Poradňa pediatra

Na problémy súvisiace s rastom, vývojom dieťaťa i chorobami odpovedá MUDr. Marta Špániková, pediatrička.

Poradna uzavretá.

  • Opakovaný vriedok v mieste vpichu

    Dobry den. 6-mesacnej dcerke sa opakovane na mieste vpichu vytvara vriedok naplneny tekutinou. Raz sa stalo, ze v nom bol hnis, vtedy sam praskol a zelenkavy hnis vytiekol.Stale sa vriedok naplna tekutinou, je makky, cerveny, vo velkosti sosovice. Koncom 4. mesiaca bola dcerka zaockovana 1. davkou hexavakciny, o tyzden sa objavil prave ten zeleny hnis. Pediatricka videla stav az po prasknuti, ked ranka vysychala. Odporucila natieranie Framykoinom. Toto vsak uz aplikujeme 2 meisace a vriedok sa stale objavuje. Uzlinky som jej nenahmatala, pediatricka ich nekontrolovala. Co znamena opakovany zapal ranky? Je vhodne ockovat dcerku 2. davkou hexavakciny? Dakujem.

    Odpovedá: MUDr. Marta Špániková

    Druhá dávka by sa mal podať až po zhojení ranky. Ak by sa ranka nehojil alebo zväčila nad priemer 10 mm, alebo je stále plná hnisu, je potrebné vyšetrenie na pľúcnom oddelení.