Poradňa pediatra

Na problémy súvisiace s rastom, vývojom dieťaťa i chorobami odpovedá MUDr. Marta Špániková, pediatrička.

Poradna uzavretá.

  • Hyperakrivne dieta

    Dobrý deň.
    Máme doma syna ktory v aprili bude mat 3 roky.Je strašne hyperaktivné dieta neposedi ani minutu,ked pozera rozpravku v telke tak stoji pri tom ani si nesadne.Vonku ked sme tak to len beha,alebo mi utecie.Ked prideme dnuka tak zase len beha po byte neviem skade berie tolko energii.Ale stále len kričat treba naňho lebo nepočuva. Ani nakupovat sa snim neda ist.Ked sme v obchode ja pozeram co treba nakupit a on beha okolo regalov strašne sa bojim aby sa nestratil.Pekne ked mu to vysvetlim ako keby mu jednym uchom pošlo dnuka a druhym von.Pokial nezvyšim hlas alebo nedostane po zadku tak neprestane ale už aj ked dostane na zadok nič si ztoho neroby.Niekedy ma tak vie vytočit že by som mu už dala jednu facku ale sa udržim len neviem do kedy.Ani rozpravat nevie velmy ,od kedy začal chodit neviem ho udržat na jednom mieste aby som mu aspoň čitala rozpravky.Ked sa hrajeme tak vtedy mu hovorim aj farby ale on ako keby som stene hovorila neviem ho vôbec učit.Jeho rovesnici už tak pekne rozpravaju ja mám len tu vyhodu že mi aspon neodvrava.Prosim o radu ako ho naučit kludne sediet, spravat sa pekne a hlavne rozpravat.Chodime medzi deti kôli tomu aby začal skôr rozpravat ale on len tie zle priklady berie od deti.Teraz ked sa mu nepači niečo tak pride a začne ma kopat ale toto vydel od jeho rovesnika a už to začal robit alebo pluvat tie zle veci sa lepia nanho ako nič ale rozpravanie ani v maličku nema.Dakujem dufam že som všetko dobre napisala pochopitelne rychlo pišem pokial ten maly čert spi.Pekny den a vesele vianoce a štastny novy rok Vam prajem.

    Odpovedá: MUDr. Marta Špániková

    Deti sú aj tak zvýšene pohyblivé, takže učiť ich sedieť nie je asi celkom v ľudských silách.
    Ak by sa zvýraznili jeho agresívne prejavy, vyhľadajte pracovisko klinickej psychológie alebo pedagogicko - psychologickú poradňu čím skôr. Ak sa udrží zhruba v týchto medziach, no naďalej bude veľmi pohyblivý a bude zaostávať v reči a nebude schopný počúvať, čo od neho chcete, mali by ste aj tak uvažovať o psychologickom vyšetrení okolo štvrtého roka.
    Dovtedy aspoň nakupovať chodievajte bez neho - aspoň si trochu oddýchnete a on dostane znamenie, že sa musí nejako správať, dodržiavať nejaké pravidlá pri návšteve obchodu - iba tak môže ísť s vami.
    A samozrejme mu nedovoľte, aby vás kopal a podobné veci. Dajte mu to jasne a dôrazne slovne najavo.
    Aj vám pekné Vianoce a úspešný rok.