Poradňa pediatra

Na problémy súvisiace s rastom, vývojom dieťaťa i chorobami odpovedá MUDr. Marta Špániková, pediatrička.

Poradna uzavretá.

  • Ockovanie v inom state (urgentne)

    Dobry den, prosim Vas o Vas nazor - zijeme s rodinou v Belgicku, prisli sme sem, ked dcerka mala rok. Ockovana bola na SK, ma za sebou vsetky povinne ockovania (aj osypky, mums, rubeola). Problem je v hexavakcine - na SK mala 3 davky, tu ale deti ockuju davkami viacerymi - v 2,3,4 mesiaci prve tri davky, v 15. mesiaci 4. davka a preockovanie (ako aj na SK) potom v tom 5-6 roku zivota. Belgicka pediatricka ma prehovara, nuti, aby som dala malu zaockovat tou ich 4 davkou (ktoru maju v 15. mesiaci), co ja ale skutocne nie som ochotna spravit. Obavam sa nechcenej reakcie v dcerinom organizme, predsa ked na SK tieto davky stacia, preco by som ju zbytocne mala zatazovat! Je mozne ziskat od slovenskeho MZ potvrdenie, ze toto je skratka vyhovujuce aj pre zitie v Beglicku a basta? Je tato ich 4. davka kvoli tomu, ze tie prve tri su (podla mojho nazoru) velmi skoro a vo velmi kratkych intervaloch ockovane?? Dakujem velmi za Vasu odpoved.

    Odpovedá: MUDr. Marta Špániková

    Naša očkovacia schéma v podávani tzv 2+1 jeden kompletné základnéočkovanie a dieťa štvrtú dávku nepotrebuje, ďalšie očkovanie je až v piatom roku života. My vieme, aké sú schémy v iných štátoch EU a akceptujeme ich, tak neviem, prečo belgická lekárka robí problémy, asi o tom nič nevie. Myslím, že potvrdenie ale skôr z Úradu verejného zdravotníctva môžete dostať. Je to však všeobecne akceptovaná schéma očkovania.