Poradňa pediatra

Na problémy súvisiace s rastom, vývojom dieťaťa i chorobami odpovedá MUDr. Marta Špániková, pediatrička.

Poradna uzavretá.

  • Co robit aby som mohla pokracovat dalej?

    Dobry den, chcem vas poprosit o radu. Mam 23 rokov, priatel je o 8 mesiacov mladsi. Sme spolu uz 4 roky, zijeme momentalne u jeho rodicov, predtym sme byvali u tych mojich. Jeden pre druheho sme si velmi blizky. Klape nam to vo vsetkych smeroch. Pred pol rokom sme sa velmi skaredo pohadali. Pisal si na internete s cudzou babou o sexe. Nebolo to prvykrat, preto som mu to nedokazala hned odpustit. Vzdy mi to vysvetlil tak, ze on si ani neuvedomuje, ze take blbosti co pise by ma mohli zranit. ja som v tom videla iny problem a to je ten, ze ja som bola v sexe jeho prve dievca a okrem mna nemal inu a prave preto ho to laka vyskusat aj s inymi. Dokonca sme sa o tom vela razy rozpravali a sam sa mi s tym priznal. Tuto hadku som ale uzavrela rozchodom. nebolo to definitivne, pretoze sme sa pobozkali predtym ako odisiel. A v ten den isiel s kamaratmi na diskoteku. Nikdy nepil a tak som bola kludna. myslela som si, ze ho to bude trapit ta situacia ktora bola medzi nami, pretoze ja som cely ten vecer preplakala a dufala ze pride za mnou a objime ma a vsetko bude ako predtym. Na dalsi den sme sa stretli a povedal ze bol triezvy a ze sa nic nestalo a dali sme sa opat dokopy. Odvtedy som velakrat s nim chcela ist na tu diskoteku kde bol vtedy s chalanmi, ale bolo mi divne ze to tak striktne odmietal. predtym tam rad chodil ale uz viac nechcel. nepatrala som po dovode, respektovala som, ze ho to tam uz nebavi. Ibaze mi zacal v poslednej dobe klamat...vacsinou to boli take klamstva o ktorych vedel ze by mi mohli ublizit tak to radsej popieral. A teraz som nasla medzi jeho spravami informaciu od jeho kamaratky ze sa spoznala s tou babou, s ktorou sa tam vtedy bozkaval. Bola som z toho znicena a spytala som sa ho, co sa vlastne stalo. Najprv vsetko popieral, potom sa mi postupne ku vsetkemu priznal. najprv k tomu, ze pockal kym kamarati odidu a sam sa siel k baru opit. nechcel, aby niekto vedel ze to tymto sposobom riesi a ze sa s mnohymi babami zabaval, ale ze mu bolo tazko. No a nakoniec som z neho dostala aj pravdu o tom, ze sa s jednou bozkaval. Vravel mi najprv ze si na to nepamata, ze nic take nerobil. Potom mi povedal ze si na to nechce pamatat. A nakoniec sa priznal, ze sa s jednou bozkaval a ze dodnes lutuje ze tam bol a ze to vsetko riesil tymto stylom. Citim sa teraz strasne pospinena.navonok som vesela ale vnutri som zlomena. tak velmi to boli. ja som ho naozaj nikdy v zivote nepodviedla. Sice sme boli rozideny, ale nedokazem sa vyrovnat s tym, ze sa hned hodinu potom bozkaval s inou. Alebo ze nebol pri mne ale siel tam a bolo mu jedno ze ja sa trapim, vlastne kvoli nemu. Vravel mi, ze to trvalo kratko, ze od nej potom odisiel. Velmi som plakala a ked som sa pozrela na neho, tak aj on. Vidim na nom, ze ho to trapi, ze lutuje. Povedal mi, ze by ma uz nikdy viac takto nepodviedol. Mna strasne mrzi, ze ani len nemal gule, aby mi to povedal. Ako mu mam teraz verit? A hrozne ma boli aj to, ze sa snou bozkaval. nebola som schopna dat mu pusu cely den. Vzdy ked som zavrela oci, videla som ho, ako to robi s inou. Su tomu uz tri dni a ja mu stale nemozem povedat ze ho lubim, aj ked ho stale velmi milujem, mam v sebe blok. Ostali sme spolu, velmi sa snazil o to, aby ma nestratil. Chcela by som velmi zabudnut ale nemozem. Chcela by som mu odpustit, ale tiez to nedokazem. nechcem o neho prist. Je uz sucastou mna, milujem ho z celeho srdca a chcem urobit vsetko preto, aby som mu to stale nevycitala, alebo aby som mu mohla opat verit. Co mam robit? prosim, poradte mi.

    Odpovedá: MUDr. Marta Špániková

    Dobrý deň Domka,
    Veľmi pekne píšete o vašom vzťahu, o vzájomnej láske - napriek ťažkým okamihom mám z vašich slov pocit, že puto medzi vami je pevné, založené na vzájomnom rešpekte, úcte a láske.
    Píšete o svojom priateľovi, o jeho internetových rozpravách o sexe, o hádke, rozchode na jeden deň, o bozkávaní, cudzej žene...
    Zvedavosť je našou neoddeliteľnou súčasťou. Ste jeho prvá intímna partnerka, je celkom možné že i posledná a jeho zvedavosť a fantázia patria i myšlienkam aké by to asi bolo s inou. To však nemusí vôbec súvisiieť s túžbou zrealizovať svoje predstavy - a rozprávanie sa s cudzou babou o sexe (predpokladám že o sexe ako takom, nie o potenciálnom ich spoločnom) - môže byť jeho spôsob ako svojej zvedavosti urobiť zadosť - bez toho aby to skúšal s inou.
    Váš minirozchod bol pravdepodobne vyústením situácie, kedy vás jeho správanie veľmi zneisťovalo a ohrozovalo a váš partner sa potreboval "nájsť", rozhodnúť. Jeho bozkávanie sa s cudzou dievčinou v opitosti - verím že bolí, že je ťažké sa s touto predstavou zmieriť, a určite si bude vyžadovať ešte istý čas. Môže však pre vás byť priestorom, kde sa obaja môžete stretnúť - takí aký ste, nie takí akého si jeden i druhý predstavuje - vy prichádzate o ilúzie čistej lásky - ktorú nič a nikdy nepokazí - takto však v živote veci zvyčajne nefungujú - okrem jednoznačnosti existujú pochybnosti, okrem rozhodnutia i nerozhodnosť, okrem lásky i nenávisť....čím reálnejší obraz jeden o druhom získate, tým pevnejšie základy vášho budúceho partnerstva máte šancu vytvoriť - to znamená prijať partnera takého aký je, i s jeho slabosťami a "negatívami". Držím vám obom päste.