Poradňa pediatra

Na problémy súvisiace s rastom, vývojom dieťaťa i chorobami odpovedá MUDr. Marta Špániková, pediatrička.

Poradna uzavretá.

  • rozprávanie

    Dobrý den pani doktorka, chcela by som Vás poprosiť o názor na správanie našej dcérky, ktorá bude mať 3 roky. V podstate sa jej správanie výrazne nelíši od správania jej rovesníkov, iba veľa rozpráva. Každú činnosť, ktorú robim jej musim do podrobna rozoberať-prečo, načo...Na jednu otázku sa ma niekedy spýta i viackrát za sebou, pričom jej bola zodpovedaná pri prvom opýtaní. Najradšej rozpráva v aute, to sa jej ústočká nezatvoria, iba ak náhodou zaspí. Nechcem z toho robiť nejaký velký problém,viem, že v jej veku deti spoznávajú svet, veľa sa pýtajú...No už aj známi sa tomu jej rozprávaniu čudujú. Snažíme sa jej trpezlivo vysvetľovať, odpovedať, no niekedy už je to dosť náročné. Inak s ňou problémy nemám.Ďakujem za odpoveď.

    Odpovedá: MUDr. Marta Špániková

    Nuž áno, niektoré deti sa nevedia nasýtiť všetkého toho, čo sa o svete vôkol seba dozvedajú. A pre rodičov to niekedy môže byť naozaj vyčerpávajúce a unavujúce, keď ich dieťa celý deň "skúša" a keď celý deň rapoce.
    Možno by ste mohli vyskúšať hravou formou ju odviesť od otázok a odpovedí a hrať na napríklad na bobríka mlčanlivosti, najmä vo chvíľach, keď vám dochádzajú sily alebo trpezlivosť. Alebo skúste zaujať jej pozornosť nejakou hrou alebo činnosťou, do ktorej sa musí trošku ponoriť - navliekanie goráliek, strihanie nožnicami a podobne (niečo, pri čom pracujú ruky a nie ústa).
    Vaša dcérka chce spoznávať svet a dobre robíte, že ju v tom podporujete. Keď bude väčšia a naučí sa čítať, bude vám ľahšie, potom zase budete nosiť domov časopisy a knihy, surfovať s ňou po internete alebo navštevovať hrady a zámky...