Poradňa pediatra

Na problémy súvisiace s rastom, vývojom dieťaťa i chorobami odpovedá MUDr. Marta Špániková, pediatrička.

Poradna uzavretá.

  • Očkovanie v 3. roku

    Dobrý deň p. doktorka,

    máme 3 ročnú dcérku, ktorá bola očkovaná Infanrixom Hexa. Za všetky 3 vakcíny sme si doplácali, pretože vtedy ich poisťovne ešte nepreplácali. Teraz v troch rokoch má ísť na ďalšie preočkovanie. Naša pani doktorka nám povedala, že ju musí zaočkovať vakcínou Infanrix, za ktorú si musíme doplatiť okolo 700,- Sk, pretože keď už vraj bola očkovaná Infanrixom Hexa, tak sa musí pokračovať v očkovaní touto šetriacou vakcínou. Vraj to pani doktorka preberala s revíznym lekárom a ďalšími. Je to pravda? Dcérka našej známej bola taktiež očkovaná Infanrixom Hexa za ktorý doplácali a v troch rokoch ju zaočkovali vakcínou, za ktorú nedoplácali. Nemôže byť naša dcéra zaočkovaná aj obyčajnou vakcínou za ktorú sa nedopláca? Aké sú pre a proti?

    Ďakujem Vám veľmi pekne za odpoveď.
    Katka

    Odpovedá: MUDr. Marta Špániková

    Je vhodnejšie ju zaočkovať tzv acelulárnou vakcínou, teda podobnou/ s rovnakou zložkou čierneho kašľa/ ako hexavakcína. Existuje usmernenie, že deti očkované hexavakcínou majú po schválení revíznym lekárom dostať Infanrix bez doplatku. V praxi sa toto usmernenie aplikuje rôzne, ono totiž platí pre deti, ktoré už mali aspoň jednu dávku hexavakcíny zadarmo. Uznávam, že je to pre rodičov, ktorí si vakcíny kupovali nespravodlivé. Bohužiaľ tak je to u nás v rôznych veciach.