Poradňa pediatra

Na problémy súvisiace s rastom, vývojom dieťaťa i chorobami odpovedá MUDr. Marta Špániková, pediatrička.

Poradna uzavretá.

  • Rubeola a tehotenstvo

    Dobry den, moj syn - 18 mesiacov dostal po tyzdni od ockovania proti rubeole, mumpsu a osypkam najprv nadchu a potom horucky. Tie trvali 4 dni a potom sa objavili vyrazky, najprv na tvari, potom trup, teraz uz cele telo. Boli sme na pohotovosti a lekarka potvrdila, ze moze mat bud osypky alebo rubeolu, prip, v kombinacii s 5. tou chorobou, mal zvacsene uzliny vzadu na krku a na slabinach a tiez zapalene dasna. Problem je vsak, ze ja som tehotna, momentalne v 15 tom tyzdni tehotenstva. Tiez som dostala nadchu vtedy ked aj syn. NArodila som sa v roku 1983 a pravdepodobne som uz bola ockovana proti rubeole. Je mozne, ze je moje nenarodene dieta ohrozene ? Mozem dostat rubeolu ak som bola ockovana ? Dakujem

    Odpovedá: MUDr. Marta Špániková

    V medicíne je možné všetko. Vo vašom prípade je však veľmi málo pravdepodobné, že by ste rubeolu dostali, jednak preto, že ste boli očkovaná / podľa roku narodenia/, jednak preto, že rubeola sa u nás momentálne nevyskytuje a jednak preto, že dieťa, ktoré má reakciu po očkovaní aj s výsypom nie je infekčné,, teda ochorenie neroznáša.