Poradňa pediatra

Na problémy súvisiace s rastom, vývojom dieťaťa i chorobami odpovedá MUDr. Marta Špániková, pediatrička.

Poradna uzavretá.

  • kiahne

    Dobry den, pani doktorka. Mam teraz uz 17 mes. dcerku, ktoru som dala zaockovat v 15ťich mes. aj proti kiahnam. Nedavno som niekde citala, ze je to zbytocne, ak dieta nieje nejako vaznejsie chore, pripadne nema poruchu imunity... Preto sa chcem opytat na vas nazor, ci mam dat dcerku preockovat druhou davkou, alebo nechat len tu jednu (viem, ze je realna sanca, ze ochorie na kiahne)? Dakujem.

    Odpovedá: MUDr. Marta Špániková

    Očkovanie nei je nikdy zbytočné, vždy chráni dieťa pred ochorením, ktoré nevieme aký priebeh bude mať. Vlastne ste si sama odpovedali, ak ho nedáte preočkovať, tak je 15 percentná šanca, že kiahne dostane ale budú mať určite ľahký priebeh. Potom naozaj nie je potrebné preočkovať. Ak ho necháte preočkovať, takmer na sto percent kiahne nedostane.