Poradňa pediatra

Na problémy súvisiace s rastom, vývojom dieťaťa i chorobami odpovedá MUDr. Marta Špániková, pediatrička.

Poradna uzavretá.

  • mama v zahraničí

    Som slobodná matka, mám 11-ročného syna a už dlhšiu dobu som bez práce. Mám ponuku odísť do zahraničia na 6 mesiacov pracovať. Momentálne bývame u mojich rodičov, takže syn by zostal vo svojom prostredí, má tu kamarátov, blízko do školy. Nič iné by sa preňho nezmenilo, akurát, že by som odišla ja. So synom máme pekný vzťah, je šikovný, dobre sa učí, nie sú s ním väčšie problémy. Má síce nejaké zdravotné problémy, ale inak je inteligentný a dosť samostatný. Myslíte, že môj odchod by mohol narušiť jeho zdravý emocionálny vývin? S mojimi rodičmi má dobrý vzťah, mama je už na dôchodku, takže by mala čas sa mu venovať.

    Odpovedá: MUDr. Marta Špániková

    Dieťa to môže navonok znášať veľmi dobre, bez ťažkostí, no vnútorne to môže byť zložité. Nepíšete, či žijete aj s otcom dieťaťa. Ak otec žije s chlapcom alebo by sa mu mohol viac venovať, kým vy budete preč, mohlo by to byť veľmi nápomocné. Ak žijete bez otca, mohlo by to byť ťažšie, hoci dobré vzťahy so starými rodičmi, by mohli do veľkej miery vašu neprítomnosť chlapcovi vynahradiť.
    Ďalšia otázka je, ako dlho by ste v zahraničí pracovali - ak je to na pol roka, ako píšete, dalo by sa to zvládnuť.