Poradňa pediatra

Na problémy súvisiace s rastom, vývojom dieťaťa i chorobami odpovedá MUDr. Marta Špániková, pediatrička.

Poradna uzavretá.

  • Dat alebo nedat?

    Moja uz skoro 4-rocna dcera uz neraz bola v styku z detmi s ovcimi kiahnami a nic Ked som bola na materskej stale ak sme chodili tak kde su ovcie kiahne cheli sme to mat za sebou kym som na materskej. Nasa lekarka sa vyjaňdrila pokial ich nedostane do 10 roku zivota je lepsie ju dat zaockovat . my by sme chceli ju dat uz teraz z dvovodu ze sa pokusame o druhe babo a bojime sa nasledkou.Ako sa dotycna vakcina vola a kolko sa zanu plati mame VZP.

    Odpovedá: MUDr. Marta Špániková

    Očkovanie je plne hradené rodičmi, očkovacia látka je varilrix alebo varivax, sú na trhu dve. Stoja okolo 50 euro.
    Rozhodnutie je na rodičoch, isté je, že neochorie dieťa, ktoré má protilátky a tie sa získajú buď prekonaním ochorenia alebo očkovaním.
    Vo vašom prípade očakávaného tehotenstva by som sa riadila v rozhodovaní aj tým, či matka prekonala ovčie kiahne. Ak nie, v prípade ochorenia počas tehotenstva je jej plod týmto ochorením ohrozený významne.