Poradňa pediatra

Na problémy súvisiace s rastom, vývojom dieťaťa i chorobami odpovedá MUDr. Marta Špániková, pediatrička.

Poradna uzavretá.

  • Strasny plac

    Mila pani doktorka,
    prosim vas o radu.Nasa dcerka ma 11.mesiackov a ide jej prvy zubok.Tym si vysvetlujem jej zmenu v spravani, doteraz spokojne a dobre babetko je dost placliva a trucovita, co si spajam aj s vekom, ale...nasa dcerka mala pred chvilkou strasny zachvat placu pocas spanku...tak som sa zlakla...bol to az vreskot, nazvala by som to aj amok...alebo ani neviem ako...strasne plakala...hned som ju vzala do narucia, skusala dat prsnik, nechcela, vodicku pit, ponosit...vreskot neprestaval, pridalo sa aj kopanie a az akoby krce od srdu, ci hnevu? Ci sa jej nieco strasne snivalo? ocka neotvorila, aj na svetlo som s nou isla do kupelne.. zdalo sa mi akoby to vlasne bolo zo spanku...nic podobne som este nezazila a moc som sa zlakla...asi po 5-7,min sa upokojila...akoby precitla... Moze to byt zo zubkov? venujeme sa malinkej, aj ked zacina byt trosku trucovita, je to dobre dietatko, manzel sa po pol roku vratil zo zahranicia domov, zeby aj to mohlo nejak posobit?Prosim o radu co robit...velmi sa bojim ci nemoze byt nejak chora...dakujem velmi pekne

    Odpovedá: MUDr. Marta Špániková

    Niekedy deti môžu mať ojedinelé alebo opakované nočné mory, kedy sa počas spánku rozplačú alebo kričia, no spia alebo sú v polospánku. Je dobré byť pri dieťati a pokúsiť sa ho prebudiť a zostať s ním, kým opäť nezaspí. Zvyčajne je to prechodné a u takto malých detí to môže byť reakcia na silné zážitky počas dňa, nejaké zmeny v živote, teda aj príchod otca po dlhom čase by mohol byť takouto zmenou. Plus rast zubov je tiež niekedy sprevádzaný rôznymi reakciami.