Poradňa pediatra

Na problémy súvisiace s rastom, vývojom dieťaťa i chorobami odpovedá MUDr. Marta Špániková, pediatrička.

Poradna uzavretá.

  • Jasle

    , Autor: katkag

    Dobry den, moj 2-rocny syn zacal pred mesiacom navstevovat detske jasle. Chodi tam len 3x do tyzdna len na dopoludnie. Predtym bol na mna dost naviazany, vsetko sme robili spolu, aj do prace som ho bravala so sebou. Teraz, ked je vecsi a vyzaduje si viac pozornosti, to uz neslo, preto tie jasle. Teraz sa vsak to naviazanie este viac stupnuje. Nemozem ist ani na balkon vyvesit pradlo bez toho, aby nespustil hystericky plac, hoc ostane v izbe s otcom a starsim bratom. Prichody do jasiel asi ani nemusim opisovat. Rovnako aj ked pridem na obed pre neho, prve, co urobi, ked ma zbada je, ze spusti akoby vycitavy plac a je velmi takze ho utisit. Som z toho dost nestastna, uz som premyslala, ze ho z jasli odhlasim nastalo, ale bojim sa, ze to bude omyl. Myslim, ze sme urobili velku chybu v prvych rokoch zivota, ked sme si akoby deti "podelili". Manzel sa viac venoval starsiemu synovi, zatial co ja, som sa venovala babetku. Nechce ist s manzelom ani spat, ukladat ho musim ja a takto to bolo vzdy, nielen teraz, co zacal navstevovat jasle. Prosim poradte co robit. Prerusit navstevovanie jasli alebo trvat na tom, ze musi vydrzat bez mamy? Vela mu to vysvetlujem, ked sa o tom rozpravame, prikyvuje, mam pocit, ze chape, co od neho chcem. Vie, ze sa vzdy vratim (este mi stale ukazuje, ako velmi sa mam ponahlat), ale zlepsenie nenastava. Dakujem.

    Odpovedá: MUDr. Marta Špániková

    Možno len potrebuje ešte viac času na to, aby si zvykol a novej situácii sa prispôsobil. Čím je dieťa menej pripravené na odlúčenie, tým dlhšie mu trvá, kým si zvykne. Mesiac môže byť málo. Mesiac často stačí deťom, ktoré už sú relatívne zrelé na odlúčenie.
    Dieťa pri odlúčení prežíva úzkosť a neistotu, bojí sa, že jeho zdroj bezpečia sa stratil a potom pri opätovnom stretnutí môže naozaj akoby "vyčítavo" plakať, lebo sa môže aj trošku hnevať na rodiča, že ho opustil. Síce dočasne opustil, ale opustil. A v situáciách, ktoré len trošku pripomínajú odlúčenie, teda keď sa rodič len na chvíľku stratí z dohľadu, dieťa výraznejšie reaguje a prežíva situáciu ako odlúčenie tiež.
    Záleží samozrejme od vašich možností, či ho tam necháte naďalej alebo ho z jaslí vezmete. Jedna vec sú optimálne riešenia, druhá vec sú reálne a možné riešenia.