Poradňa pediatra

Na problémy súvisiace s rastom, vývojom dieťaťa i chorobami odpovedá MUDr. Marta Špániková, pediatrička.

Poradna uzavretá.

  • samostatná chodza

    Dobrý večer, prosím o radu, dcérka má 18 mesiacov a ešte stále sama nechodí. teda po poriadku, začala sama skúšať okolo 16 mesiaca a už takmer sama chodila stále, je velmi opatrná a vo výjoji čo sa týka pohybu, bola so všetkým pozadu, a ked náhodou padne a ani sa neudrie, velmi plače. no a jedno poobedie, čo je asi 2 týždne dozadu spadla tak, že si udrela hlavičku a na čele mala hrču, no a proste odvtedy nechce zasa sama chodiť. bojí sa velmi a ked jej nechceem dať rruku velmi plače a až sa trasie, stráca rovnováhu. chodiť vie, niekdy si neuvedomí a prejde sama kúsok a teda hlavne v nákupných centrách ruku odmieta a chce chodiť sama, len doma nie. čo mám s tým spraviť aby to aj doma bolo v pohode. a ešte ma napadlo, že s manželom ked je, ten jej odmietne dať ruku, tak proste ide sama.akú chybu robím a ako to v jej hlavičke dám do stavu aby sa tak nebála. dakujem velmi pekne za odpoved

    Odpovedá: MUDr. Marta Špániková

    Najlepšie to dáte do poriadku tak, že jej ruku budete dávať, keď ju potrebuje. Tým bude dostávať podoru (možno viac emocionálnu ako telesnú), ktorú potrebuje od vás dostávať. S vami asi potrebuje oveľa viac kontaktu a skôr vyživujúci a opatrujúci postoj a prístup. Otec jej modeluje iný spôsob, viac ju vyzýva, aby to dokázala sama, aby v sebe našla tú odvahu a podporila sa sama. Keďže sama chodiť vie, dokonca to zvláda, keď je s otcom alebo v nákupných centrách, nemáte sa čoho báť.