Poradňa pediatra

Na problémy súvisiace s rastom, vývojom dieťaťa i chorobami odpovedá MUDr. Marta Špániková, pediatrička.

Poradna uzavretá.

  • Spánok

    Dobrý deň, naša 10 mesačná dcérka spí cez deň ešte trikrát, dokopy cca 4 hod., v noci ju ukladám okolo 20,00 a spí tak do 05,30, ale s tým, že sa zvykne budiť, mechriť, vrtieť a pod. Myslela som, že spí horšie v noci preto, že spí veľa cez deň, ale ako to zariadiť inak, keď mi vydrží bdelá 2,5 hod. a keď ju uložím spať, zaspí. Keď ju neuložím spať, je nervózna, podráždená, nič ju nebaví, šúcha ši očká... Aj keď spala menej cez deň, aj tak nespala dobre v noci. Čo s tým?

    Odpovedá: MUDr. Marta Špániková

    Myslím, že ste doteraz robili dobre to, čo ste robili - rešpektovali ste potrebu dieťaťa podľa signálov, prejavov v jej správaní.
    Nočný spánok dieťaťa nie je rovnaký po celú noc, má svoje fázy. Zvyčajne je najhlbší prvú časť noci, teda od času, kedy dieťa večer zaspí, asi do dvanástej až tretej v noci (to závisí od dieťatka a od hodiny, kedy ide večer spať). Potom je spánok už ľahší, dieťa sa môže viac budiť alebo sa viac hýbe aj počas spánku, má zhruba dve etapy.
    Takže je vlastne prirodzené, ako vaše dieťa spí, aj kvalita jeho spánku, aj dĺžka.
    Ak sa len mechrí a neplače, netreba to riešiť. A keby aj zamrnkalo, nemusí to znamenať, že niečo treba robiť. Ak sa rozplače, šupnite si ho k sebe alebo ho skontrolujte, či je v poriadku, chvíľu ho upokojte, ale bez veľkých rečí, len pohladením alebo upokojujúcimi tichými zvukmi a spite.