Poradňa pediatra

Na problémy súvisiace s rastom, vývojom dieťaťa i chorobami odpovedá MUDr. Marta Špániková, pediatrička.

Poradna uzavretá.

  • syndróm

    Dobrý deň. Pani doktorka mám na vás otázku - môjmu synovy predpokladajú lepšie povedané idú skúmať watson- wilsonov syndróm. Chcela by som vedieť o aké ochorenie ide a či sa dá liečiť. Na internete mi to vyhadzuje len po anglicky. Ďakujem za odpoveď.

    Odpovedá: MUDr. Marta Špániková

    Je to dedičná choroba, kedy sa meď ukladá v niektorých orgánoch a nadmerne sa vylučuje močom. Choroba sa začína prejavovať po piatom roku života, poznáme dve formy, jedna sa začne prejavovať okolo ôsmeho roku, prejaví sa poruchou pečene alebo potom okolo dvadsiateho roku života, kedy sú prejavy hlavne v zmene správanie, dykoordináícia pohybov. Postihnutý vyžaduje celoživotnú liečbu na vyplavenie deponovanej medi.