Poradňa pediatra

Na problémy súvisiace s rastom, vývojom dieťaťa i chorobami odpovedá MUDr. Marta Špániková, pediatrička.

Poradna uzavretá.

  • cesta do zahranicia-ockovanie proti hepatitide

    Dobry vecer,

    v marci idem na dovolenku na Kubu( na 2 tyzdne)-nie su povinne ziadne ockovania, len sa odporuca proti hepatitide A a B.
    Bude mi preventivne stacit ockovanie proti hepatitide A?
    Do odletu mam uz len 5 tyzdnov-stiham 1. aj 2.davku?Alebo staci len 1 davka a po navrate 2.davka?
    Moze mi recept vypisat aj vseobecny lekar a nasledne vykonat aj ockovanie?

    Dakujem

    Odpovedá: MUDr. Marta Špániková

    Určite by bolo vhodnejšie očkovanie proti hepatitde typu A a B! Mohli by ste využiť tzv. skrátenú formu očkovania teda prvá dávka po nej o sedem dní druhá dávka o 21 dní po prvej tretia dávka a po dvanástich mesiacov od tretej dávky štvrtá dávka.
    Ak by ste sa rozhdoli len pre očkovanie proti hepatitide typu A, tak pred odletom stačí jedna dávka, ochrana začína o štrnásť až tridsať dní po očkovaní. druhá dávka sa podáva o pol roka až rok po prvej dávke.