MUDr. Marta Špániková

Poradňa pediatra

MUDr. Marta Špániková

Počet otázok: 9314

Na problémy súvisiace s rastom, vývojom dieťaťa i chorobami odpovedá MUDr. Marta Špániková, pediatrička.

Poznámka: Poradne odborníkov nemôžu v plnom rozsahu nahradiť osobnú návštevu lekára či priamu intervenciu odborníka.

Témy
Zaregistrujte sa a vstúpte do sveta MAMA a ja! Registrácia
Odkaz na otázku

Opakované ochorenie

zuzana, 21.07.2015 (09:13)
Dobrý deň chcem vás poprosiť o radu. Moje dieťa nastúpilo od 9/2014 do jaslí a od vtedy stále kolotoč choroba - hlieny, horné a dolné dých. cesty, zväčšená nosná mandľa. Už sme brali od vtedy 5 antibiotík, dookola pamycon, antihistam. a nie a nie sa tých hlienov zbaviť. Skoro každý mesiac chorý. Pred nástupom do jaslí sme prekonali laryngitídu a každý vraví že ak to mal raz bude sa to opakovať. Dosť často má červené viečka čo už aj ideme na alergo. Môžte mi poradiť aké vyšetrenia by sa mali dieťaťu spraviť prečo je stále chorľavé, alebo je to normálne keď je dieťa v kolektíve? Máme sa pýtať na vyšetrenie imunity? Dieťa má problém s vyprázdňovaním a berie Symbiolac sirup, bio gaia a prebio vlakninu a keď berie antihistaminiká tak ho zapekajú a to dosť, je to ako začarovaný kruh liečime jedno druhé sa pokazí. Stále berieme nejaké lieky a bojím sa aby to drobcovi neuškodilo. Dieťa má 3,5 roka. Ďakujem
Odpovedá: MUDr. Marta Špániková
Dieťa bolo predčasne umiestnené do kolektívneho zariadenia, jeho imunitný systém ani psychika neboli na tento vstup pripravené a opakované ochorenie sú dôsledkom tohto kroku. Či je to záležitosť prechodná a postupne sa imunitný systém spamätá natoľko, že bude úplne v poriadku alebo opakované infekcie a užívanie antibiotík naštartovali alebo dokonca sú príčinou závažnejšieho ochorenia sa ťažko určí. Ideálne by bolo dieťa na niekoľko mesiacov vyradiť z kolektívu, podávať vitamíny, podporu imuinity formou napríklad imunoglukanu, vhodná je klimatická liečba napríklad v jaskyni, informácia www.speleoterapia .sk. Ošetrujúci lekár je jediný kompetentný určiť, či stav dieťaťa vyžaduje imunologické vyšetrenie / závidí aj od toho, či sa v rodine vyskytujú alergické ochorenia alebo poruchy imunitného systému/.
Odkaz na otázku

angina

Lenka, 20.07.2015 (22:49)
Dobry den p. Dr.,prodim vas nasa dr.mala dovolenkuba zastupovala ju p. Dt.ktora je uz na dochodku. Maly mal boledti hrdla a jeden vecer teplotu 37,5-38 ale ked sme ho viac vyzliekli znizila sa mu na tych 37,5. Tu mal do rana. Rano mu zastupujuca p. Dr. Pozrela hrdlo a usudila ze je to herpeticka angina. Mal afty biele na mandliach,cervene hrdlo a na pidnebi cervene zilky. Dostal fialovu vodicku na vytieranie a antivirotika. O den ho hrdlo nebolelo,teplotu uz nemal a za 5 dni ani hrdlo nebolo cervene. Bola som rada ze nemal atb lebo ich uz uzival dost,crp vyslo 10. Ale teraz tu citam ze je aj sarlachova angjna a treba atb. Co ak mal tu a dr.zle stav vyhodnotila? Mam mu dat rsdsej skontrolovat moc a urobit vyter? Ci ked je v poriadku netreba a ak tu sarlach.anginu mal a nemal atb tak to moze zanechat nasledok?Ak by mal sarlachovu anginu tak by sa aj po tele vyhadzal alebo sa nemusi vyskytnut vyrazka na tele? Dakujem pekne za odpoved. Vam doverujem,ukludni ma akakolvek odpoved a ak treba budem to riesit. Vdaka. Lenka
Odpovedá: MUDr. Marta Špániková
Šarlachová angína vyzerá inak ako herpangian, nedá sa to samozrejme vždy úplne odlíšiť len vyšetrením bez pomocných metód/ výter, crp/ ale skúsený lekár to pozná. CR svedčilo pre vírusovú angínu, teda herpangínu. Šarlachová angína nemusí byť sprevádzaná vyrážkou.
Šarlachová angína býva sprevádzaná vysokou horčkou, trvajúcou niekoľko dní, zväčša prinúti rodičov vyhľadať s dieťaťom kontrolné vyšetrenie ešte počas trvania horúčky a potom by pravdepodobne boli nasadené antibiotiká - zásadne peniclín.!!!! Pokiaľ sa má dieťa dobre, už neteplotuje, je čulé, nejednalo sa o šarlachovú angínu.
Odkaz na otázku

zápal vonkajšieho zvukovodu

Miriam, 20.07.2015 (11:44)
Dobrý deň.
Môj 7 ročný syn rok čo rok po kúpaní v bazénoch či iných vodách s následným ponáraním, plávaním kedy uši má neustále pod vodou prekonáva zápal vonkajšieho zvukovodu. V júni tohto roku prekonal zápal ľavého ucha, neubehol ani mesiac a má zápal pravého ucha. Doporučené sú mu štuple do uší, resp. olivový sprej "Vaxol". Štuple mi odmietal, striekala som Vaxol, ale asi to nestačilo. Nedokážem zabrániť dieťaťu na dovolenke, aby sa nespúšťalo z toboganov, príp. neplávalo. Akýkoľvek plavecký štýl si vyžaduje čiastočné ponáranie uší. Ako predchádzať týmto neustálym zápalom? Naozaj keď mu zaobstarám štuple, ešte poprípade mu kúpim tkzv. plaveckú neoprenovú čelenku, môže sa potom neobmedzene ponárať počas pobytu pri vode? Alebo je to len pri hrách nad vodou aby pri prskaní sa nedostávala voda do uší? Nerozumiem týmto pomôckam. Od septebra budú mať v škole v rámci telocviku aj plávanie.
Tento rok už nám to lekárka neodporúča. Vraj by to mal už vynechať, aby sa uši zregenerovali.
Ďakujem za odpoveď.
Odpovedá: MUDr. Marta Špániková
Je to pravdepodobne záležitosť jednak konfigurácie zvukovodu, často keď je užší tak je väčšia možnosť zotrvávania vody v priestore. Taktiež to môže byť kvôli citlivej koži vo vonkajšom zvukovode. Nemá náhodou aj atopickú dermatitidu alebo iný ekzém?
V každom prípade treba vonkajší zvukovod hneď po opustení bezéna vyčistiť tyčinkou, ale pozor, len v miestach, ktoré sú aspon čiastočne dostupné aj zrakovej kontrole, najlepšie, keby si to dieťa už vedelo spraviť samo pod vašou kontrolou, aby nedošlo k poškodeniu bubienka.
Za najlepšiu prevenciu by som považovala plaveckú čiapku,musí byť taká, aby dobre sedela a dieťaťu neprekážala. Iné pomôcky konkrétne nepoznám ale myslím, že v špecializovanej predajni plaveckých resp. športových potrieb by vám mali vedieť poradiť. V každom prípade je potrebné chodiť na pravidelné kontroly na ORL, hlavne po opakovanom kúpaní. Možno by sa dalo uvažovať o aplikácii preparátu excipal protekt pred kúpaním do vonkajšieho zvukovodu, aspoň z časti, ktorá je dostupná očnej kontrole.
Odkaz na otázku

Laryngitida

Marika, 18.07.2015 (08:18)
Dobry den, nas syn mava laryngitidu a pocula som, ze vraj pri laryngitide je vhodny dlhsi pobyt pri mori. Je to pravda? Mozeme pobytom pri mori predchadzat dalsim laryngitidam? Za odpoved vopred dakujem.
Odpovedá: MUDr. Marta Špániková
Nedá sa to rpesne tak povedať. Laryngitida je akútne ochorenie, súvisí s infekciou / takmer vždy vírusovou/ a počasím / často hmlisté počasie/, taktiež samozrejme spôsobom ako dieťa na tieto príčiny reaguje. Je známe, že niektoré deti mávajú laryngitídu častejšie so závažnejším priebehom ako iné.
Dlhší pobyt pri mori dieťaťu vždy pomôže aj liečebne. Malo by to byť ideálne tri týždne, v čistom prostredí, ideálne sú prechádzky pri mori zavčas ráno.
Veľmi blahodárne pôsobí aj na toto ochorenie liečba v jaskyni. Kliknite si na www.speleoterapia.sk. Samozrejme nemyslím soľnú jaskyňu, umelo vytvorenú.
Odkaz na otázku

Hnacka u 9 mesacneho chlapceka

Eva, 17.07.2015 (06:32)
Dobry den, moj skoro 9 mesacny syncek mal hnacku a doktorka povedala mlieko na den vylucit a dat mrkvovy odvar a potom postupne nasadit mlieko s tym mrkvovym odvarom. A ja sa chcem spytat aky pomer mlieka s mrkvorym odvarom ma byt ?
Dakujem za radu.
Odpovedá: MUDr. Marta Špániková
Ja nepodávam mrkvový odvar ale ryžový odvar. Ak máte mrkvu z dobrého zdroja, že viete, že neobsahuje veľa dusičnanov, tak môžete aj mrkvový. počiatku mlieko a odvar v pomere pol na pol, potom zvyšovať pomer mlieka a znižovať pomer odvaru tak, aby ste sa, ak sa má dieťatko lepšie asi po dvoch dnoch dostali znova k plnému mlieku. Liečba hnačky dnes však nespočíva v tejto diéte. Je potrebnépodávať podľa počtu stolíc rehydratačný rozotk / kulíšek alebo elektrolyt humena/, najdôležitejšie totiž je, aby sa dieťa nedehydratovalo, nestratilo veľa tekutín. Taktiež je vhodné podávať enterinu - je to probiotikum s čučoriedkovým odvarom., stačí tri až štyri dni a potom pokračovať probiotikami, ideálne enterol. Diéta má byť držaná krátkodobo, mäsozelneninový príkrm ani netreba vyradiť, len tam dať viac mrkvy a ako závarku ryžu. Niekoľko dní nepodávame ovocie ani mliečnu kašu.
Odkaz na otázku

E.coli v stolici u 16 mes. dieťaťa

Alexandra, 13.07.2015 (22:18)
Dobrý deň pani doktorka,

16 mes.dcéra začala pred 3 týždňami hnačkovať, bola jej braná vzorka stolice a zistená E.coli enteropatogénna O128. Pediatrička odporučila Enterinu, Smectu, Kulíšek, diétu a bezlaktózové mlieko. Situácia sa zlepšila a pri stolici vyzerajúcej "normálne" jej bola braná kontrolnä vzorka. 2 dni po odovzdaní vzorky znova nastúpili hnačky, kyslo zapáchajúce, také, ako predtým, keď bol nález pozitívny. Aký postup by ste zvolili ďalej? Pediatrička znova odporučila Enterinu a bezlaktózové mlieko. Vyzerá to, že dcére idú aj zuby. Nerozumiem, ako mohla byť kontrolná vzorka v poriadku.
Ďakujem za názor.
Odpovedá: MUDr. Marta Špániková
Môže to mať rôzne príčiny, pravdepodobne ste nie dostatočne dlho držali diétu, možno spapla niečo, čo znova zaťažilo zažívací trakt, ktorý sa ešte nedostatočne upravil po hnačke spôsobenej patogénnou e. coli a preto, aj napriek tomu, že vzorka už bola negatívna, hnačka sa znova objavila. Iná možnosť je, že na organizmus poškodený enteropatogénnou e. coli nastúpila niektorá vírusová hnačka, ktorých máme tiež dosť. Príčinou v zúbkoch by som považovala za posledné a menej pravdepodobnú príčinu. V každom prípade platí, čo povedala lekárka, enterina, podľa počtu stolíc podávať aj kulíšek, držať dostatočne dlho diétu, nezaťažovať dieťa ovocím, mliečnymi výrobkami, sladkosťami niekoľko dní až týždeň. K normálnej strave sa vrátiť postupne behom ďalšieho týždňa.
Odkaz na otázku

Hlieny v hrdle

Jana, 10.07.2015 (14:16)
Dobrý deň,
mám 7,5 mesačného synčeka, v utorok sme boli u pediatra,kt. konstatoval ze ma zapalene hrdlo a ze mu hlieny stekaju dole, kedze sopliky nemal. Pediater mu predpisal antibiotikum Klacid a Hedelix sirup na kašeľ. Avša synček má toľko hlienov, že včera asi pol hodiny po napapaní všetko vyzvracal čo zjedol(detsku vyzivu s piskotom) a dnes doobedu sa to zopakovalo. Sopliky uz nejake ma,tak sa mu ich snazim odsavat,ale chcem sa spytat, ci mu mozem este nejako pomoct s tymi soplikami v hrdle,aby ho z nich nenapinalo a ubudali mu? Mam kvôli tomu znova navstivit lekara? Do nosteka mu davam Nasivin. Stolicu ma aj 4x denne, väčšinou taku hustejsiu. Minuly tyzden sa mu prerezal prvy zubok a tlaci sa mu uz dalsi.
Odpovedá: MUDr. Marta Špániková
Ja sa k tomuto neviem vyjadriť. Dieťa má zvýšenú tvorbu hlienov, ktoré môžu zaťekať, upchať noštek. Ak nemá horúčku, je čulé nevidím dôvod na podávanie antibiotík. Ale ako vravím, je to moja teoretická úvaha, dieťa som nevidela. Ak sa nemá dobre, treba sa znova poradiť s lekárom. V každom príapde treba zvlhčovať sliznicu nosa libenarom alebo sterimarom, podávať vitamin c v kvapkách, zvlhčiť aj prostredie dieťaťa: vlhký ručník k postieľke, určite v okolí dieťaťa nefajčiť a nevastavovať ho prašnému prostrediu.
Odkaz na otázku

Chrapanie novorodenca

Martina Pirozekova, 09.07.2015 (22:53)
Dobrý večer, chcela by som Sa opýtať čo nám urobiť...Môj syn má už pomaly Tri mesiace a neskôr od narodenia začal chrápať. Na opakovaných prehliadkach mi Dr. buď nevie pomôcť alebo jej to Je už naozaj jedno. Veľmi nám neverila keď sme jej o zlom dýchaní hovorili až raz na prehliadke zaspával a začal chrápať. Tak Sa k nemu od pc otočila a opýtala..." To tak chrápe ? To od kedy ? Máva aj kašeľ? " ... sú to ozázky, na ktoré som jej už veľa ráz Pred tým odpovedala. Už sme mali doma kvapky do nošteka a máme dva spreje Do nošteka na zvlhčenie sliznice a lepšie dýchanie No doteraz nič z toho nepomohlo. Tak naposledy mi Dr. naordinovala inhalovanie fyziologic.roztoku 0,9% NaCl presne toho, čo obsahujú aj kvapky. Kúpila som malému aj odsávačku hlienov a kedže po inhalovaní chrapčal ešte viac, skúsila som mu tou odsávačkou pomocou vysávača tie hlieny či soplíky vysať. Inhalujeme a odsávame presne týždeň No pomáha to len maličko. Keď žiadam o odporúčanie na krčné tak počujem len rôzne výhovorky. Čo pomôže? Zmena Dr. si myslím určite. Ďakujem Vám za Váš čas a odpoveď. Martina
Odpovedá: MUDr. Marta Špániková
Chrčanie malých detí môže mať dve najčastejšie príčiny, ani jedna dieťa neohrozuje a nie je to prejav závažného ochorenia. Býva to tzv. vrodený laryngeálny stridor, je to určitá uvolnenosť chrupaviek na priedušnici a hrtane, zväčša to pominie okolo roka. Druhá možnosť je to, že deťom sa tvorí hlien, ktorý chráni sliznicu nosa a ten hlavne v horúčavách alebo pri kúrení v byte, kde je sucho vyschne, . prúd vzduchu, ktorý trvale prebieha hornými dýchacími cestami rozkmitá vyschnutý sekrét a vznikne zvuk, ktorý sa úzkych dýchcích cestách šíri tak, že sa zosilní a počujete chrčavý, hrozivý zvuk. Nie je to ochorenie, je to fyzikálny jav. Máte veľmi dobrú lekárku, že dieťa nezaťažovala vyšetreniami, nebodaj antibiotikami!!! Treba len fyziologický roztok, zvlhčovať prostredie , byť v čistom prostredí, nikde v okolí dieťaťa nefajčiť. Výnimočne , hlavne ak myslíme na stridor alebo možnosť asymetrie nosnsej prepážkky, posielame dieťa na kontrolné ORL vyšetrenie.
Odkaz na otázku

opakovany kasel

Jarka, 07.07.2015 (17:51)
Dobry den pani doktorka, mam 5 rocneho syna a od 4 rokov ako zacal chodit do skolky maval kazde 2 tyzdne suchy drazdivy kasel asi laryngitida, chapem ze ked dieta pride dokolektivu do skolky bude chore, ale my sa viac menej mordujeme s tym kaslom, ak syn zacne kaslat dam mu Pleumolysin a Fenistil cca 2 dni, potom to prestanem davat a syn uz prestane tak strasne brechavo kaslat ale len pokasliava, davam mu vitaminy,kalobu,betaglukan, preventan ked chodi do skolky a aj tak je opakovane chory, imunitu ma mierne znizenu...prosim vas co sposobuje aky virus tieto suche kasle predpokladam ze o bakteriu sa nejedna ked to kaslanie po tyzdni prestane a syn nic nevykasle. Este mam podozrenie ci nasa babka nevedomky nepredava synovi nejakeho bacila,lebo som si vsimla ze ked s babkou travi celyden na druhy den kasle, ale jasne ze to moze byt aj ta skolka, ale ci moze mat babka nejakeho bacila=virus ci bakteriu co to sposobuje. Co by ste odporucila urobit. Dakujem za odpoved
Odpovedá: MUDr. Marta Špániková
Neverím, že by náhle od babky dostal vírus a začal kašľať. Skôr ak chodí k babke do staršieho domu alebo bytu a je tam viac textílií alebo kníh, môže kašľať z prachu, roztočov a podobne.
Opakované infekcie dýchacích ciest sú u detí v tomto veku časté. Určite by som dieťa vyšetrila v otorhinolaryngologickej ambulancii, či nemá zväčšenú nosnú mandľu.
Odkaz na otázku

šarlach

T.M., 04.07.2015 (19:47)
Dobrý deň! Potrebujem poradiť! Bolo to takto... 17.6 prisiel syn zo škôlky s tým že ho bolí hrdlo, večer už mal teploty 38. 18.6. sme išli k obvodnej a tá povedala, že má zapálené hrdlo a začínajúcu slintavku, tak mu predpísala doritricin. V piatok poobede (vela spal, lebo mal teploty) sa zobudil celý vyhádzaný. Vycmulal 4 tabletky a v domnení, že je to alergia som mu ich vysadila, dala fenistil a tamtum verde na kloktanie. Mudr ordinovala az v utorok. Ked sme tam prisli povedala, ze to vyzera na šarlach. V stredu mu bol robený výter. Výsledky sme sa dozvedeli až 2.7(štvrtok). Bol tam prítomný šarlachový streptokok. Hned mu boli nasadené atb. Bolest a teploty dávno presli, vyážky tiež, teraz cca od 1.7. sa mu šúpu ruky. Chcem sa spýtať. Môže sa syn kúpať doma v bazéne, keď je v chládku? Je ešte infekčný? Aký je predpoklad, že aj dcéra(9 r.) bude mať šarlach? Stále sú spolu.
ďakujem za skorú dopoveď
Odpovedá: MUDr. Marta Špániková
Šarlachová angína je závažné ochorenie ktoré je potrebné dôsledne a dostatočne dlho liečiť antibiotikami, zásadne vždy penicilínom!!!!!!!!!!!!!!/ inými len keby bol alergický na penicilín!/ 10 dní a 14 dní po začiatku liečby je potrebné skontrolovať výter a vyšetriť moč. Dieťa je síce zväčša po nasadení správnej liečby už od va dni v poriadku, ale je stále choré, má dodržiavať liečebný režim a kúpať sa môže až po dobratí antibiotík.
Staršia dcéra môže ale nemusí šarlach dostať, je potrebné podávať vitamín C na zvýšenie imunity a liečiť len v prípade ochorenia!!!!
Odkaz na otázku

Teplota

Erika, 27.06.2015 (12:29)
Dobry den , 5 mesacna dcerka pred dvomi tyzdnami douzivala ospen atb lebo mala zvysene crp 46 a stery boli negativne aj moc no stale sa javil zapal... A dnes po dvoch tyzdnoch od douzivani atb znova teplota , moze sa zapal vratit? Opakovene crp uz bolo dobre... Alebo to moze byt aj zo zubkov? Teplotu ma 37,9.... Ako dlho ucinkuju v tele atb ospen , uzivala ho 8 dni .
Odpovedá: MUDr. Marta Špániková
Ospen už určite neúčinkuje. Teplotu nespôsobujú vždy len bakteriálne infekcie. Oveľa častejšie sú vírusové infekcie . Určite teraz nie je potrebné nič podávať, len častejšie kojiť, ak kojíte, môžete podať tri kvapky vitaminu C. Pokiaľ teplota stúpne nad 38 st.C, je potrebné podať liek od teploty, paracetamol, paralen podľa hmotnosti dieťatka: 15 mg na kg a dávku, ktorú môžete zopakovať pri horúčke o 6 hodín. Pokiaľ dieťatko nezvracia, nie je enormne nepokojné alebo apatické, po klsnutí teploty je pokojné, hrás sa papá, tak nie je dôvod na znepokojnie, je však najneskôr o dva dni navštíviť lekára.
Odkaz na otázku

ploché bradavičky na tvári

Miroslava, 24.06.2015 (10:08)
Dobrý deň,
chcela by som vás poprosiť o radu. Mám 3 ročného synčeka, u ktorého sa objavili na tváričke ploché bradavice. Boli sme u kožnej lekárky, ktorá nám vzhľadom k jeho veku nepredpísala lokálnu liečbu, ale zvolila metódu zmrazovania dusíkom. Bolo to dosť traumatizujúce pre moje dieťa, keďže som ho musela pevne držať a on musel vytrpieť niekoľko "pálení" na jemnej detskej pokožke. Boli sme tam niekoľko krát, kým mu všetky bradavičky nezmizli. Prešli 2 mesiace (krásne sa nám tvárička vyhladila a zmizli aj fliačiky po vypalovaní) a ja som si opäť všimla na jeho líčkach a aj pod nosíkom nad hornou perou malé bradavičky.
Viete mi prosím vás poradiť, či existuje ešte nejaký iný spôsob, ako sa ich zbaviť? Viem, že je to vírusové ochorenie a šíri sa krvnou cestou, stačí ak sa trošku synček poškriabe na tváričke alebo má oslabenú imunitu, či suchšiu pokožku.
Čítala som veľa aj o moluskách, nakoľko si jedna pani alergologička myslela, že ide o molusky. Molusky to nie sú, pretože pupáčik nemá v strede bielu hlavičku. Mohol by mu na tieto bradavičky pomôcť aj napr. roztok Infectodell? Alebo púder so sírou (Sulfothion)? Máte s tým nejaké skúsenosti? Vopred vám veľmi ďakujem za radu.
mamina Mirka
Odpovedá: MUDr. Marta Špániková
Infectogel je podľa mňa na svrab, takže to určite nepomôže. Neviem, do akej miery ti bradavičky vadia, lebo je známe, že niektoré bradavičky sa objavia a po určitom čase sa spontánne vyliečia, teda stratia. Je to vírusové ochorenie a súvisí s imunitou. Liečba je daná konkrétnym druhom, lokalizáciou a možnosťou liečby. O takej liečba ako popisujete som ešte nepočula ani ju neaplikovali žiadnym mojim pacientom. Závisí aj od skúseností a spôsobu práce lekára. Na druhejs trane vidíte, že liečba bola účinná.
Odkaz na otázku

detske mrle

Helena, 24.06.2015 (00:11)
dobry vecer,
chcela by som sa prosim Vas opytat pani doktorka, asi pred tromi mesiacmi bolo zistene mojej 2.5 rocnej dcere alergia na mliecnu bielkovinu. Tak jej davam sojovy suseny napoj ktory striedam z kukuricnym, kupene v lekarni. Od vtedy zacali tie tazkosti postupne co sa tyka mrli. Az mamina si vsimla ze ich moze mat aj ich mala. Moze to mat daku spojitost z tymi susenymi mliekmi ci to je len nahoda? A este jedna otazka, prosim aky typ mlieka by ste odporucili Vy? Ktore je lepsie pre dieta lebo soja je tiez velky alergen.
dakujem za odpoved
Odpovedá: MUDr. Marta Špániková
Neviem ako je bola zistená alergia na mliečnu bielkovinu, ale ak tak, že mala výsyp po tele, pravdepodobne príčinou boli parazity, ani nie mrle, ale škrkavky, ktoré sa spolu s mrľami často vyskytujú. Mrle určite nie sú zo sojového alebo kukuričného mlieka. Musím však povedať, že sojové mlieko môže byť tiež alergénom ako kravské mlieko a ja osobne ho neodporúčam. Pokiaľ má dieťa zdravú výživu: mäso, strukoviny, ovocie zeleninu, tak mlieko v tomto veku už konzumovať nemusí, ak je na neho alergická. Ako náhradu mlieka odporúčam mlieko, nápoj z ovsených vločiek, je dobrej chuti a nebýva alergénom. Výnimočne môžete podať aj ryžové mlieko. Ale obe naozaj v obmedzenom množstve. Dá sa z nich spraviť napríklad puding.
U vášho dieťaťa treba zásadne vyliečiť parazity: na oba parazity sú učinné rovnaké lieky. Je potrebné navštíviť lekára, aby ich napísal a určil dávkovanie.
Odkaz na otázku

caste zapaly stredneho ucha

Lenka, 21.06.2015 (09:49)
Dobry den p. Dr., chcela by som sa prosim opytat. Maly mal uz 6x zapal stredneho ucha a z toho 4x mu usko prepichovali. Ma 3,5 roka. V 3 rokoch mu vybrali nosnu mandlu. Ale stav sa nezlepsil. Odvtedy mal zapal 2x a raz prepichnutie. Hrozi mu operacia (rurky do usi). Chcela by som sa tomu vyhnut,lebo pred polrokom bol uspavany a opetovany(mandle). Postup je taky ze 3 mesiace ma byt mimo kolektivu. Uzivat imunoglukan a chcem ist s nim v sept. do lucivnej do kupelov. Cielom je zlepsit imunitu aby od sept.v skolje nechytal tak casto infekty. ---▪Prosim vas preto o vas nazor ci by ste rovnako postupovali ▪Ci mozem este nieco pre neho urobit co by mu pomohlo ▪Ci schvalujete imunoglukan-je tam kyselina benzoova ta je nevhodna pre deti,sposobuje alergie a hyperaktivitu a pise sa o nej ze nie je vhodna pre ludi s chronickou nadchou,sposobuje astmu a je v nom hliva ustricova-je to huba a huby deti mozu od 6 rokov. Neviem teda ci ten imunoglukan je vhodny. Ci nie je iny pripravok na imunitu pre dieta vhodnejsi. ▪Ci mu kupele mozu pomoct,lebo pri operacii mandli zistili ze ma od narodenia zuzene zvukovody tak aj to moze byt dovod zapalov usi Dakujem peknei
Odpovedá: MUDr. Marta Špániková
Čo sa týka operácie uší, plne by som sa spoľahla na názor otorhinolaryngológa, ktorý dieťa pozná a lieči. Ak sú tzv. trubičky indikované, je potrebné ich inštalovať.
Lučivná mu určite pomôže, bude v čistom prostredí, sú tam rôzne podporné procedúry pre správne dýchanie,. Ja za veľmi pozitívne pre zdrvotný stav detí s chronickými ochoreniami považujeme liečenie v jaskyni/ nie soľnej!!!/. Pozriete sa na www.speleoterapia. sk
Imuniglukan je výborný prostriedok na podporu imunity, má dostatočne veľa preukazných štúdií. Sama ho užívam ako pacient a mám veľa pacientov, ktorí ho užívajú s dobrým výsledkom.
Pobyt dieťaťa mimo detské kolektívne zariadenie je prvé, čo treba zabezpečiť.
Samozrejem aj doma vytvoriť vhodné prostredie, veľa vetrať, mať primeranú vlhkosť a hlavne nefajčiť v domácnosti!!!!!!!!!!!!!
Odkaz na otázku

kruhy pod ocami

Zuzka, 20.06.2015 (11:42)
Dobry den,
uz davnejsie nas trapi jedna vec. Dcerka bude mat v lete 3 roky a pod ocami ( konkretne v kutikoch oci najviac) ma tmave kruhy . Pokozku ma snedu. Zijeme v zahranici a u lekara sme zatial neboli. Je to prejav nejakej choroby , alebo je to normalne ? Dakujem
Odpovedá: MUDr. Marta Špániková
Je to zväčša rodový jav, proste niektorí členovia rodiny majú kruhy pod očami, dokonca až tmavšiu kožu v kútikoch ako udávate. Chorobný prejav niekdy sú kruhy pod očami, ktoré dieťa nemá stále a býva to pri zápale prínosových dutín. Taktiež niekedy pri chudokrvnosti môže mať dieťa kruhy pod očami.
Odkaz na otázku

Bacil Haemophilus influenza

luciag125, 19.06.2015 (21:28)
Dobry den.Mam rocnu dceru,ktora este nebola chora. Asi 3x mala sopliky bez teploty bez kasla, nasledne po tom sa jej prerezali zubky.Teraz ma 13 mesiacov a znova mala spoliky asi 2 tyzdne potom sa pridruzil aj kasel.Bola som s nou u lekara ktory zhodnotil ze dychanie ma ciste a na kasel mam davat volnopredajny sirup od kasla.Na sopliky som davala Fenistil.ale len 3 dni. Pre istotu jej urobili vyter z krku.Z vyteru jej bol zisteli bacil Haemophylus influenza.Doktor povedal ze ak sa pacient citi dobre bacil sa nelieci.Chcem sa opytat ako mohla moja dcera toho bacila dostat?Bude ho mat na cely zivot a ake tazkosti jej moze sposobit?Ked uz bacila ma moze ho prenasat dalej akym sposobom?Dakujem
Odpovedá: MUDr. Marta Špániková
Máte výbornú lekárku!!!Naozaj neliečime výtery ani nevyháňame bacily liečime ochorenie ak je prítomné u pacienta. Haemophilus influenzae je baktéria, ktorá sa vyskytuje aj u zdravých jedincov v ich nesterilných častiach tela, tento bacil najčastejšie v nose. Ak by došlo k oslabeniu organizmu tak sa môže uplatniť aj on ako vyvolávateľ ochorenia. V tomto prípade to tak však nie je, preto ani nie je potrebné ho liečiť. Ak by sa totiž aj nasadili antibiotiká, možno by sa nevyskytoval v nose niekoľko dní po dobratí antibiotík a následne by sa tam znova udomácnil. Baktérie a aj hemofilus, sú všade okolo nás, tvoria paralelný svet tomu nášmu a celé dejiny sveta žijeme spolu. Pravdepodobne nebude dieťatko nosičom tejto baktérie celý život ale znova sa stretne s inými baktériami a bude nosičom iných baktérií. Hemofilus môže byť vyvolávateľom rôznych ochorení dýchacích ciest.
Odkaz na otázku

Privrete ocko

Zuzana , 19.06.2015 (11:23)
Dobry den pani doktorka, dcerka bude mat tri mesiace a coraz viac si zaciname vsimat ze lave ocko ma privretejsie ako prave. Vidiet to hlavne, ked ich ma dosiroka otvorene. Akoby to lave viecko neslo uplne otvorit. Od narodenia ma v tom lavom kutiku viecka cerveny fliacik, podla nasej doktorky su to rozsirene cievky, co sa casom strati. Moze to mat nejaky suvis s tym neuplne otvorenym ockom, alebo je to sposobene niecim inym? Dakujem za odpoved.
Odpovedá: MUDr. Marta Špániková
Tvár ani očká nie sú u žiadneho človeka úplne symetrické. Ak to je však nápadné, jasne znateľné, ako popisujete, určite by som si vyžiadala očné a neurologické konzílium. Červený fliačik znamená pravdepodobne viditeľnú spleť ciev, ktorá sa môže zväčšovať, aj smerom do dutín v okolí oka . Poklesnuté viečko môže mať tiež niekoľko príčin, hovoríme tomu ptosa viečka. Určite je potrebné podrobné vyšetrenie.
Odkaz na otázku

pocikany

Mata, 15.06.2015 (22:03)
Dobry den pani dr.syn chodi do skolky a doobeda ako boli vonku sa pocikal.dnes nebolo velmi teplo,cca 23 stupnov.nevieme ako dlho bol v mokrom len sa chcem spytat ci moze prechladnut prip.nejak z.toho ochoriet.do kolkych dni by sa to prosim prejavilo.ideme ockovat buduci tyzden tak by som nerada ahy ochorep.dakujem
Odpovedá: MUDr. Marta Špániková
Ak by mal ochorieť z prechladnutia tak sa to pravdepodobne prejaví do 24 hodín.
Odkaz na otázku

sivozelena stolica, zelezo, dojcenie

Martina, 13.06.2015 (20:56)
Dobrý deň, pani doktorka. Máme 4,5 mesačné dvojčatá a /žiaľ/ nežijeme na Slovensku. Menšie z nich pri narodení malo 2,4 kg a v pôrodnici sme dostali leták o tom, že každé dieťa pod 2,5 kg má počas prvého roku života brať železo a multivitamínový prípravok. Pri návšteve detského lekára v 6. Týždni som sa pýtala, či má synček železo brať, ale vzhľadom k jeho rapídnemu priberaniu /jeho váha bola vtedy cez 4 kg/ lekár nevidel k tomu zvlášť dôvod. Dieťatko je z veľkej časti na umelom mlieku, pretože pri narodení nemalo ešte sací reflex a potom už bolo navyknuté na fľašku a odmietalo piť z prsníka, aj keď do 3 mesiacov som ho cca 1x za deň k tomu ešte presvedčila – najmä v noci. Keďže druhé dvojča je plne kojené, snažím sa pre menšie dieťatko odstriekať aspoň trochu materského mlieka každý deň /2-3x denne z jedného prsníka, dohromady 100-200 ml/. Veľmi by som si priala toto množstvo zvýšiť bez poškodenia dojčiaceho dieťatka. Viete mi poradiť ako na to? V 4. Mesiaci začalo mať totiž menšie z dvojčiat sivozelenú stolicu 1x za 2-3 dni, ktorá veľmi páchne. Dieťa nevyzerá nejak zvlášť choré, teploty nemá, aj keď každý prd a kakanie si vypočujeme náhlym zvýsknutím, silným tlačením alebo dlhším stonaním, ako keď niekto tlačí na záchode. K detskému lekárovi sa v tejto krajine dostane človek na odporučenie všeobecného lekára, alebo zdravotníčky v poradni. Táto mi odporučila, aby som synčekovi v prípade podozrenia na infekciu podávala 1-2 čajové lyžičky odtučneného acidofilného mlieka. Na internetových fórach som čítala, že sivozelenú farbu stolice môže spôsobiť nevstrebané železo. Pri odberoch v 4. Mesiaci mal syn B-hemoglobin 11,7 a sérový feritín 21. Všeobecná lekárka navrhla počkať ešte mesiac a odber zopakovať. K všeobecnému lekárovi je u nás objednávací čas ca 3 týždne, pokiaľ sa nejedná o akútny stav a človek si musí o konkrétny druh vyšetrenia povedať, ak nie je v centrálnom zozname štandardných úkonov. Aké vyšetrenia by sa urobili ohľadom stolice štandardne na Slovensku? Taktiež na slovenských stránkach sa opakuje informácia, že dieťa na UM má od 5. Mesiaca začať so zavádzaním normálnej stravy, v Nórsku sa deti nedelia na dojčené a nedojčené, ale pre všetky platí rovnako, že tuhá strava sa začína zavádzať po ukončení 6. Mesiaca. Aký máte na to názor?
Odpovedá: MUDr. Marta Špániková
Ja som sa trocha stratila v informáciách. Predpokladám, že to horšie priberajúce dieťatkou so sivou stolicou a problémami je to dojčené správne? Po železe býva stolica tmavá, niekedy riedka. Určite by som nedávala acidofilné mlieko ale probiotika, určite tam dostať biogaia alebo iné. .Neviem aké vyšetrenia by sa urobili, musela by som videiť aj dieť aj stolicu.
U nás sa naozaj bezmliečne príkrmy u umelo živených detí odávajú od piateho mesiaca a u plne kojených dobe priberajúcich stačí od šiesteho mesiaca, ale to naozaj nejneskôr. Ani medzi pediatrami na to nie sú úplne rovanké názory.
Odkaz na otázku

synkopa

Hilda Melichacova, 13.06.2015 (20:53)
Dobry den, pani doktorka. Dcerka 3,5rocna v marci odpadla z rovnych noh na prave licko okolo 18.h. - v skolke v ten den nespala, navyse mala infekt hornych dych.ciest. Myslite, ze to moze spolu suvisiet (ochorenie a synkopa)? Predtym, ako odpadla na zem, plakala, ze ju boli hlavicka. Vysetrenie u neurologa nic nepreukazalo. Momentalne je dcerka prechorela, ma kasel a sopliky. Ked sme dnes boli na chvilku vonku, opat mala akoby mdloby, zbledla, bola placliva. Aky mate na to cele nazor, prosim Vas? Som momentalne tehotna a mam z toho stres, pretoze raz v noci (tiez mala sopliky), mi povedala, ze sa jej kruti hlavicka a plakala, ale ked som jej povedala, aby zhlboka dychala, preslo to..
Odpovedá: MUDr. Marta Špániková
Deti bežné takéto problémy neudávajú a v tomto veku nemávajú ani synkopu. Určite by som takéto dieťatko odoslala na kardiologické vyšetrenie.
Odkaz na otázku

lieky

Zuzana, 12.06.2015 (17:37)
Dobry den,prosim Vas pani doktorka o radu.Mojej 3,5 rocnej dcere dnes diagnostikovali zacinajuci zapal stredneho ucha.Predpisali nam Augmentin DUO,ktory ma brat kazdych 12 h/7ml.Zaujimalo by ma,ci jej mozem pri horuckach a bolestiach uska podavat aj nurofen(sirup,cipky)?Samozrejme nemyslim naraz.Dakujem velmi pekne za odpoved,s pozdravom Zuzana
Odpovedá: MUDr. Marta Špániková
Určite, pri užívaní antibiotík môžete kým trvajú teploty alebo bolesti podávať aj lieky od bolesti a horúčky: ibuprofen / ibalgin, nurofen/ alebo paracetamol/ panadol, paralen/.
Odkaz na otázku

suchý kašeľ

nellka, 11.06.2015 (11:01)
Dobrý deň p. doktorka, mám 3,5 ročné dvojičky a jednu z nich trápi už 3. mesiac suchý dráždivý kašeľ. Začalo to mesiac po nástupe do škôlky. Pediatrička jej nasadila trifed, ale stav sa zhoršil. Nasadila suprax, calcium + pleumolysin a na noc fenistil. Po vybratí ATB to zabralo na pár dní. Nastúpila do škôlky a po 3 dňoch opäť to isté. kašeľ hlavne v noci okolo 3. a 4. hodine. Lekárka ju nechala týždeň bez akýkoľvek liekov. Kašeľ sa zhoršoval, každá jedna noc so záchvatmi kašľa, vysilená. Dávali sme jej husaciu masť na hrudník, hrnce so slanou vodou a pravidelne vetrali, majorankový a tymiánový čaj. Nič nepomáhalo a preto jej opäť nasadila Suprax a Paxeladine + Zodac kvapky. Zase to pomohlo na pár dní. Po dobratí ATB znova kašľala. Brala pastilky na cmúľanie z lišajníka islandského. Dýchanie vždy čisté a hlienov nikde. Urobila jej výter z hrdla, kde mala nejaký bacil, na ktorý vraj zaberá Suprax. Opakovaný výter bol ok. Dcéra naďalej kašľala a preto sme sa dostali k imunologičke. Tam sa alergia nepotvrdila, len znížená imunita. Nasadila jej imunoglukán a montelukast na záchvaty kašľa. Lieky zabrali na 4 dni a kašeľ sa vrátil ešte v horšom ako na začiatku liečby. Nekašľala len v noci, ale dusilo ju už aj počas celého dňa a noci. Začala nám zvracať, teplota 2 dni 38,2 večer, v noci a ráno. Predčasne sme boli nútení navštíviť imunologičku, ktorá vysadila všetky ňou predpísané lieky a nasadila jej Aerius 1xdenne, sirup Inoprinosine 3x5ml po dobu 3 mesiacov a inhalátor Seretide. Týždeň bol úplný pokoj, konečne sme si vydýchli, že to máme za sebou. Ale včera sa začal ozývať ten kašeľ opäť. Chytilo ju to okolo pol jednej v noci. Už som bezradná, keďže sme tých liekov a sirupov vybrali dosť a kašľa sa nemôžeme úplne zbaviť. V jednom kuse má zhoršený hlas, zachrípnutý. Po použití inhalátora ju niekedy ani nerozumieť, čo rozpráva. Výter z nošteka robený nemala, zápal v krvi jej nezistila imunulogička. Čo by ste mi poradila? Ďakujem
Odpovedá: MUDr. Marta Špániková
Neviem, či dieťa bolo na ORL vyšetrení, mohlo by mať zväčšenú nosnú mandľu. Pri takýchto problémoch by som dieťa hospitalizovala na podrobné vyšetrenie / nemohla niečo vdýchnuť?, predtým než začali tie problémy?/ alebo konzultovala pľúcneho lekára, príadne za vhodné by som považovala aj liečebno diagnostický pobyt v Dolnom Smokovic v liečebni.
Odkaz na otázku

alergia?

Sue2, 03.06.2015 (08:06)
Dobry den p. doktorka. Chcem sa spytat na mojho 1,5 mesacneho syna. Ma zacervenane lave ocko, slzi mu, vyteka mu z ocka zelenozlty akoby hnis a bez cistenia vodou sa mu to ocko cele polepi. V pondelok sme boli u lekara a dal nam na to framikoinovu mast. Vcera zacal maly kaslat, viac kychat, stale si to ocko trie ruckami. Do toho zacal vydavat zvlastny zvuk pri dychani - akoby mal plny nos ale ked som mu odsavala sopliky, nic v nosteku nemal. Akoby to bolo niekde vzadu. Viete mi prosim poradit, co to asi moze byt? A ako mu pomoct? Od vcera zle spinka, nevie zaspat lebo si trie ocko a rusi ho aj ten zvlastny zvuk (ked konecne zaspi, zobudi sa). Dakujem
Odpovedá: MUDr. Marta Špániková
Dieťa má zapálené očká a nádchu spojenú so zatekaním. Jednak to môže byť akútna vírusová infekcia ale môže to byť aj príznak alergie alebo zväčšenej nosnej mandle, samozrejme aj všetko dohromady. Odorúčam čistiť noštek sterimarom, odávať nosné kvapky ideálne nasivin soft 2x jeden vstrek, vitamín C, očká umývať očiankou / dostať v lekárni/. V tomto veku by som nepodávala framykoinovú mastičku do očka ale nejaké antbiotické kvapky, musíte mať predpis. Odporúčam zvlhčiť prostredie v byte a tiež podávať vitamín C
Odkaz na otázku

ovčie kiahne

Silvia, 28.05.2015 (13:55)
Dobrý deň pani doktorka, moja 4,5 ročná dcéra má 5. deň kiahne. Teploty nemala vysoké, do 37,6 stupňov prvé tri dni, dnes už nemá teplotu. Kiahne má po celom tele, celkom cca 120. Má ich aj pri vnútorných kútikoch očí (na hrane spodného viečka, nie priamo v očiach). Čo ma ale vystrašilo je, že asi na druhý deň ju naťahovalo a aj vracala - nebola to strava (aj keď pred tým jedla), len akoby sliny s hlienami, a dnes ráno sa to zopakovalo - vyvrátila čaj, čo pred tým vypila (bolo to hlienovité, ale soplíky nemá). Inak je čulá, jesť jej chutí. Treba to nejak riešiť? Značí to nejaké vnútorné komplikácie? Ďakujem za odpoveď.
Odpovedá: MUDr. Marta Špániková
Treba sledovať teplotu, aj zvracanie a hlavne správanie dieťatka. Komplikáciou tohto ochorenia býva zápal mozgových blán, ktorý sa prejaví horúčkou, zvracaním a dieťa je nestabilné, chodí ako opité, pretože porucha je v malom mozgu. V takom prípade je potrebné okamžite navštíviť lekára a dieťatko bude hospitalizované na infekčnom oddelení.
Odkaz na otázku

Moze dojcenie skodit

luci66, 27.05.2015 (13:13)
Dobry den, mozno nezvycajna otazka,ale zacinam sa nad tym coraz viac zamyslat. Problem je, ze dcerka 23mescna stale kojena (kraske mlieko uz pila) ma posledny mesiac stale hnacky. Najprv vodnate kyslo zapachajuce (vo vyteroch vysli premnozene ekoly enterokoky a proteus), podarilo sa to upravit probiotikami, pricom aj pocas hnaciek bola stale dojcena. Po cca tyzdni kludu vracanie uplne vsetkeho, na dalsi den vodova hnacka, infuzie proti dehydratacii, vo vytere bol campilobakter ale uz nie tie predosle. Momentalne ma atb Biseptol,uziva ich 2.den, hnacky stale skarede, velke mnozstvo za den (cca 10krat), ma dietu,ale kojim stale. Ja sa stravuje uplne bezne, len pijem asi liter kravskeho mlieka denne. Zacinam sa zamyslam, ci jej nemozem ublizovat dojcenim,pripadne ci nemam nieco zle v materskom mlieko,co jej sposobuje tieto hnacky. Okrem ineho ma zvysene trombocyty 500 ako jav nejakej bakterialnej infekcie. vytery z nosa a hrdla ukazali bezne bakterie. Dakujem za radu
Odpovedá: MUDr. Marta Špániková
Keďže bol vo výtere campylobacter, tak je jasné, že má ochorenie zažívacieho traktu, spôsobené touto baktériuou. Užíva biseptol / čo ja bežne pri tomto ochorení nedávam, ani iné antibiotiká/. Je potrebné dodržiavať diétu, užívať probiotika a lieky na rehydratáciu. Dojčenie určite neškodí.

Prihlasovanie

Zabudli ste heslo

Zaregistrujte sa a vstúpte do sveta Mama a ja!
Registrácia

Anketa

Žiadna aktuálna anketa