Poradňa pediatra

Na problémy súvisiace s rastom, vývojom dieťaťa i chorobami odpovedá MUDr. Marta Špániková, pediatrička.

Poradna uzavretá.

  • Nastojciva tuzba po vnucatku

    Dobry den pani Brigit,pisem Vam s prosbou o radu,nakolko po dlhsom case si uz sama nedam rady.Problem opisem spatne,az s trvanim dodnes.Mam 31rokov,s priatelom sme spolu 11rokov,mame krasny vztah,plny lasky a porozumenia.Zijeme spolu v zahranici uz 9rokov,nadobudli sme vsetko co si mlade pary zelaju,nemame existecny problem,o rok zvazujeme navrat na Slovensko...tolko v kratkosti ako to s nami asi vyzera,myslim ze fajn.Nas problem,neprameni z nas dvoch,ale z mojho zdravotneho stavu a narazok okolia,ktore o mojom stave nevedia.Takze...pred dvoma rokmi mi bola diagnostikovana:skore stadium rakoviny krcka maternice.Som poctiva pacientka zaradena v Cervical screening programe,pravidelne navstevujem kolposkopicku kliniku.Bol mi vykonany zakrok(konizacia krcka maternice2x)naposledy biopsia ukazala,ze zhubne,abnormalne bunky boli odstranene a dalsie stery neukazali ziadne zmeny.Je to fajn,ale aj tak musim byt sledovana ako doteraz po dobu 6rokov a ak by nenastali ziadne zmeny na krcku,tak po tejto dobe by sa dalo vyhlasit,ze som zdrava.Bola som oboznamena,ze po zakroku je moj krcok kratsi,co moze znamenat do buducna komplikacie s otehotnenim,rizikove tehotenstvo a komplikacie s udrzanim plodu.S partnerom sme dobre informovany a mame tento problem vydiskutovany.Sme si vedomy toho,ze este pockame nejaky ten rocik,vekovy strop sme si urcili okolo 36rokov,chceme teda cakat,ako sa bude ukazovat moj zdr. stav dalej.Moze byt,ze rok budem mat pokoj a o 2roky mozu zas prepuknut rak.zmeny,to mi nedokaze nikto povedat,ako sa moje telo zachova.Sme zmiereny aj s tym,ze ak by sa moje telo opat zblaznilo,tak podstupim vsetky zakroky,na ukor toho,ze by sme potomka nemali.Tazko sa mi to pise,no radsej by som nemala deti,ako by ma mala ,,vyzrat,, rakovina,potom nech vyrezu so mna vsetko prec.A tu je kamen urazu.Zrovna pred dvoma rokmi si partnerova mama vzala do hlavy,ze ide na predcasny dochodok.Oznamila nam to stylom:Mladi moji,mate co robit,chystam sa na dochodok,tak sup sup domov a budem vam bavit vnuca.Zo zaciatku sme sa vykrucali,ze este nevieme kedy sa domov vratime,ze budeme potrebovat cas,kym sa usadime a pod...Casom sa naliehavost stupnuje,problem je v tom,ze v jej okoli su uz novopecene stare mamy,ukazuju si fotky na pozadi mobilov,kupuju vybavicky,a ona stale nic.Argumentuje,ze uz ju to nebavi s nikym komunikovat,kazdy sa len chvali s vnucatkami,ze ona ma tuzbu kocikovat,ako sa jej to ziada.Vyhraza sa nam,ze si nejake adoptuje z domova,a rozprava to aj po obchodoch kade chodi.(dost ma to zaraza,lebo je to vzdelana zena na postaveni a taketo argumenty sa nevyslovuju podla mna tak lahkovazne).S partnerom sa vykrucame ako sa len da,no intenzita naliehania sa stupnuje,nakolko sa bratrancovi narodila dcerka.Posledny telefonat ma polozil na 2 dni.Volala s partnerom a potom si vypytala mna k telefonu.Zacala mi hovorit,ako boli na navsteve,ake bolo babatko pekne,malicke,vonave,naolejovane,ako si ho ,,pomojkala,, ze aj my nech uz do toho ,,prastime,, ze aj ona chce,a ze radsej tam nemala ani chodit,ze ju to zbytocne iba rozladilo.Ked uz nezaberaju moje odpovede ,,omacky,, tak zacne argumentovat(podla mna to je natlak stylom lutosti),ze ona sa ho ani nedozije.Vzdy to obratim na humor,ci uz sa chysta do hrobu...Nedavno ked som jej naznacila,ze co by robila,keby sme dieta nemohli mat,ze by sa musela zmierit(nik z oboch rodin nevie o mojom zdr.stave),mi povedala,ze to nemam ani vyslovovat,ze to neprichadza v uvahu!!!V poslednom case si ma vzdy pyta k telefonu a stale ta ista pesnicka,citim to tak z jej strany,ze ja som ta,ktora partnera nepripusti,nedovoli mu pri sex.akte,aby rozosial geneticky material.Dohovara len mne,nie synovi.Moj partner to berie s nadsazkou a povedal jej,neboj sa,ked bude dieta bude a hotovo.Typicky chlap,neriesi a je mu jedno co si ona mysli,je to jej problem.Stoji pri mne a sam mi hovori,ze je to len nasa intimna vec a rozhodnutie,ako sa podla zdr.stavu zariadime.Ano ma pravdu,je to velmi intimna zalezitost a ja fakt nevidim dovod s niekym rozoberat moj haklivy zdr.stav.Ved to poznate,pri neplodnych paroch tie suskandy a agentury typu jedna pani povedala,v kom je chyba,komu co je,kde je zadrhel...Po tomto fakt netuzim,aby visel na mne tien.Tak isto necitim nejaku obciansku a moralnu povinnost porodit teraz vnuca,len preto ze niekto chce!Sme dost zodpovedny,osobne som poznala pani ktora mala rakovinu krcka maternice,napriek tomu nechcela aby jej bola odobrata tuzba mat dieta,porodila a kym dcerka oslavila 4narodeniny,uz stihla byt vlastnej mame na pohrebe.Pani Brigit,nemalujem certa na stenu,sme len zodpovedny a ja osobne by som toto nechcela dopustit.Som mlada,chcem zit,aj my by sme raz chceli dietatko,no ak nam to nebude sudene,budeme radi,ze sme tu,tak ako sme.Poradte nam prosim ako zaobchadzat s okolim,komunikovat, v pripade naraziek,niekedy aj hlupych ohladom buduceho potomka,vnucata.Chystame sa o rok na Slovensko natrvalo a viem,ze to bude velmi tazke,tvorit vyhybave odpovede.Este podotknem,ze ani moja rodina nevie o mojom zdr.stave,no mne to pripada taketo klamanie a zatlkanie pre dobro veci a pokoj v rodine,naco by sa rodina zbytocne trapila,zvlast mama,chcem jej usetrit par sedivych vlasov.V konecnom dosledku sa moj stav moze uplne upravit,je mozne,ze zmeny na krcku uz nenastanu ziadne,budeme mat babo a nikto nemusi nic vediet,no nie?Co Vy na to?Velmi pekne Vam dakujeme za odpoved,prajeme mnoho dalsich uspechov v praci a sukromi.

    Odpovedá: MUDr. Marta Špániková

    dobrý deň,

    a prečo si jednoducho svokre nepovedať, že ako sa veci majú? čo je na tom? je to pre vás dôležitá súčasť života a zvládania sveta, tak nech to vie. ste v tom silná, tak prečo neurobiť z vašich najbližších spojencov? to je podľa mňa najlepší spôsob ako predchádzať klebetám a šuškandám. povedať, že ste v určitom ohľade chorá a že sa liečite a že neviete ako to celé dopadne. že vás bolí ak si o tom šuškajú, ak vás odudzujú a že sa s tým dosť trápite sama a nemáte to potrebu viac rozoberať. to je jedna možnosť.

    ďalšia, možno jednoduchšia na povedanie, rovnako zložitá na udržanie pohody, je že vyhlásite všetkým s úsmevom, že dieťa bude, ked na to príde čas a basta. úsmev a bodka. a neriešte. a ked klebetia, nech klebetia. ustojíte to? myslím si že prvá možnosť je autentickejšia a viac taká vzťahotvorná. a možno budete musieť viac hovoriť, ale hlavne v inom duchu, tak viac ako to naozaj je.

    ak sa to vyrieši zdarne, o to lepšie. intímnosti prehlbujú vzťahy. tak ako vás to zblížilo s manželom, zblíži vás to aj s ostatnými členmi klanu. chce to len trochu odvahy a potom si stáť za svojim.

    prajem veľa zdaru, vo všetkom