokrou presýtená.

    a tak veľa faktorov ovplyvňuje naše vzťahy, že ked to toho vstúpi stres z materstva (hoci to preživame úplne inak a niekedy nemáme tendenciu nazvať to stresom..), môže to byť takéto ťažké. vaše hlavné zameranie sa je na dieťa a jeho potreby. to sa mamám deje. nevedia sa odlúčiť od dieťatka ani´na chvíľu a aj iné časti života sú pre ne akoby mimo tento záber. sú to všetko nové nadstavenie, s ktorými sa treba vyrovnať. takže berte to tak ako to je. ono to časom odozneje. zatiaľ vaša stratégia vyzerá byť dobrá, odchádzate ked potrebujete byť sama alebo aspoň bez svokry. to vôbec nemusí byť o ej ale o vás. a aj to asi viete. ked budete v pohode, určite viete na svokre oceniť niektoré vlastnosti. a ked ste s ňou, môžete ju skúsiť vnímať cez toto ocenenie, cez to, čo si na nej vážite. možno sa vám uľaví a možno sa budete cítiť slobodnejšia odísť od nej, ked už budete potrebovať byť sama. a prípadne ju o to pekne poprosiť. je fakt možné, že je to o tom, že chcete, potrebujete byť s malou sama. ak môžem odporučiť, skúste si to sama so sebou overiť, že kam to ide. možno to smeruje k postaraniu sa o vlasné potreby, vaše vlastné. osobné a materské.

    prajem veľa zdaru