Poradňa pediatra

Na problémy súvisiace s rastom, vývojom dieťaťa i chorobami odpovedá MUDr. Marta Špániková, pediatrička.

Poradna uzavretá.

  • prevenar alebo pneumo 23

    Dobry den!
    Rada by som vas poziadala o spresnenie informacie, resp. o vas nazor.Dali sme zaockovat synceka (23 mesiacov) prevenarom.Absolvoval jednu davku a lekarka skonstatovala, ze to v tomto veku staci (vy vsak hovorite o dvoch davkach, ale respektujem rozdielnost nazorov, lebo syncek je akurat na tej vekovej hranici, takze snad je to akceptovatelne).Ale poprosila by som vas o radu pre susedku, ktora ma troch synov vo veku 7,5 a 3 roky a chce ich takisto zaockovat proti pneumokokom. Kedze jej lekarka hovori o "lacnej"vakcine, na ktoru bude doplacat len minimalne, predpokladam, ze ide o vakcinu pneumo 23. Ked som sa na to ako na eventualitu pytala svojej lekarky, povedala, ze ide o davnejsie pouzivane vakciny, ktorymi sa dnes ockuju prevazne tinedzeri a dospeli.Vraj nema velky zmysel ockovat nimi male deti.Ma teda dotycna mamicka dat deti zaockovat akoby "pro forma"(ved snad len aky taky ochranny ucinok maju)alebo su benefity vakciny prevenar pre deti tohto veku take, ze sa jej oplati investovat do nej?Takto vlastne jej lekarka tvrdi nieco ine ako moja a ja by som chcela vediet, ci v tejto veci existuje aj nieco ine ako vlastny nazor lekara (WHO, statistiky, odborne studie...).Dakujem.

    Odpovedá: MUDr. Marta Špániková

    Jednoznačne je povedané, že očkovacia látka Prevenar je určená pre deti do dvoch rokov. V tejto vekovej skupine je látka Pneumo 23 neúčinná, súvisí to s vývojom imunitného systému. Od veku dvoch rokov do veku piatich rokov sa odporúča očkovanie očkovacou látkou Prevenar ale je už možné aj očkovanie látkou Pneumo 23, avšak podobne ako u päťročného a sedem ročného syna je potrebné preočkovanie po troch rokoch.