Poradňa pediatra

Na problémy súvisiace s rastom, vývojom dieťaťa i chorobami odpovedá MUDr. Marta Špániková, pediatrička.

Poradna uzavretá.

  • poradna o ockovani

    Dakujem velmi pekne za vasu odpoved. Ale predsa mam este otazku,na ktoru som sa zabudla opytat. Doktorka mi povedala,ze v septembri alebo oktobri tohto roku,by mala k nam prist nejaka nova ockovacia latka a ze deti po druhom roku dostanu len jednu inekciu. Chcem sa teda opytat,ci podla vas mam pockat do toho septembra alebo ci dat dcerku zaockovat skor,aj ked so starou latkou? myslite ze ta nova bude dobra? Mam strach s vedlajsich ucinkov. Dakujem.

    Odpovedá: MUDr. Marta Špániková

    Pani doktorka asi myslí na očkovaciu látkuproti pneumokokom, ktorá obsahuje antigény až trinástich sérotypov tejto baktérie. Je to látka podobná prevenaru, ktorým sa v súčasnosti plošne očkuje. Možno tu bude aj skôr ako v septembri. Nemôžem vám povedať, či máte čakať alebo nie, pretože čo ak by dieťa medzitým ochorelo. Platí totiž, že čím je dieťa mladšie, tým horší býva priebeh ochorenia. Takže ak ho chcete chrániť, potom čím skôr tým lepšie. Ak by ste chceli rozšíriť možnosť ochrany proti pneumokokom, vžd je možnosť nechať dieťa preočkovať druhou dávkou už rozšírenou vakcínou.