Poradňa pediatra

Na problémy súvisiace s rastom, vývojom dieťaťa i chorobami odpovedá MUDr. Marta Špániková, pediatrička.

Poradna uzavretá.

  • komplex menejcennosti

    , Autor: katalinka83

    Dobrý deň prajem, neviem na koho sa obrátiť, keďže sa nejedná o mňa ale o moju sestru. Máme problém s komunikáciou, myslím, že trpí nejakým komplexom menejcennosti, pretože pri každej našej komunikácii vidí z mojej strany urážanie. A to už aj vtedy, ak sa jej spýtam, prečo si neprizná, že aj ona spravila chybu,keď aj banálnu. Podľa nej je celá naša rodina proti nej, nemá v nás oporu a všetci jej ubližujú. Tak sa správa rezervovane a hovorí, čo chcú počuť ostatní. Keďže je staršia, od malička trpela tým, že ona mala mať všetko prvá a potom aj také veci, že ja mám väčšie prsia, že som mala prvá chalana, proste veci, za čo som ja nemohla. Dá sa proti tomu niečo spraviť? Keď som povedala, že trpí komplexom, tak samozrejme, zas ju urážam. Chcem jej pomôcť, no neviem ako. Môžem niečo spraviť ak ona nechce vyhľadať odbornú pomoc?
    Ďakujem za odpoveď. Katka

    Odpovedá: MUDr. Marta Špániková

    Dobrý deň Katka,
    áno môžete pre sestru veľa urobiť. Môžete byť tou, ktorá zmení zabehané spôsoby komunikácie vo vašej rodine - tým že sa skúsite vžiť do situácie sestry, vidieť svet, rodinu, vzťahy z jej perspektívy - a aktívne jej načúvať, čo hovorí, čo sa s ňou deje, čo prežíva - a nebudete hneď ponúkať riešenia, diagnózy, vysvetlenia... Skúste si najskôr sama za seba pohľadať čo cítite voči svojej sestre, ako vnímate váš vzťah - čo medzi vami funguje, v čom sa viete stretnúť, chápať, rozumieť si - a z tohto potom môžete vychádzať pri riešení vecí, ktoré nefungujú. Rodina je systém vzťahov, je to živý organizmus - a ak niečo nefunguje, tak k tomu prispievajú všetci - možno ak sa vám podarí každému z vás prevziať zodpovednosť za svoj podiel "viny" na nefungujúcej komunikácii, tak sa i sestre bude dariť prichádzať bez pocitu ohrozenia, bez potreby brániť sa, žiarliť a obhajovať sa. Vnímam že vám na sestre veľmi záleží. Držím vám všetkým päste.