Poradňa pediatra

Na problémy súvisiace s rastom, vývojom dieťaťa i chorobami odpovedá MUDr. Marta Špániková, pediatrička.

Poradna uzavretá.

  • totálna frustrácia

    dobrý deň prajem, potrebovala by som poradiť. Zažívam neskutočne už neúnosnú situáciu, ktorú som zažila pred 7 rokmi, keď sa mi narodilo prvé dieťa, tak isto aj teraz po 7 rokoch keď sa mi narodilo druhé dieťa. Obe detičky sa mi narodili predčasne. prvé v 35 tt, druhé po 7 rokoch v 36 tt. Prvé veľmi slabo salo, neuvládalo usať priamo z prsníka ani kvaplu, len malý vtedy chudol, hrešili ma v porodnici že si ho neprikladám, a tak, som ho pritom prikladala každe 2,5 hodiny, no len chudáčik prematúrny, fakt neusal, on chádatko za to nemohol, a ja takisto len frustrovaná v pôrodnici len ziapali prikladajte si ho a bude priberať a basta. Strašný mali v pôrodnici prístup. Inak bol zdravý, aj je zdravý Apgar skore mal 10, žiadny inkubátor ani nebolo treba, len to sanie bol problém. Dosť chudáčik malý schudol tak, som sa nahnevala a moje MM som malému začala dávať z fľašky. Potom začali malého chváliť že ako krásne začal priberať. Tak nás s prvým dieťatkom pred 7 rokmi po 12 dňoch trápenia sa s prikladaním pustili z pôrodnice , keď to nešlo vzdala som prikladanie, a začal priberať fakt až krmenim z fľašky mojím MM. Lenže nastala u mna po 3 - 4 týždnoch po pôrode zituácia, že mlieka bolo strašne veľa, malý nemal takú spotrebu akú som ja mala tvorbu, odsávala som stále, ak som si po 2,5 hodine neodsala, mala som prsia také hrče, boľavé prsia, mlieko tieklo kade tale, samovoľný únik mlieka bol dňom i nocou, mokré tričká, postelná bielizeň, mokré moje pyžamá, niekam sa nedalo ísť na 3- 4 hodinky po šestonedelí, na prechádzky, výlety s malým bolo nemožné, bo som mala mokré pretečené tričká, od mlieka, mlieko samovoľne išlo, bolo ho moc veľa, po šestonedelé, som už chcela začať opäť normálne komfortne žiť, výlety, prechádzky, športovanie, lyžovanie, to všetko bolo nemožné keď po 2 hodinách tečie mlieko pod tričkom, vtedy som mala veľký pocit frustrácie, malý bol zlatý, pekne papal z fľašky moje odsaté MM ale zdaleka nemal takú spotrebu ako ja tvorbu, a ten telesný diskomfort, čo som mala po šestonedelí s mojím telom a prsiami to by teda žiadny chlap asi nestrpel . Ja som chcela už opäť normálne komfortne plnohodnotne žiť, cvičiť, plávať, lyžovať, chodiť s rodinou na výlety, užívať si život, a to sa po 2 hodinách premočených tričiek nedalo. To čo malý spapal - hej fajen, a ten nadbytok tvorby mlieka, buď len odsať, alebo nechať v prsníku samovoľne tiecť po tričku. Malý bol zlatý, pekne priberal, papal moje MM s fľašky, som bola rada že ked je predčasne narodený tak asopň takto z fľašky papaá a začal pekne priberať. (ale aj keby som kojila tak tvorbu mlieka by som mala väčšiu ako spotrebu by mal malý, tak aj tak si myslím že ten samovoľný únik mlieka by bol aj tak, a aj hrče v prsníku by boli., a možnosť výletov, prechádzok, by bolo to isté), veľmi som vtedy pssssychicky trbela, a ssituáciu som dokázala vyriešiť jedine pre mna elastickým sťahovacím obväzom a Nutrilonom Pre malého. Behom 3 dní všetko moje 2 mesačné trápenie zmyzlo, prsia ma tak neboleli, psychika bola lepšia, samovoľný nekontrolovaný únik mlieka už nebol, a začala som si konečne užívať materstvo so synčekom, konečne som mohla športovať, a žiť komfortne so svojím telom. Vtedy som si pred 7 rokmi povedala že na 100 % nechcem, nedovolím aby sa mi takto psychicky zlá situácia zopakovala, a že urobím maximum pre to aby aby som toto už nikdy preprežila. Teraz som 4 týždne po pôrode 2 dieťatka taktiež predčasniatko, nar v 36 tt, inak zdravý, mal 2580 g, Apgar 10, prieme kojenie som bola rozhodnutá neriešiť, lebo tiež slabo sal pri priložení, aby som skrátila obdobie trápenia sa so saním, a aby sa nepredlžovala doba chudnutia, a nesania, a trápenia sa s nesaním a prikladaním, a chudnutím, tak šup , po 2 dňoch po pôrode moje MM z fľašky malému do úst, po 4 dňoch po pôrode malého v pôrodnici vychválili že ako krásne začal priberať, a že nás môžu purstiť domov 6 dní po pôrode že pekne priberá. Teraz opať sa po 4 týždňoch trápim s mojimi prsiami, bolia, mlieka je opäť veľa, mám samé hrče ked si neodsajem po 2 hodinách, mlieko samovoľne uniká, tričká, plachby, pyžamo všetko mokré, chcem už opať byť komfortná, žiť naplno, užívať si výlety, prechádzky s rodinou, športovať, maximálne som opäť znenávidela svoje prsia, tá nadprodukcia mlieka čo kade take vyteká, je frustrujúca, stále len plačem, nechcela som sa opäť do takejto situácie dosťa, chcem z nej von, preč, hľadám, únik, dobrú radu, nechcem samovoľný únik takého množstva mlieka ,malý je zlatý, pekne papaá z fľašky, a opäť mi ho doktorka začala chváliť že pekne priberá, pri prikladaní k prsníku, čiže pri snaho o priame kojenie som nevedela, koľko usal, či niečo si usal, či mu to stačí na pribratie nakoľko je predčasniatko, a pekne viem koľko z fľašky vypije, to je tá vyhoda pri predčasniatku, inak je zdravý krásny, a mna trápi psychika z nekontrolovaného úniku mlieka, nadmernej tvorby, telesného diskomfortu, bolesť prs, nemožnosť sa na viac než 2 hodky vzdialiť od domu, od odsávačky, chcem športovať, chcem normálny život, chcem si užívať rodinu, stále len plačem, lebo som sa opäť dostala do takejto situácie, ktorú som už nikdy nechcela zažiť, som nešťastná, nechcem to, chcem byť na pár mesiacov chlap, nechcem samovoľný únik mlieka, mokré tričká, nechcem telesný dyskomfort, chcem športovať byť už telesne s telom aj prsiami fit, športovo fit, neviem kto by mi pomohol a čo mám robiť, malý je zlatý pekne papá, pekne priberá, ale pravdaže nemá zdaleka takú spotrebu mlieka ako ja mám tvorbu, z toho vznikajú všetky moje menované problémy a frustrácia, psychický kolaps. čo mám robiť s mojimi prsiami?
    Odpovedá: MUDr. Marta Špániková
    Urobili ste zásadnú chybu pred sidmimi rokmi aj teraz" nemali ste odsávat ale priložit dietatko, aby pilo z prsníka. Na začiatku, kým dietatko pije slabo, hlavne keď je predčasne narodené, to může pomoct pre zosilnenie dietatka ale neskůr je zásadné kojit prirodzene z prsníkov., Tým sa tvorba mlieka vyrovná s potrebou. Netreba vediet kolko mlieka dieta vypilo, treba sledovat správanie dietata, počet mokrých plienok a v pravidlených intervaloch ho vážit. Ak je všetko v norme, tak nie je potrebné vediet kolko mlieka dieta vypiko, vypiko tolko, kolko potrebuje! To, že prvé týždne mlieko tečie aj medzi kojením je normálne. V období šestonedlia je naozaj nesprávne odchádzat od ietata, je to bodobie, kedy má byt matka s dietatom 24 hodín denne a pravidlne podla potreby kojit, nie je doležité dodržiavat žiadne intervaly kojenia ani vediet množstvo vypitého mlieka. Takže: buď sa můžete zmierit s tým, že spočiatku mlieko vyteka aj mimo kojenie, ale kojit prirodzene a tvorba mlieka sa vyrovná a potrebe alebo ak ste z toho naozaj frustrovaná, můžete kojenie ukončit. Dnes máme kvlaitné umelé mlieka, formuly a dieta na nich vyrastie, bude spokojné, štastné a múdre. V každom prípade však platí, že najlešpou výživou pre dieta v prvom polroku až roku života je materské mlieko!

    ďakujem za odpoveď pani doktorka, áno znie to úplne dokonale, bezproblémovo, učebnicovo, že dieťa treba kojiť priamo z prsníkov a basta, a nech si dieťa nepraje že by nesalo, alebo neusalo, alebo chudlo 6 dní.
    Fakt potom tomu nerozumiem.
    Pri tom mojom prvom dieťati pred 7 rokmi, personál na mňa v pôrodnici kričal túto istú vetu, kojte prikladajte!!!!! 6 - 7 dní chudnutia dieťata pri pravidelnom prikladaní doktorka z novorodeneckého usúdila, že malý pôjde na 24 hodín na infúzie, lebo je dehydrovaný a veľmi schudol, lebo pravdaže pri prikladaní neusal nič. 6 dní chudnutia. Potom mi povedali že po infúzii ho budú možnože pár dní sondovať. Sondovali ho tak 2 -3 dni. Potom mi povedali že už nechudne a že si drží svoju váhu rovnakú, ale že musí začať priberať. že si mám odsávať mlieko aby som si uľavila s bolavých prs, urobili sa mi hrče, horúčka, prsia neskutočne boleli. Po pár dnoch sondovania sa postupne prechádzalo na prvé príkrmi po kvapkách, a dúškoch z fľašky. Toto bol stanovený postup lekárky z novorodeneckého oddelenia, aby bábetko nechudlo a začalo priberať pretože fakt 6 -7 dní chudlo.
    Keď dieťa predčasniatko napriek prikladaniu chudne 6 dní, asi to netreba riešiť vôbec však? inak dieťa po ostatnej stránke zdravé Apgar 10 s dýchaním ani z ničím inším problémy neboli. Pravdaže sa prikladaním, nesatím a chudnutím, predlžoval čas pobytu v nemocnici. Po infúzii, sondovaní a prvých príkrmoch z fľašky mi KONEČNE začali dieťatko CHVÁLIŤ ŽE PEKNE PRIBERÁ. Tu nastal ten krásny zlomový okamih!!!!!! Taký predlženy čas pobytu v nemocnici na to aby dieťa začalo priberať, aby nás mohli postiť domov. Domov nás pustili po 13 dnoch čo konečne dieťa dobehlo váhu aspoň na svoju pôrodnú váhu.
    Teraz pri druhom dieťatku po 7 rokoch opäť predčasniatku som teda bola z pred 7 rokoch s takouto životnou skúsenostou, presvedčená nepredlžovať pobyt v nemocni a aby dieťa predčasniatko neusalo a chudlo, rýchlovýkrm na to aby dieťa na 3 den po pôrode začalo priberať, aj sa tak stalo po 3 dnoch po pôrode mi dieťatko vychválili že ako krásne priberá ( moje MM som mu dávala z fľašky), a na 5 den po pôrode nás pustili domov.
    Tak keď vychádzam zo životnej skúsenosti a nie účebníc a tabuliek, a porovnám 13 dní trápenia sa chudnutia v nemocnici pri prvom dieťatku a teraz tých fajn 5 dní v nemocnici kedy začal rýchlo priberať a ani moc neschudol, to je obrovský rozdiel.
    Ja teda tomu nerozumiem prečo prvé dieťa neusalo, 6 dní chudlo, prečo teda sa po 7 dnoch nepokračovalo v prikladaní (zrejme aj chudnutí), prečo teda lekári stanovili infúziu a potom 2 dni sondovanie? Prečo toto tak bolo? prečo infúyia a sondovanie a chudnutie keď dieťa má vedieť že má priberať z kojenia a vôbec netreba poznať koľko vypije? ja tomu nerozumiem prečo to tak bolo pri prvom dieťati prečo mám takúto skúsenosť, prečo teda prvé dieťa bolo na infuzii a prvé dni sondované, a potom postupne prvé príkrmy mliečka z fľašky? prečo nausalo a 6 dní chudlo?
    Lekári infúziu a sondovanie a prvé príkrmy z fľašky potom volili nesprávne? Mali dieťatu povedať musíš sať priamo z prsníka a basta iná aleternatýva nebude. TAKTO BY TO MALO BYŤ?
    (Inak dnes má 7 rokov chodí do školy, je zdravý a je veľmi šikovný).
    Ja fakt tomu nerozumiem prečo teda lekári po 6 dní chudnutia zvolili takýto postup?
    A pri 24 hodinách infúzie dieťata a 2 dni sondovanie čo má po správnosti mamička robiť so svojimi prsiami, keď ju veľmi bolia, má hrče teplotu 38,5, netreba s prsiamy vtedy robyť nič, nech to maminu strašne bolí?
    Fakt tomu nerozumiem teraz som na pochybách o správnosti voleného postupu vtedy lekárov, keď naozaj za každých, úplne každých okolností mi vravíte že len kojte, dieťa musí, musí, musí priberať aj tak (možnože ale dosť dní chudnúť), a nesmie byť iná alternatíva. Fakt to bola taká strašná chyba vtedy, volený zlý postup lekárov tá infúzia a sondovanie a prvé príkrmy mliečka z fľašky ?

    Odpovedá: MUDr. Marta Špániková

    Každé dieta je iné, každá mamička je iná, každej sa inak spúšt mlieko a na toto spúštanie má zásadný vplyv stres! Chdnutie prvé dni po porode je normálne, dieta schudne až 10 percent hmotnosti a potom to postupne naberá. Niekedy návrat k porodnej hmotnosti trvá aj 14 dní. AK dieta javilo známky dehydratácie, lekárom neostávalo nič iné, len dieta zrehydratovat infúziou, išlo možno aj o záchranu života. Dieta na infúzii a odstriekanom mlieku zosilnelo, vedelo lepšie sat a bolo na mieste ho v prvom rade znova prikladat. Je to vždy individuálne, treba vela pracovat s matkou. radit jej a upokojovat ju, aby nebola v strese, stres je najvačší nepriatel kojenia!!!!!! Poznám však mamičky, ktorých deti sa nikdy nechceli prisat ale živili sa aj cez rok maminkiným mliekom odstriekaným do flaše. Ako som povedala, každé dieta je iné, každá situácia je iná. Treba však mat vela trpezlivosti, dobrých radcov okolo seba a hlavne myslit na dieta, jeho potreby a najmenej prvých 6 týždňov byt 24 hodín s dietatkom, venovat sa len jemu a kojeniu na požiadanie.