Poradňa pediatra

Na problémy súvisiace s rastom, vývojom dieťaťa i chorobami odpovedá MUDr. Marta Špániková, pediatrička.

Poradna uzavretá.

  • Očkovanie v 3 mesiaci. veku dieťaťa

    Vážená pani doktorka!
    Som mama dvoch zdravých detí, zatiaľ sme očkovania zvládli s menšími teplotami a podráždenosťou detičiek. Nedávno však bola so svojou 3. mesačnou dcérkou na očkovanie švagriná. Malá bola očkovaná do oboch nožičiek (vakcíny, Infanrix Hexa a Prevenár), po očkovaní dostala jej dcérka teplotu a v mieste predošlého očkovania proti TBC ešte ako novorodenec (ľavá rúčka hore pri ramienku) sa jej objavila veľká hrča. Už vyše dvoch týždňov chodia do chirurgickej ambulancie, kde lekár z opuchliny vytláča hnis. Dcérka jej veľmi plače, nepapá (stále ju dojčí a podáva čajík v horúčavách, aby nebola dehydrovaná), prosím existuje nejaká pomoc aj z našej strany, švagriná to veľmi ťažko prežíva, preto by ma zaujímalo ako by sa hojenie mohlo zrýchliť, resp. ako pomôcť tej malej a či je to reakcia na očkovanie do nožičiek alebo oneskorená na očkovanie proti TBC. Ďakujem Vám

    Odpovedá: MUDr. Marta Špániková

    pomoc je v tejto chcíli naozaj psychická podpora mamičky, keďže je dieťatko mrzutejšie, pomôcť jej s varovaním.
    Faktom je, že opakovane vidíme reakciu na očkovanie tbc až po očkovaní v treťom mesiaci. Je to spôsobené niekoľkými faktormi, bohužiaľ jedným z nich je aj nedôsledné podanie vakcíny proti tbc do kože. Ak sa časť dostane do podkožia, môže sa imunitným mechanizmom objaviť taká reakcia ako u vášho dieťatka v príbuzenstve. Je to zdĺhavé a ťažké pre mamičku, dieťatko aj celú rodinu, vždy sa to nakoniec zahojí.