Poradňa pediatra

Na problémy súvisiace s rastom, vývojom dieťaťa i chorobami odpovedá MUDr. Marta Špániková, pediatrička.

Poradna uzavretá.

  • 20mesačné dieťa a návštevy u otca

    Dobry den,
    chcela by som Vas poprosit o radu. Mam 20mesacnu dcerku a takmer od narodenia byva so mnou a s mojou mamou. So svojim otcom sa stretava pravidelne. Na zaciatku chodil raz za tyzden, pretoze si akurat nasiel priatelku a teraz mu je dcerka vzacna, vraj nemoze bez nej zit, ze je mu bez nej smutno a chodi za nou skoro kazdy den. Vzdy som chodila s nimi na prechadzky, mala nebola zatial ani raz iba sama so svojim otcom. Teraz byvaly manzel navrhol, ze by si ju chcel ku sebe do bytu, kde este nebola, zobrat aspon na hodinu. Pricom byva od nas cca polhodinu cesty autom. Pre dcerku by to bolo nove prostredie a bola by bezo mna a navyse by tam bola pre nu aj cudzia osoba, byvaleho partnera priatelka. Ked sme niekde v novom prostredi, tak je trochu bojazliva. Chcela by som sa poradit, ci je dobre, aby zrazu bola cca 2 hodiny bezo mna v novom prostredi. Bojim sa, ako to zvladne a pravdupovediac aj ja ako to zvladnem. Nechcem ju stresovat. Navrhla som byvalemu manzelovi, ci by sme nezacali tym, ze by chodili vonku pri nasom panelaku bezo mna a postupne by sa mala naucila byt len s nim a ptom by isla aj k nemu domov. Lenze s tym nesuhlasi, lebo to mu vraj nestaci, kedze vonku je zima a nemoze byt s malou dlhsie. VDAKA

    Odpovedá: MUDr. Marta Špániková

    Môžu ísť na prechádzku a posedieť si v cukrárni? Tak budú môcť stráviť spolu aj dve hodinky a ak nebudete pritom, dcérka si bude postupne zvykať - no ak bude za vami plakať, ľahko sa k vám dostanú.
    Tiež by som váhala, či by mala ísť sama bez vás k otcovi do bytu, teda zrazu byť bez vás dve hodiny. Ak sa totiž vystraší a bude vás hľadať, môže mať ťažkosti ísť k otcovi druhý raz. No ak otec bude na tom trvať, dajte mu ju, ona to isto prežije. Ak to bude s plačom a bude odmietať byť sama bez vás len s ním, budete musieť začínať takpovediac od piky, spoločnými prechádzkami okolo domu...