Poradňa pediatra

Na problémy súvisiace s rastom, vývojom dieťaťa i chorobami odpovedá MUDr. Marta Špániková, pediatrička.

Poradna uzavretá.

  • nechce rozprávať

    Dobrý den moj mladší syn (v septembri bude mať dva roky) nechce vôbec rozprávať všetko mi ukazuje alebo ma chyti za ruku a ukáže mi čo mám spraviť ... pritom sa rozprávame stale ani minútu neni u nás ticho akurát keď spia starší súrodenec rozprával už od roka (chápame ze každé dieta je ine ale uz bude mat dva ročky a nepovie mi ani mama len keď plačká) jeho brat ma práve obdobie otázok takze mu stale opvedam na otazky typu preco???? Mam obavu že som niečo zanedbala ,že som sa mu nevenovala dostatočne je medzi nimi len rok a pol rozdiel takže nemám na neho tolko času ako keby bol len jeden. Viem že mi rozumie je velmy chapavy zapamata si aj to co by ma nenapadlo rozne hry ale vsetko mi len ukazuje nepovie nic. Dokonca rozumie aj zakazom ked mu nieco nepovolim pride a sam ukazuje prstikom NO-No! alebo ked niečo nechce napr. papat tak len ukaze hlavickou nie. SOm z toho dost zufala , cela rodina sa len spytuje ci uz rozprava. A mame este dalsi problem ked napr. nieco chce a nevie to ukazat tak sa vie dost dojedovat az tak ze zacne udierat bud seba alebo sa hodi o zem alebo capne tomu kto je pri nom najblizsie ako mam riesit tieto vybuchy hnevu ... starsieho surodenca niededy pohrizne ze ma az modrinu...dakujem za skoru odpoved

    Odpovedá: MUDr. Marta Špániková

    Vašu situáciu ohľadom reči konzultujte s logopedičkou alebo špeciálnou pedagogičkou v pedagogicko - psychologickej alebo špeciálno - pedagogickej poradni. Treba posúdiť situáciu komplexne, aby sa zistilo, či toto oneskorenie môže mať nejakú príčinu alebo to je len netypická vývinová situácie a váš syn začne rozprávať a dobre, len neskôr. Odborníčky by vám mali vedieť aj poradiť praktické kroky ohľadom rozvoja reči. (Ťažkosti v tehotenstve, pri pôrode napríklad môžu byť niekedy príčinou určitých výkyvov vo vývine či porúch, ktoré ale nemusia byť trvalé, len prechodné.)