Poradňa pediatra

Na problémy súvisiace s rastom, vývojom dieťaťa i chorobami odpovedá MUDr. Marta Špániková, pediatrička.

Poradna uzavretá.

  • odmietanie stravy

    Dobrý deň,pani doktorka.
    chcela by som poradiť ohľadne môjho syna. Má 2roky a 4 mesiace. V minulosti nemal problémy s jedlom. Zjedol všetko,čo sme mu ponúkli. Len na raňajky nezje nič na pečive, maximálne vajíčko. Najradšej má suchý chlieb alebo rožok. Približne keď mal rok a pol začal odmietať ovocie so šupov ,(predtým mu to nerobilo problémy, dokonca sme mu nesmeli nič ošúpať, inak by to nezjedol) momentálne však začal odmietať aj strukoviny všetko odmieta, dokonca ho až napne na vracanie, keď zacíti šupku. Neviem ako mám ďalej pokračovať. Ďakujem za odpoveď

    Odpovedá: MUDr. Marta Špániková

    Otázka je, či je to dlhodobé alebo len prechodné, krátkodobo, napríklad po chorobe, vracaní a pdobne. Ak je to krátkodobé, nekomentovala by som to, nepodávala mu uvedené jedlá a začala s nimi znova asi o mesiac.
    Ak to už všetko trvá takmer rok, treba uvažovať: kedy to začalo, čo sa vtedy stalo, nebolo mu po nejakom z uvedený jedál zle? Nemal po nich hnačku, vracanie? Nestalo sa vtedy niečo: odchod blízkeho človeka, zmena prostredia, nástup do kolektívu, zmena stravy.
    Šupka nie je nutná na ovocí ani na ničom, môžete ju vždy odstrániť.
    Strukoviny sú veľmi dobrá ale nie nutná súčasť výživy, hlavne ak konzumuje dostatok mäsa a ovocia a zeleniny, ako aj obilnín.
    Nezaviedli ste všeobecne v rodine zmenu stravu / vegetariánstvo, bezlepková strava a podobne. /