Poradňa pediatra

Na problémy súvisiace s rastom, vývojom dieťaťa i chorobami odpovedá MUDr. Marta Špániková, pediatrička.

Poradna uzavretá.

  • mykanie

    , Autor: evelin

    Dobry den pani doktorka, obraciam sa na Vas s problemom, ktory mi neda spavat. Mam 7 mesacnu dcerku, u ktorej som si medzi sviatkami vsimla mykanie plieckami, ruckami...stavalo sa to najma pocas krmenia v detskej stolicke, pripadne aj pocas krmenia mlieckom na rukach. Vyzeralo to akoby to neovladala, take kratke myknutia, zasklby. Pocas lezania len tak, hrania sa, sa to stalo len parkrat velmi jemne. Podarilo sa mi to pri papain natocit na mobil, ukazala som to nasej pediatricke, ktora mi odporucila to ukazat neurologovi. Na neurologiu chodievame od narodenia, kedze po porode mala dcerka kefalhematom a torticollis (nasledkom toho cvicime rehabilitacie pomocou Vojta a dcerka nosila na hlavke 1,5 mesiaca kranialnu remodelacnu ortezu). Cize sme na neurologii sledovane (posledna kontrola 11.1.2016), robene USG bez nalezu, vsetko v poriadku. Po konzultacii s neurologom a zhliadnuti videa mi pan doktor povedal, ze sa jedna o neepilepticke zachvaty/trasenie/tik, ktory by mal odzniet. EEG robene nebolo. Aby som sa konecne dostala k veci, tak ako bolo povedane mykanie odznelo, asi po tyzdni, pripadne sa to stalo len raz za den, avsak posledne 3 dni opat sledujem spominane mykanie, ktore je uz ale nielen pri papani, ale aj pri lezani v postielke pred spanim. Samozrejme som kontaktovala neurologiu kvoli EEG vysetreniu, avsak to bude az 11.2.2016 robene v spanku. Prosim o radu, konzultaciu o co by sa mohlo jednat, som z toho hrozne vystrasena, neda mi to spavat a do 11.2. je este tak daleko....

    Dakujem velmi pekne

    Odpovedá: MUDr. Marta Špániková

    Mykanie môže znamenať závažný ale aj menej závažný stav. Je na mieste vyšetrenie EEG, tak ako sa bude robiť. Až toto vyšetrenie ukáže, či je potrebné ďalšie vyšetrenie, liečba alebo len sledovanie, nateraz bez liečby. Chápem vás, že tie dni sa vlečú, kým sa dozviete niečo nové ale všetko sa raz skončí aj vaše tápanie a čakanie. Nateraz vám neostáva len sledovať dieťatko, tešiť sa z neho a starať sa tak ako ste to iste s láskou robili aj doposiaľ.