Poradňa pediatra

Na problémy súvisiace s rastom, vývojom dieťaťa i chorobami odpovedá MUDr. Marta Špániková, pediatrička.

Poradna uzavretá.

  • Reakcia na očkovanie

    Dobrý večer pani doktorka,potrebujem naliehavo poradiť.
    Máme 4 mesačné dvojčiatka /už ste nám radila ohľadne "pozerania" TV/,v pôrodnici boli očkované na TBC-miesto po očkovaní na ramienku sa hojilo,ostával už len drobný ružový pupienok.Asi pred mesiacom som spozorovala u chlapčeka ,že pupienok akoby sa zapaľoval - stmavol (sfialovel) a trochu sa zväčšil ( 5-6 mm),okolité miesto nebolo zapálené,ani synček nereagoval bolestivo,teploty nemal.Posledné dva týždne sa na vrchu vytvorila akoby chrastička a pod ňou presvital hnis.Pediatrička nám poradila dávať Framykoin mastičku,po ktorej na druhý deň sa chrastička uvoľnila a vytiekol hnis-zostal kráter.Framykoin mastičku som už nepodávala,ale Framykoin zásyp,a šla som K lekárke,ktorá mi povedala,že je to bežné (?!) a doporučila nás na pneumologické vyšetrenie.Dôvod som sa nedozvedela.
    U dcérky pozorujem podobný nález,až na to,že mám pocit,akoby sa vytváral pľuzgierik (teraz už aj tam s hnisom) nie na tom mieste,kde bolo očkovanie ,ale cca 1 cm vľavo,a to pôvodné miesto očkovania je zahojené.
    Neviem,či si to už namýšľam ,ale mám pocit,ža u synčeka sa objavil pupienok,vyrážka ?,v mieste očkovania Prevenarom/ boli očkovaní 11.4./,po očkovaní sa to zahojilo,už to nebolo ani badateľné,očkovanie prebehlo bez akýchkoľvek komplikácií.
    Pani doktorka podrobne som sa snažila opísať lokálny nález u oboch detí,prosila by som Vás o názor,či je to bežné-znovuzapálenie miesta očkovania,či to správne ošetrujeme,čo to znamená a prečo máme ísť na pneumologické vyšetrenie .
    ďakujeme

    Odpovedá: MUDr. Marta Špániková

    Aj ja pozorujem občas reakciu v mieste vpichu BCG vakcíny často až vtedy, keď už začnem s ďalším očkovaním Chránička sa rôzne vyvíja. Postup je taký, že ak je reakcia v priemere väčšia ako 10 mm alebo sa miesto vpichu či okolie inak komplikuje / zvúčšenie okolitých uzlín, vo vašom prípade asi ten kráter/, tak dieťatko odosielame na detské pľúcne oddelenie, kde situáciu zhodnotia a navrhnú, respl oni zrealizujú liečbu, ak je potrebná. Sledujte podobne aj miesto vpichu u dcérky a pri zväčšení nad 10 mm alebo iných komplikáciách navštívte vášho lekára.