Poradňa pediatra

Na problémy súvisiace s rastom, vývojom dieťaťa i chorobami odpovedá MUDr. Marta Špániková, pediatrička.

Poradna uzavretá.

  • Prosim o radu

    Dobry den,
    Potrebovala by som poradit čo sa da robiť keď sa objavuje u mojho druha agresia.
    Agresivny-zly vie byť ked sa mu niečo podarí.Mame spolu dve deti,začal byť agresívný až ked sme mali obe.Jeden už ma dva roky a už vníma jeho nalady.Vie byť na neho strašne zly.Samozrejme že aj na mna.Ten maličky je zatial bokom.
    Neviem či to riešiť rozchod.
    Alebo začať braniť syna,keď je k nemu zly?
    Potrebujem poradiť ako ma reagovať,popripade ako sa pokusiť zmenit jeho spravanie a ked už nebude ina cesta ako mu vysvetliť že je koniec kvoli jeho zlosti.

    Dakujem moc ak si najdes cas

    Odpovedá: MUDr. Marta Špániková

    Dobrý deň Diana,
    príchod dieťaťa do rodiny poriadne zatrasie zabehaným spôsobom života, veľa vecí sa mení, pribudnú obom rodičom nové role, potrebujú sa vyrovnať s novou situáciou. Príchod druhého dieťaťa môže ešte viac "skomplikovať" vzťahy v rodine, pretože pribudnú nové väzby, nové povinnosti, treba opäť meniť režim, rytmus rodinného života...a to je náročné, vyžaduje si to veľa síl, trpezlivosti, vzájomnéh porozumenia a tolerancie.
    Starší synček si potrebuje zvyknúť na príchod "konkurenta", navyše vzhľadom na jeho vek je prirodzené obdobie vzdoru, kedy sa z bábätka stáva človiečikom s vlastnou vôľou, kedy si skúša svoju silu, svoje emócie a prežívanie - a najviac si ich testuje na rodičoch.
    Je dôležité aby rodičia boli pre svoje deti k dispozícii, aby ich učili, pomáhali im zvládať ich vlastné neistoty, hnevy a strachy - a nie ich vyvolávať.
    Váš partner podľa všetkého túto novú situáciu nevie zvládať - a reaguje agresívne. Určite tomu treba venovať pozornosť, hľadať čo sa deje, ako sa v tom obaja máte, čo jemu i vám chýba, čo vám prekáža - čo viete tolerovať a čo už nie. A ak táto jeho výbušnosť a agresivita začne byť nezvládnuteľná - tak by som odporučila návštevu psychológa, ktorý môže vášmu partnerovi pomôcť - porozumieť čo sa s ním deje a ako s vlastnou agresivitou narábať. Predpokladám že ani vášmu priateľovi v tom celom nie je dobre - preto treba hľadať všetky dostupné možnosti ako situáciu riešiť - a rozchod by mal byť až niektorou ďalšou v poradí. Držím vám veľmi päste, ak by ste potrebovali kontakt na terapeuta vo vašom okolí, ozvite sa, môžem vám niekoho odporučiť.