Poradňa pediatra

Na problémy súvisiace s rastom, vývojom dieťaťa i chorobami odpovedá MUDr. Marta Špániková, pediatrička.

Poradna uzavretá.

  • zlosť

    Dobrý deň pani doktorka,
    mám 10-mesačnú dcérku a v poslednej dobe nezvládam svoju zlosť. Malá už nie je taká malá, že ju položím len do postielky a spí, treba sa jej venovať viac a viac, v poslednej dobe sa pýta len na ruky a aby som s ňou všade chodila. Som z toho už riadne unavená, so zaspávaním cez deň tiež už mávame problémy, keďže už sa dokáže udržať dlhšie hore. Z tej únavy som z toho všetkého na nervy, nezvládam to, strašne kričím, malej by som nikdy neublížila, to nie ale niekedy s ňou natriasam nech už dá pokoj. Neviem sa prosto ovládnuť, nemám čas na seba, keďže keď spí, rýchlo robím okolo domácnosti. Priateľ je v práci od rána do večera, večer sa aj snaží pohrať s malou ale tá len za mnou a potom keď by sa aj hrala, chcela by nosiť na rukách, všetko jej ukazovať a tak a on na to nemá trpezlivossť, takže malá skončí pri mne. Už neviem ako ďalej, mám toho plné zuby a niekedy myšlienky, či bolo správne mať dieťa, keď to nezvládam. Keď som nervózna z nej, hnevám sa potom na celý svet ani s priateľom sa potom nedokážem baviť normálne, lebo mám nervy. Presťahovala som za priateľom, mám tu len jednu priateľku, s ktorou sa stretávame, takže okrem nej sa nemám s kým porozprávať. Aj to sťahovanie bolo také, že teraz myslím, že to nebol dobrý nápad /nechcela som na byt, som tu, nechcela som byť blízko jeho rodičov, som tu, nechcela som do tohto mesta, som tu/, ale na druhej strane som rada, že máme kde bývať a môžme byť sami.
    Poraďte, čo mám robiť s tým mojím hnevom, ako sa ovládnuť.
    PRiateľ o mne hovorí, že som večne nespokojná, niekedy si to o sebe myslím aj ja, neviem sa dobre tešiť, alebo si vážiť, čo mám - kde bývať, zdravé dievčatko, niežeby som bola nevďačná ale mohla by som si to viac uvedomovať. Asi fakt neviem, čo chcem.
    Prepáčte, že je v tom zapleteného tak veľa, ale myšilenky mi bežia hlavou stále a tak píšem tak ako to ide.
    Ďakujem.

    Odpovedá: MUDr. Marta Špániková

    dobrý deň,

    no je fajn si uvedomovať že s tým hnevom môžete a chcete niečo spraviť. čo sa týka bábetka, tak je fajn si dať limity. radšej nech sama plače v postieľke, aj hodnú chvíľu akoby ste z nej mali dušu vytriasť... niečo v tomto duchu si sama stanovte. tak aby ste neboli tak veľmi podtlakom, z toho, čo všetko "musíte".

    prehodnoťte priority. spánok a dieťa a vaše zdravie sú prvoradé. potom poriadok a iné. dohodnite sa s priateľom a v čase ked máte oddychovať, opustite spoločné priestory. bude sa musieť naučiť si s malou poradiť bez vás. aj hodinová prechádzka osamote by vás trochu odbremenila a prečistila vám myseľ a city.

    ked to na vás príde, ten hnev, je fajn byť naň pripravená. jeho hĺbka a intenzita nie sú vždy rovnaké. viem, že veľa krát je to také, že môžete stopnúť, či skorigovať svoju reakciu aj ked ste nahnevaná. a o to tu ide. nevadí že sa nepodarí hned na prvý krát. skúšajte.

    prajem veľa zdaru