Poradňa pediatra

Na problémy súvisiace s rastom, vývojom dieťaťa i chorobami odpovedá MUDr. Marta Špániková, pediatrička.

Poradna uzavretá.

  • Rozvod

    Dobry den,
    mam 10 mesacnu dceru. S manzelom zijeme oddelene uz od 6-tich mesiacov dcery. K malej chodieva cca 2-3 razy za tyzden na hodinku. Od jej narodenia sa jej nikdy velmi nevenoval, aj ked sme boli spolu doma. Nejdem opisovat celu situaciu, v ktorej sa s dcerou nachadzame, len sa chcem opytat, ze co je "lepsie" pre dieta. Zit bez otca len s matkou a babkou v jednej domacnosti hned od mala alebo rozvod rodicov a odchod do ineho bytu, ked ma dieta 2-3 roky. Manzel si bude do buducna isto dceru brat na vikendy alebo na dovolenky. Momentalne som 24 hodin denne s malou ja a je velmi citovo na mna naviazana.Nebude to pre dcerku psychicky narocne, ak bude musiet byt s nim bezo mna? Predsa len je asi rozdiel v tom, ci dieta vyrastalo pri otcovi 2-3 roky a uz chape, ze kto su jeho rodicia, alebo zije od mala len s matkou a s otcom sa stretava raz za cas. Dakujem

    Odpovedá: MUDr. Marta Špániková

    Dôležité je, aby dieťa malo možnosť pestovať a budovať vzťah s otcom v bezpečí, teda napríklad za prítomnosti matky, až kým samo nejaví záujem, aby zostalo s otcom samé.
    Je dôležité, aby dieťa malo kontakt aj s druhým rodičom, ak je to možné, ak ten javí záujem a je schopný rešpektovať potreby dieťaťa. Vzťah s otcom je pre dieťa rovnako dôležitý ako s matkou, najmä neskôr v živote sa jeho chýbanie aj v najútlejšom veku môže prejaviť negatívne. Podporujte teda jeho záujem o dcérku, zatiaľ ale za vašej prítomnosti.
    Porovnávať, čo je lepšie a čo horšie, sa nedá len tak jednoducho. Každé má svoje pozitíva aj negatíva a záleží od konkrétnej situácie.