MUDr. Marta Špániková

Poradňa pediatra

MUDr. Marta Špániková

Počet otázok: 9361

Na problémy súvisiace s rastom, vývojom dieťaťa i chorobami odpovedá MUDr. Marta Špániková, pediatrička.

Poznámka: Poradne odborníkov nemôžu v plnom rozsahu nahradiť osobnú návštevu lekára či priamu intervenciu odborníka.

Témy
Odkaz na otázku

UM

Minkaa, 28.08.2015 (09:53)
Dobrý deň! chcela by som sa spytat kolko mliecka by malo vypit stvormesacne dieta.moja teraz cca kazde 3 alebo 3,5 hodiny vypije 150 ml (niekedy menej). doktorka mi zakazala davat viac ako 120 ml. ale co mam robit ked jej to nestaci.inak prespinka mi celu noc..okolo osmej vecer ma posledne krmenie a rano tiez okolo osmej ma prve krmenie.takze cez den mava 5 krmeni.je to naozaj vela? dakujem za odpoved.
Odpovedá: MUDr. Marta Špániková
5 krmení je presne toľko, koľko má mať, dokonca by to mohlo byť aj viac a menšie množstvo, čo by zodpovedalo tomu, ako by papala , keby bola kojená. Množstvo vypitého mlieka sa riadi hmotnosťou dieťaťa, v tomto veku by to malo byť 120 až 150 ml na kilogram hmotnosti, teda ak váži 6 kg malo by to byť asi 720 ml mlieka. Neskôr sa množstvo mení, býva okolo 800 ml na deň. Samozrejme po piatom mesiaci začnete s bezmliečnymi príkrmami, odporúčam najprv mäsoszeleninový, potom mliečnu kašu a až po šiestom mesiaci ovocie.
Odkaz na otázku

11 mesačná - jedálniček, režim a potreba tekutín. Ďakujem.

Zuzikask, 27.08.2015 (18:08)
Dobrý deň pani doktorka. Chcela by som si s Vami odsúhlasiť dcérin jedálniček a režim. Má 11 mesiacov. S príkrmami sme začali v 4m, od narodenia je na UM Nutrilon HA - dôvod - ja som bola ako dieťa atopik. Po roku prejdeme na normálny Nutrilon tak sme sa dohodli s pediatričkou. Aktuálne ma 9,5kg a cca 71 cm, pôrodná váha bola 3080g a 50 cm,
Ráno 7:OO - 200 ml UM
9:30-10:00 - ovocna desiata - zje aj 200g - popučené ovocie, výživy, striedame to, niekedy k tomu piškótka, alebo striedka z chleba rožku
cca 12:30 obed - Mäsovo - zeleninový príkrm doplnený o cestovinu, alebo zemiak, alebo ryžu, prípadne polievočka zje tak 150 g - žĺtok raz do týždňa k tomu vypije tak 40 ml vody
Nasleduje dlhý spánok
Po zobudení okolo 15:00 dávame mlieko 200 ml a ideme von
cca 18:00 večera - dávame jogurt - biely plnotučný buď čistý alebo s ovocím (čerstvým) -kašu nechce ani mliečnu ani nemliečnu ani krupicovú proste žiadnu
kúpanie
Okolo 19:45 mlieko pred spaním - cca 200 ml niekedy 230 ml niekedy 180ml
V noci spinká celú noc.
Nie som si istá či pije dostatočne je to dosť boj, ak vypije okrem 600 ml UM ešte tak 80 ml vody oslavujeme. Skúsili sme rôzne fľašky, aj nesladené čaje (nie som ich zástancom ale vyskúšali sme), ovocné šťavy, najlepšie sa ale osvedčila dojčenská voda (nepreváram ju). Pije dostatočne ? Kaká každý deň, veľmi málokedy sa stane že sa nevykaká, potom to na druhý deň dobehne aj troma stolicami, ciká okrem nočnej pocikanej plienky tak 4 plné plienky denne. Je to dosť ? Nikde som sa nedočítala koľko pocikaných plienok má mať staršie dojča, všade píšu len o novorodencoch. Ďakujem Vám veľmi pekne vopred za odpoveď či je režím, jedálniček a najmä to pitie v poriadku, všade píšu že má vypiť cca 120 ml na kg - to je v našom prípade cez liter a úplne nereálna hodnota :(((

Odpovedá: MUDr. Marta Špániková
Mlieka má dostatok, vodičku ponúkajte častejšie, do roka prevarenú, nepodávajte žiaden čaj, niekedy det ml. Papá aj bezmliečne príkrmy, takže do tých alým množstvom šťavy ovocnej, ideálne od hipp, majú rozne šťavy. Určite nie sladký sirup, jupík a podobne. Vody by mala vypiť 120 ml, papá aJ BEZMLIEčNE PRíKRMY, TAKžE TEKUTINY Má PRíSun aj z nich. Faktom je, že by mala mať okolo 5 plienok za 24 hodín ale pravdepodobne sa do jednej plienky vyciká aj viackrát.
Po roku by mala mať jedálníček už zmenený, samozrejme nie naraz a v každom prípade ostáva 5 porcií denne plus prípadne mlieko pred spaním.
Odkaz na otázku

odvikanie od plienok

dominika, 12.08.2015 (10:51)
Dobrý den....Dcerka mala v july 2 ročky. Začaly sme s odvikanim od plienok. Problem je ale v tom,že sa vycika hocikde len nie do nočnika. Ak chce cikať tak sa väčšinou skryje a to aj pri kakani. Davam ju na nočník každych 20.min.a vysvetlujem jej že do nočnika sa cika aj kaka, rozumie mi pretože sama robi s pusou zvuky akože cika :o) akonahle jej ale treba cikať naozaj,nesadne na nočnik ani za svet,resp.nestihne isť na nočik a vycika sa hocikde, zachod nehce ani vidieť,,,Chcem sa opytať či je možne že hoci vie,že nočnik je na cikanie, nevie ešte mechurik tak dobre ovladať aby sa vycikala do nočnika a cika hocikde bez toho aby to vedela udržať???
Odpovedá: MUDr. Marta Špániková
Dieta pravdepodbne ešte nie je dostatočne pripravené na tento proces odvykania od plienok. Je však leto, tekže le jednoduchšie ho nechat behat holé,ked sa pociká, tak neprechladne ale vidí, že pocikávanie nie je príjemné. Niekedy sa podarí ich takto od plienok odučit.
Niekedy však neostáva nič iné, len celý tento proces odúčania od pienok a nývyku na hygienu odložit. Jedného dna sa od plienok iste odučí.
Odkaz na otázku

Zadrziavanie kakania

Zuzka, 10.08.2015 (12:45)
Dobrý deň p. Dr. moja dvojročná dcéra sa bojí kakania.3 mesiace je už odplienkovaná.iba v noci ešte plienku má,nakoľko ju kojím.cez deň sa pekne pýta na nočník.len s kakaním je problém asi mesiac.po odplienkovaní kakala do gatiek,nočník na kakanie nechce,ani záchod.no teraz začala veľmi štrajkovať.akoby sa bála vykakať.začne byť nervózna,celá sa spotí a len plače a chce ísť na ruky.kaká väčšinou každý deň ale po dlhom boji.vraví,že kakať nie.tvrdí,že dupa ju nebolí.skôr si myslím,že je to nejaký psychický blok,ako zdravotný problém.v okolí dupky nemá žiadne trhlinky ani nič podobné.stolicu ma mäkkú,stravu som upravila-veľa vlákniny,tekutím,k tomu ešte je kojená.veľa zeleniny a ovocia a vylúčila som čokoládu.od obvodnej máme duphalac,tak občas ho dám,ak napr. celý deň nekaká. vidno,že má z kakania veľký stres a ja už neviem ako jej to uľahčiť.nikdy som na ňu nekričala,keď sa pokakala do gatiek,naopak ju chválim,že sa vykaká hoc nie do nočníka.už som zaviedla,že dostane odmenu,keď nebude plačkať,ale nič nezaberá.viete mi poradiť,ako mám postupovať?
Ďakujem
Odpovedá: MUDr. Marta Špániková
Nevidím důvod dávat duphalac, dieta nemá problém so zápchou.
Jej problém určite súvisí s odplienkovaním, presná príčina alebo chyba sa dá tažko určit, určite si nerobte výčitky.
Ja by som sa vrátila k plienke a naučila dietatko, aby pokaknie hlásilo, prebalíme sa, umyjeme a dáme potom už len gatky. Určite sa pred dietatom tvárte, že kaknie vás až tak nezaujíma/ ako vá s v skutočnosti zaujíma, samozrejme/. Niekedy sa tvrdí, že tento problém s kakaním býva prvý spůsob ako nás deti v určitom zmysle " týrajú", vedia, že tým pritahujú našu pozornost. Preto len pokoj, povedzte, že nedá sa nič robiř, kakař treba a ked jej to vyhovuje do plienky, dostane ju. Rozprávajte sa o tom, že velké deti kakjú do nočníka alebo do záchodu, že potom netreba kupovař plienočky a podobne, ale potom diskusiu ukončite apokojne ju nechajte kakat do plienky. Hlavne pred npu s nikým o kakaní nehovorte / menžel hned ked príde z roboty, nech nerieši tento problém, ani s babičkou či priatelkou, ani po telefone. Dieta to vníma a ešte viac je usvedčen o tom, že týmto správaním je zaujímavé a pritahuje pozornost. Ak by sa totiž stále pokračovalo s nepokojným vyprázdnovaním, dieta postupne nebude kakat každý dena objavia sa dalšie problémy. Jedného dna sama povie, že už plienku nechce. Za vykaknie do nočníka alebo záchoda, spočiatku možno aj do plienky ak to potom ohlási ju chválte, za kakanie do gatiek určite nie. Nie je správne dávat za vykaknie sa odmenu.
Odkaz na otázku

Pitie vodicky

Lenka, 10.08.2015 (07:09)
Dobry den.Mame 9 tyzdnovu dcerku,od zaciatku je na umelom mliecku,viem ze nekojene deti by mali pit aj vodicku alebo cajik,ale ja som za tie 2 mesiace do nej nedostala ani glg vody-z flasky ju veselo vypije ale ked dopije tak ju vsetku vyvracia a este aj to mliecko co predtym papala. Normalne mliecko udrzi z toho nevracia.Som z toho nestastna bojim sa aby mi neskoncila v nemocnici koli dehydratacii.Teraz su vonku horucavy 38stupnove a ona vobec nepije,skusali sme aj cez striekacku uplne pomaly a ani 10ml neudrzala.Cika normalne mozno jej netreba pit,neviem,prosim poradte mi co mam robit.Dakujem za odpoved
Odpovedá: MUDr. Marta Špániková
Ani kojené ani umelo živené deti nepotrebujú do 10 mesiacov žiadnu vodu ani čaj!!!!!!!!!!!!!!!!!! Samozrejme v týchto tropických horúčavách dieťatku ponúknite lyžičkou, čajovou 2 až 3x denne cca 4 až 5 lyžičiek prevarenej ochladenej vody. Ak vypije, tak ju potrebovalo, ak nevypije, tak nie je smädné. Pozor: aj Lucku treba prevariť, nie je sterilná!!!! Žiadny čaj nepodávajte!!!! Sledujte mokré plienky, ako to aj správne robíte, mala by ich mať 5 až 8 za 24 hodín.
Odkaz na otázku

Kŕmenie

Katarína Sivačková, 05.08.2015 (11:21)
Dobrý deň
Mám 13 dňového synčeka. Snažím sa kojiť, no mliečka mám málo a synček sa nechce prisať. Mali sme ťažký pôrod a išiel von tvárovou polohou. Tým pádom má trošku posunutú sánku. Dokrmujem ho umelým mliekom. Doteraz vypil 60 ml na jedno kŕmenie, no dnes už len 30 ml a po určitom času opäť 30 ml. Mám sa báť, že mi na jedno kŕmenie nevypije celú dávku? Mám kontaktovať detského doktora?
Vopred Vám ďakujem za odpoveď. Katarína
Odpovedá: MUDr. Marta Špániková
Každá mamička má po príchode z pôrodnice málo mlieka, obzvlášť keď príchod dieťatka na svet bol komplikovaný a prežila ste viac stresových situácií v starosti o dieťatko. teraz ste už doma, vo svojom prostredí, v okruhu svojich blízkych a to je prvý predpoklad k tomu, aby sa posltupne tvorba mlieka zvyšovala a mali ste ho dosť pre svoje dieťatko. Najlepším radcom vo veci kojenia by mal byť detský lekár. Neviem, či prišiel na novorodenckú návštevu, na tej by mal skontrolovať ako sa dieťa prisáva a kde robíte chybu.
Ja odporúčam kojiť dieťatko na požiadanie, nevenujte sa žiadnym časovým intervalom okrem jedného: prvé dva až tri týždne nesmie byť dieťatko bez kŕmenia viac ako 4 hdoiny, keby spinkalo, je potrebné ho zobudiť. Usaďte sa do pohodlnej, relaxovanej polohy a dieťatko si prložte k sebe tak, aby vám ležalo na predlaktí a brúškom a nožičkami bolo otočené smerom k vám a do pusinky zobralo takmer celý dvorec, nie len bradavku. Kojiť 8 až 20 x denne je v rpvých týždňoch normálne. Nepodávajte žiadnu vodu ani čaj. Počas jedného kojenia priložte dieťatko k obom prsníkom, niekedy ich aj viac krát vystriedajte počas jedného kojenia. Keď odmieta prsník, pil dostatočne dlho ale napriek tomu hľadá a je hladný, dokrmte umelým mlieko, zapisujte si koľko vypil. Ak to nie je viac ako 30 ml pravdepodobne dokrmovanie nepotrebuje. Aj teraz vypil menej preto, že sa dostatočne napil materského mlieka. opostupne by ste mohli umelé mlieko a teda dokrmovanie úplne vylúčiť. Nikdy nepodívajte umelé mlieko ako samostanú porciu, bez predchádzajúceho kojeni!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!Pri každom hlásení sa o jedlo / aj 20 minút po predchádzajúcom kojení, vždy najprv kojíme, až potom dokrmujeme. Sledujte počet mokrých plienok, malo by ich byť 5 až 8 za 24 hodín.
Odkaz na otázku

Prikrmy

Petra, 03.08.2015 (11:31)
Dobry den,
Chcela by som sa vas opytat na prikrmy.
Moj syncek ma 5 a pol mesiaca, je plne kojeny, zdravy, pekne pribera. Po ukonceni 5 mesiaca som mu zacala davat na obed mrkvu, o tri dni cuketu, o tri dni zemiak vestko bolo bez komplikacii, potom brokolicu, po nej sa vyhadzal na tvaricke a zacal hnackovat. Tak som vynechala brokolicu a opat dala cistu mrkvu. Kedy ju mam opat vyskusat? Nezacala som skoro s prikrmom? Nemam prestat a opat zacat az po ukoceni 6 mesiaca?
Tekutiny som ziadne nedavala,ale po prikrmoch som si vsimla prepadnutu fontanelu. Je potrebne pocas prikrmov davat vodu? Alebo nebodaj caj? Plienky ma tazke aj sest sedem pocas 24 hod.
Dakujem vam velmi pekne za odpoved
Odpovedá: MUDr. Marta Špániková
Do desať mesiacov v zásade nie je potrebné podávať dieťaťu tekutiny. Samozrejme s výnimkou veľmi horúcich dní v lete, kedy môžete ponúknuť prevarenú ochladenú vodu, 4 až 5 čajových lyžičiek, maximálne 2 x denne. Čaj samozrejme žiadny.
Čo sa týka príkrmov, brokolicu by som určite zaradila až po siedmom mesiaci, podobne karfiol a kaleráb, a musia sa uvariť v inej vode a k príkrmu pridať už uvarené.
Nemusíte do šiesteho mesiaca začínať s príkrmami, ak je dieťa plne kojené, dobre priberá, stačí začať po šiestom mesiaci.
Ja začínam mäsosozelneinovým príkrmom/ ale samozrejme môžete prvé dni dať len mrkvu so zemiakom a po cca piatich dňoch pridať mäso, ale naozaj sa môže začať hneď mäsio kuracie, morčacie, králičie, teľacie - a mrkvou a zemiakom, prvé dni po 5 lyžičiek, potom koľko si dieťa praje. Po cca 10tich dňoch pridáme lepok vo forme zavarenej detskej krupice / 2 kávové lyžičky/ alebo zamiešanej bezmliečnej kaše, obilninovej / babylove z Dm/. Po accca 10 tich dˇ)noch / až po ukončení šiestho mesiaca/ podávame ovocie, len to , ktoré rastie u nás, nemá červenú dužinu a nie je chuťovo výrazné, hlavne nie kyslé. Prvé dni ovocie udsíme, rozmyxujeme. Ak dieťa nereaguje zle, môžeme podávať surové nastrúhané na sklenenom alebo umelohmotnom strúhadle. O cca 10 dní podávame navečer mliečnu kašu: z umelého mlieka alebo mliečnu kašu pre bábätká, ktorá sa rozrába vodou. Od ôsmeho mesiaca môžete pdoávať v zeleninovomäsom príkrme 2x týždenne pol uvareného žĺtka / ak aby dieťa zle reagovalo, treba vajce nechať celé už potom až po roku/, od deviateho mesiaca biley jogurt s probiotickou flórou, od desiateho mesaica červenú lúpanú šošovicu a niektoré mamičky po jedenástom mesiaci dajú do ovocnhé príkrmu nastrúhané avokado
Odkaz na otázku

správny jedálniček

barca, 21.07.2015 (18:20)
Dobrý den, chcela by som od Vás poradit ako má vyzerat jedálniček 7 mesačneho dietata. Syna prikrmujem od 5,5 mesiaca teraz ma 6,5, najskor zelenina po lyžičkach potom maso, žltok, oliv. olej,teraz aj ovocie inak je kojeny . jeho den vyzerá tak že ráno sa zobudu medzi 6-7 mm, zaspí ešte do 9 potom si da MM, o 10 ovocie, po hodine MM ide spat , presi 2_3 hodiny potom zelenina a maso, podla toho kolko zje si da ešte mm, po 3 hodinach zase MM, niekedy ešte do kupania papa aj dva krát , potom sa pred 20 okupe a pred spaním MM. teraz sme však boli na poradni a som zostala zhrozená čo mi pani doktorka kazála dávat od 7 mesiaca.to že mám zavádzat postupne lepok ok. s tým suhlasim, ráno kazala dat postupne chlebik, biele rozky, a NATRIET TO BAMBINOM,?????? to nechápem sama sol!!! desiata ovocie a TREBA PRIDAT MARINA KEKSE A PIšKOTY, obed maso zelenina ak polievku tak ju mám vraj zahustiti bezvaječnými cestovinami alebo krupicou a čo ma dorazilo na večeru pred kupaním mu mam z prevareného plnotučného mlieka urobit BEBE PUDING alebo krupicovu kašu. a ešte som zabudla na olovrant jogurt to je ok si myslím. a ked som sa jej opytala či mu možem kaše robit z MM lebo ho mám prebytok. odsávam tak len s nevolou povedala že tak jeden den s plnotučnéhgo mlieka a druhý den kaša s materským mliekom. nie som sice lekár ale toto sa mi zdá neuveritelné aby som do 7 mesiačnho dietata pchala tolko cukru a soli, chcem sa tomu vyhnut aspon do roka a ked som sa pýtala načo mu je kravské mlieko vraj je tam vela bielkovin že tie potrebuje a načo má potom MM? jpotrebujem preto od vás poradit ako ma vyzerat jedálniček ked bude mat 7 mesiacov teda ked mám začat zavádaz lepok.a ešte by ma zaujímalo kedy môže začat papapt ryžu za odpoved vám velmi pekne dakujem,
Odpovedá: MUDr. Marta Špániková
Úprimne priznávam, že z *Vašej informácie som zdesená!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
Bambino a akékoľvek tavené syry nie skôr ako po druhom roku veku života, syry - čerstvé, tvaroh až po roku. Bežné konzumné mlieko odporúčam až po treťom roku života ako mliečnu porciu, ako základ kaše možné podávať púodľa niektorých zdrojov po jednom roku života, ja sosobne odpoúčam najskôr po druhom roku života. Po roku je možné dávať mlieko do varenia, alebo smotanu.
Máte úplnú pravdu, že také množstvo soli, čo je v uvedených potravinách je neprípustné!!!!!!!!!!!!!!Pani doktorka má buď sto rokov,k ale to mám už skoro aj ja alebo nebola v škole, keď sa učili výživu a určite nič nevie o nových odporučaniach pre výživu detí a batoliat. Hvorí sa o tom najmenej päť rokov na každej dobrej konferencii detských lekárov!!!!!!!!!!!!! Možno by sa niektorej mala zúčstniť. Nekritizujem svojich kolegov ale takéto rady sú hazardovaním so zdravím dieťaťa!!!!!!!!!!!!!!!!!
Takže ako na to: Ráno sa nakojí, dopoludnia dostane ovocný príkrm / len to ovocie, ktoré rastie u nás a nemá červenú dužinu, spočiatku pri zavádzaní ovocia môžete ovocie mierne udusiť, ale keď nemá ťažkosti po cca piatich dňoch môžete podávať surové ovocie, nastrúhané na sklenenom alebo umelohmotnom strúhadle. Tiež môžete podávať komerčne vyrábanú detskú ovocnú výživu. Na obed mäsovoelninový príkrm / teľacie, kuracie, morčacie králiečie mäso cca 30 gramov denne, zleninu spočiatku mrkva, zemiak, neskôr cukina, tekvica a potsupne ostané druhy bežne varenej zeleniny, vždey, keď pridáte nový druh počkajte 4 dni ako dieťa zareaguje Brokolicu, karfiol a kaleráb uvarte v inej vode a pridajte do jedla už mäkké. Už od začiatku do uvareného jedla, ktoré zmixujeme pridávame štyri až päť kvapiek kvalitného olivového alebo slnečnicového oleja. Odpoludnia zatiaľ kojenie. Postupne začnite pridávať lepok vo forme buď závarky / nie zápražky/ do mäsovozelninového príkrmu a to tak, že do malého množstva vody namočíte 2 kávové lyžičky detskej krupice, necháte zmädnúť a pred dováraním príkrmu zavaríte zmäknutú krupicu. Potom pomixujete a pridáte hore uvedenú olej. Druhá možnosť je kúpiť bezmliečnu kašu, krupicu, trojzrnnú ovsenú babylove alebo osemzrnnú nestlé a do hotového rozmixovaného príkrmu pridať dve kávové lyžičky. Počkáte cca 7 až 10 dní ako dieťa na lepok zareaguje a ak je všetko v poriadku, začnete dieťaťu podávať umelé mlieko , aby sa zoznámilo s bielkovinou kravského mlieka, ktorá je jeho základom. Teda zo žiadneho plnotučného mlieka!!!!!!!!!!!!!!!!!!! Môžete kúpiť mliečnu kašu, obilninovú ale vyberajte takú , ktorá nemá príchute, čo je veľmi ťažké. Môžete to spraviť aj tak, že kúpite niektoré umelé mlieko, formulu napr. Sunar, sprvíte cca 100 ml podľa návodu a do hotového mieka dáte bezmliečnu kašu, ako som hore uviedla. Na mojej stránka wwwdetskalekrka . sk nájdete v bielom okienku návod na varenie bežnej krupicovej kaše do umelého mlieka. Túto kašu podávajte pred kúpaním. Postupne budete po ôsmom mesiaci / alebo aj trocha neskôr/ zavádzať dvakrát týždenne do mäsovozeleninového príkrmu pol uvareného žĺtka/ ak ho dieťa nebude dobre znášať - zvracanie, hnačka napínanie, tak ho dáme ako celé vajce až po roku/. Od deviateho mesiaca môžete zaviesť jogurt - biely, s probiotickou florou, nie nízkotučný. Môžete podávať aj od nestlé alebo inej firmy ovocno jogurtový dezert, dotať v detskej výžive. Ten je vhodné dávať ako olovrant. Ak kojíte, kojte na požiadanie ale už nie je potrebné každú porciu ukončiť kojením. Do roka naozaj nesolíme!!! Ak podávame nejaký keksík pod eviatom mesiaci tak tie, ktoré sú pre tento veku určené: hipp. nestlé a podobne. Stravu po roku vám rada napíšem, keď to bude aktuálne. Do roka len meníme zeleninu, závarku - ak dobre kaká tak raz týždenne aj ryžu, má krupicu, žĺtok, zen´miak a po desiatom mesiaci môžete pridávať do mäsosozelninového príkrmu aj červenú lúpanú šošovicu, cca raz týždenne. Niektoré mamičky zavedú po jedenástom mesiaci avokádo, zrelé naškrabané do ovocného príkrmu.
Odkaz na otázku

Spanok 14mesacneho dietata

Luciag125, 21.07.2015 (12:27)
Dobry den p. Doktorka. Chcela by som sa opytat ohladom spanku mojej 14 mesacnej dcerky.cez den chodi spavat len raz okolo obeda. S tym nie je problem zaspi sama a rychlo a spi jeden a pol hodiny. Niekedy viac niekedy menej.ale co ma trapi a uz vejmi vycerpava je jej nocny spanok. Ten je doslova katastroficky. Vecer zaspi po mliecku okolo deviatej. Spi asi tak hodinu zobudi sa a je hore asi 15 minut potom zaspi na asi 2hodiny a znovu sa zobudi. Dam jej mliecko jebo bez neho nezaspi. Niekedy zaspi hned po mliecku ale dost casto sa mi zobudi vstava z postielky a je hore aj 2-3 hodiny.nepomaha ani nosenie na rukach ani oblubena hracka.ked som uz vycerpana k nej aj 20x vstat tak ju zoberiem k nam do postele.ale to ona berie ako zabavu.potom jej dam znovu mliecko a uz konecne zaspi.to ju uz ani neprekladam do postielky lebo uz nemam silu sa ani pohnut.potom spi do 8rana ale na obed je uz umrncana lebo sa v noci nevyspala.a tak je to dokola.viete mi povedat preco sa mi tak casto budi a je v noci hore?ona je velmi pokojne dieta a ani v noci mi vobec neplace len nespi.dakujem za odpoved uz som taka zufala ze si s muzom robime srandu ze jej navarime makoveho odvaru hadam dude spat.ale to samozrejme nemyslime vazne.snazime sa s tym nejako zmierit ale je to tazke.ako by som jej a sebe mohla pomoct aby sme sa aspon trosku vyspali.nejde mi o to celu noc spat ale byt v noci hore dlhu dobu je uz neunosne.dakujem s pozdravom lucia
Odpovedá: MUDr. Marta Špániková
Neviem ako dlho tento problém trvá ale zväčša je to prechodná záležitosť. Taktiež môžu byť príčinou tieto horúčavy. V noci by som jej už nepodávala mlieko , pokiaľ nie je kojená ale ponúkla jej čistú vodu, aby nebola smädná.
Podľa vašich informácií sa nejdná o závažnú poruchu spánku, často to u detí v tomto veku pozorujeme. Odporúčam určite sa s dieťaťom nehrať, nerozsvecovať, ak tak len mierne obrysové osvetlenie, aby sa dieťa nebálo a videli ste, čo robí, aby si neublížilo alebo nemalo strach z úplnej tmy. Nedávajte dieťaťu banán, niekedy po ňom býva takáto nespavosť.
Odkaz na otázku

stolica

jana, 17.07.2015 (09:11)
dobry den...dcerka ma 3 mesiace a od 2 mesiacov sme na UM Hipp a uz druhu stolicu mala kasovitej konzistencie sfarbenu ako blato(taku tmavozelenu)..predtym mala pekne zltu stolicu ako prazenicku tak preto sa mi to teraz nezda..podotykam ze sme boli15.7.na prvom ockovani a odvtedy takuto stolicu ma tak ci to moze suvisiet aj s tym ockovanim a casom sa to upravi alebo to moze byt umelym mliekom len sa mi to nezda lebo po nasadeni umelej vyzivy s tym problem nemala ale az teraz po tom ockovani..preto vas prosim o vysvetlenie aby som sa zbytocne neznepokojovala..z coho moze byt takato stolica?inak ma ju normalne max.1x denne,niekedy sa stane ze jeden den stolicu nema a podavam jej denne aj probiotika infanth dophilus..dakujem za vcasnu odpoved
Odpovedá: MUDr. Marta Špániková
Jedna alebo pár takýchto stolíc neznamená ochorenie. Stolica sa mení pod vplyvom toho, koľko dieťatko papá, či nedostáva lieky, na príklad priteplote po očkovaní. Ak bola očkovaná prevenarom je faktom, že opakovane pozorujeme dve - tri riedke, akoby hnačkovité stolice, takže to naozaj mohlo byť spôsobené očkovaním. Stav by sa mal behom dvoch troch dní upraviť.
Odkaz na otázku

prepichnutie usok

denisa, 16.07.2015 (08:14)
Dobry den..dcerka ma 3 mesiace a sme po prvom povinnom ockovani a chcem sa spytat kedy je vhodny cas na prepuchnutie usok kvoli nausnickam?plati tu nejake pravidlo?dakujem za skoru odpoved
Odpovedá: MUDr. Marta Špániková
Platí len pravidlo, že ak má dieťa atopickú dermatitídu, ekzém, nie je vhodné uška prepichovať vôbec. Zväčša sa prepichnutie zle hojí, opakovane zapaľuje a tak je potrebné náušnice vybrať. Inak môžete tento proces previesť kedykoľvek.
Odkaz na otázku

Dychanie ustami

Andrea, 15.07.2015 (20:37)
Dobry den pani doktorka, chcela by som sa opytat na dve veci: 1. Moj osemmesacny syn niekolko tyzdnov horsie dycha nosom i ked nie je chory, po podani roztoku na baze morskej vody ani nic neodsajem. Casto pocas dna pozorujem ze dycha ustami, ma ich aj stale pootvorene. Niekedy v noci chrape, chrci, tazsie dycha a casto sa budi zo spanku, prehadzuje sa i ked by rad spal. Co moze byt pricinou? Je potrebne vysetrenie na ORL?
2. Moj syn sa mi vobec nezda byt na mna naviazany. Ked sme doma sami tak casto za mnou lezie, hlada ma ale akonahle pride manzel z roboty takmer vobec si ma nevsima, manzel travi velmi rad cas s nim. Snazime sa mu obaja s manzelom venovat naplno i ked zaciatky boli velmi tazke hlavne pre mna kym sme si na seba so syncekom zvykli. Je to normalny jav v takom utlom veku? Aj ked sme v spolocnosti tak syncek nema problem byt s cudzimi ludmi len malokedy place ked sa mu niekto cudzi prihovori. Niekedy ma mrzi ze ta naklonnost ku mne ako matke nie je taka vyrazna.
Dakujem za odpeved.
Odpovedá: MUDr. Marta Špániková
V tomto veku je ešte málo pravdepodobné zväčšenie nosnej mandle, ktoré by mohlo byť príčinou uvedených ťažkostí. To, či je potrebné ORL vyšetrenie musí zhodnotiť váš detský lekár, ktorý dieťa pozná, vyšetrí ho a pri nejasnej príčine uvedených príznakov môže odporučiť ORL vyšetrenie.
Vaše dieťa trávi najviac času s vami, je si vami isté a preot zatiaľ neprejavuje strach, že by ste sa stratili, preto je spokojné, slobodné v naväzovaní kontaktov aj medzi inými ľuďmi. Vy ste tá istota, ktorá je stále nablízku, tak prečo nepoznať aj niečo nové. V určitej fáze však pravdepodobne nastane strach z cudzích ľudí a vyžadovanie vašej trvalej blízkosti. Uvedené správanie nesvedčí pre žiadnu poruchu.
Odkaz na otázku

25 mesačný syn

andrea, 11.07.2015 (14:28)
Dobrý deň pani doktorka,
prosím Vás o odpovede na nasledujúce otázky:
1. Syn je už pol roka na bezmliečnej diete. Môžem mu dávať každý večer 1 tabletu Vitacalcinu a 1 lyžičku rybieho oleja? alebo olej len v zime a namiesto vitacalcinu napr. ryžové mlieko s vapnikom? a koľko by ho mal denne vypiť?
2. Syn má stolicu 2x denne a má v nej nestrávené zvyšky niekedy, je to v poriadku?
3. Aká je norma na chodenie po schodoch. Syn ide hore sám, ale drží sa zábradlia. Dole sa ale bojí ísť sám, musí sa ma držať za ruku. Nízke schody tak 4 - 5 schodov zide aj sám, ale vysokých sa bojí.
Ďakujem veľmi pekne
Odpovedá: MUDr. Marta Špániková
Neviem preoč je na bezmliečnej diéte. Vitakalcin by som mu nedávala, ak má hodnotnú stravu: mäso, strukoviny, ovocie, zeleninu, obilniny, vápnik by mu nemal chýbať. Rybí tuk od novembra do konca marca.
V tomto veku ešte občas môžu byť nestrávené zvyšky stravy v stolici, je potrebné to sledovať, či nechudne, nemá bolesti bruška a hlavne nie je chudokrvný.
Chôdza do schodov a zo schodov ako udávate je v tomto veku normálna.

Odkaz na otázku

KOlika?

gigi033, 06.07.2015 (17:21)
dobrý deň, mám šesťýždňového synčeka, ktorého výlučne dojčím.snažím sa dávať si pozor na stravu. uz dva č i tri týždne máme dobré a zlé dni. malý pekne priberá, kaká a prdká po takmer každom dojčení, vo väčšine bud heď po alebo do nejakej hodinky. najčastejšie však hneď po.papá zhruba každé dve hodiny aa v noci každé tri.samozrejme, že ak si zapýta skor, tak mu dávam.naším problémov je to, ze sa mi na prsníku začal odťahovať.zo žačiatku pekne pije, potom sa začne odťahovať a znovu sa peisávať.myslela som si, že už mi vytiahol mielko, no keď som prsník stlačila, mlieko išlo.toto mi robi po ka ždom pití a posledné dni už i plače, upokojí sa až ke´d ho nosíme a po dlhšej dobe na hodinku zaspí.myslela som si, že mám málo mlieka, ale malý, ked pil a plakal ponukla som mu aj druhý prsník, potom sa pozvracal(ale nie vždy)už som to konzultovala aj s laktačnou, ci náhodou nemáme malo mlieka ale pekne kaká a ciká.tento problém vsak nemáme v noci.tam s apekne napije a zaspí.neviem, či už ide o koliku, kedže on nemá problém s prdíkmi a kakaním resp vykaká a vyprdí sa prebalím ho a nadojčím a vtedy to začne.toto trvá tak dva tri dni na ten ďalší je pokoj,prosím pomôžte.
Odpovedá: MUDr. Marta Špániková
Pravdepodobne sa jedná o štrajk kojenia, aj keď zväčša prichádza neskôr, ale teraz môže súvisieť aj s horúčavami. Taktiež to môže súvisieť s prechodným nedostakom materského mlieka, ktorý ale nie je dôvodom na dokrmovanie!!!!!!!!v žiadnom prípade, len je potrebné dieťatko kojiť často, prikladať k obom prsníkom. Taktiež tento problém býva vtedy, keď mamička dostane menses znova ustúpi do po prekonaní mnses.
V každom prípade je potrebné dieťatko kojiť podľa jeho želania, kojiť v polohe, ktorá vyhovuje vám aj dieťatku, kojiť v kľude: Je dobré, aby ste kojili v miestnosti, kde je ticho, prítmie, s nikým sa nerozprávajte, to prítmie je dôležité preto, aby ho nevyrušovalo a nezaujalo niečo z okolie, prečo potom púšťa prsník.
Odkaz na otázku

9.mesiac

dana, 02.07.2015 (13:54)
dobry,
zacali sme 9.mesiac nasho dietata. chcem sa spytat, čo vsetko može jest. či može syr, syreček, kravske mlieko, kravske mlieko v kašičke, uhorky zo zahrady , paradajky.
dakujem
Odpovedá: MUDr. Marta Špániková
Nemôže!!!!!!!!!!!!!!!!Je to dieťa do jedného roka, jeho organizmus sa vyvíja, obličky ešte nevedia odstrániť toľko odpadových látok, koľko by pri takejto strave vzniklo. Nesprávna výživa do druhého roka života, čo by vami popísané potreviny boli, môže spôsobiť nežiadúce zmeny v organizme na celý život.
Takže do jedného roka deťom jedlo nesolíme , pijú mlieko buď tak, že sú kojené alebo majú piť umelé mlieko, formulu / najlepšie takéto mlieko ako mliečnu porciu dávať dieťaťu do troch rokov, po roku môže v jedle bežné mlieko a a smotanu/Uhorky a paradajky môže koncom prvého roka ale máloktoré dieťa to chce jesť v tomto veku a spočiatku naozaj podávať len malé množstvo. Aj večerné mliečne kaše je lepšie aspom do dvoch rokov robiť z umelého mlieka, ak však použijete po roku obyčajné mlieko určite nie trvanlivé a nie nízkotučné. Do roka žiaden tvaroh ani syry!!!!!!!! Po roku môže tvaroh, syry na báze tvarohu: cottage cheese, lučina, mozarella, rickota, ementál ale neúdený, črstvé maslo na chlebík. Chlieb a pečivo do dvoch rokov v žiadnom prípade nie celozrnné. Do dvoch rokov žiadne tavené syry, syrečky, do roch rokov nie ovčie syry, bryndzu, kozie syry zo salaša, ani syrové korbáčiky. Do šiestich rokov žiadna niva, plesnivý syr. Dieťa zje hocičo, keď mu to popučíte alebo pomixujete, ale naozaj nemôže hocičo, kvôli jeho vývoju. .
Odkaz na otázku

Dojcenska voda a sterilizovanie flias

Tina, 24.06.2015 (20:17)
Dobry den, pani doktorka. Mam 8-mesacneho synceka. Chcela by som sa opytat, ci je potrebne mu este prevarat balenu dojcensku vodu, ktoru pouzivam na pripravu UM. Nestaci ju po otvoreni len drzat v chladnicke a pred pouzitim ohriat? Dojcensku vodu planujem pouzivat do roka a potom chcem prejst na vodu z vodovodu. Treba podla Vas takuto vodu vzdy prevarat (az do 3 rokov, kym bude pit UM)? Este by ma zaujimalo, dokedy je potrebne denne sterilizovat flase a cumliky? Nestacilo by uz v tomto veku (8 mesiacov) len vsetko umyt v umyvacke riadu na 70-ich stupnoch a vysterilizovat napr. 1x do tyzdna? Dakujem velmi pekne za odpovede.
Odpovedá: MUDr. Marta Špániková
Neumývala by som v umývačke ale v horúcej vode a pred robením mlieka by som fľašu vyliala, preliala horúcou vodou. Potom stčí sterilizovať 1x týždenne.
Dojčenecká voda nie je sterilná, do roka odporúčam prevárať. Ak ste napojený na bežný mestský alebo dedisnký vodovod, zistite si, či nie je zvýšený obsah dusíkatých látok, ale ak je to veolia, tak by voda mala byť nezávadná a ani do roka nepotrebujete dojčeneckú vodu. len ju treba prevárať. Ak ste na dedine a máte vodu zo studne, potom je potrebné používať dojčeneckú vodu. Ja osobne som mojim deťom aj po roku vodu na prípravu umelého mlieka prevárala.
Odkaz na otázku

papanie

Lydia, 17.06.2015 (14:45)
Dobry den p Doktorka,
velmi pekne dakujem za rychlu odpoved. este si chcem ujasnit, kedze ste doporucila, aby som obed nenahradzala mlieckom (kojenim) ked odmieta zeleninku s meskom, ze co mu vlastne mam ponuknut ak nie mlieko? lebo aj dnes, som urobila obedik so zeleninky, dala som tam aj jablcko, aby to bolo sladsie a tiez aj mesko, ale nechcel, ochutnal lyzicku a potom uz nechcel. ale je hladny, lebo je mrzuty a sleduje nas a doslova hlta za nas pri obede. a papa aj kukuricne chrupky - cize vidno ze je hladny. mam pockat do olovrantu bez jedla? alebo co mam robit? po tom, co odmietne zeleninkku s meskom mam radsej pripravit ovocie alebo mliecnu kasu z nestle hami - rozriedene vo vode? takze na ranajky ked uz budem v praci navrhujem streidavo mliecnua bezmliecnu kasu - aby mal obmenu a ako ste napisali kojenie hned po navrate z prace, vecer a v noci. dakuejm vopred za ujasnenie ako vyriesit obed a ranajky. s pozdravom, Lydia
Odpovedá: MUDr. Marta Špániková
Ráno aj večer môže dať opakovane mliečnu kašu. Skúste ešte ten obed stále ponúknuť mäsosozelninový príkrm a samozrejme, keď je hladný, dokojte ho mliekom, počkajte aspon 10 minút. Prosím vás žiadne chrumky mu nedávajte!!!!!!!!!Zbytočne sa naučí jesť prázdne kalórie, ktoré navyšuje blokujú chuť k jedlu, lebo zaženú hlad. Na raňajky by mu mohlo stačiť aj mlieko a potom neskôr ovocie, tým si trocha možno posunie obed sa skorší termín, ale následne by mal spinkať. Alebo po desiatej s ovocím zaspí a zobudí sa čulý, takže by mohol obed spapať vo väčšom množstve. Inak ono sa to postupne vývojom a zmenou režimu, hlavne spánku strieda: či obed pred spánkom alebo po spánku.
Odkaz na otázku

Papanie

Lydia, 16.06.2015 (17:30)
Dobry den,
opat sa na vas obraciam s prosbou o radu. maly ma este neukonceny 8my mesiac. zaciatkom augusta nastupuje do jasli. BOl plne kojeny do 6teho mesiaca (vratane), po ukonceni 6teho mesiaca sme zacali s príkrmami. Uz som sa s vami radila ako s postupovat, aby sa naucil pred nástupom do jasliciek papat prikrmy, kedze coskoro nastupujem do prace (zijeme v zahranici a nie je mozne mat rodicovsku dovolenku dlhsie). Zo zaciatku papal pekne prve zeleninkove prikrmy som nestihala davat tak otvaral usta, zemiacik, mrkvicku, cukinku rozmixovane vsetko spapal, skusila som dat k tomu masko tak po 10tich dnoch, ale to velmi neslo, nechuti ani zltok z vajicka - uvareny a rozmixovany. situacia je dnes taka, ze na desiatu a olovrant mame ovocie bud udusene a rozmixovane alebo len nastruhane. tam problem nie je, ovocie papa pekne. Ale na obed takmer nic nezje (zeleninu s maskom odmieta uplne i ked je sladka - aby som ho oklamala pridavam do jedla k zelenine aj kusok jablcka uduseneho a tak mixujem) a musim ho dokojit, takmer cely obed ma len mliecko. na veceru davam mliecnu kasu a ranajky a pred spanim je este kojeny. po nastupe do prace (z domu budem odchadzat 6.45 a prichadzat okolo 17tej) ako vyriesit ranajky - dat mliecnu kasu typu nestle _ hami, ci nieco ine - kedze nebudem okolo 8mej doma. Po prichode z prace po tej 17tej, samozrejme planujem pokracovat v kojeni - vecer a v noci. mam nahradzat materske mlieko umelym, ci postaci kojenie po prichode z prace a pripadne v noci a cez den uz len prikrmy s vyriesenim obednajsieho jedla? Moc dakujem za radu. Uz mam len mesiac na adaptaciu situacie ako jedenia malého tak tvorby mlieka. S pozdravom, a podakovanim, Lydia
Odpovedá: MUDr. Marta Špániková
Už som odpovedala
Odkaz na otázku

Papanie

Lydia, 16.06.2015 (17:29)
Dobry den,
opat sa na vas obraciam s prosbou o radu. maly ma este neukonceny 8my mesiac. zaciatkom augusta nastupuje do jasli. BOl plne kojeny do 6teho mesiaca (vratane), po ukonceni 6teho mesiaca sme zacali s príkrmami. Uz som sa s vami radila ako s postupovat, aby sa naucil pred nástupom do jasliciek papat prikrmy, kedze coskoro nastupujem do prace (zijeme v zahranici a nie je mozne mat rodicovsku dovolenku dlhsie). Zo zaciatku papal pekne prve zeleninkove prikrmy som nestihala davat tak otvaral usta, zemiacik, mrkvicku, cukinku rozmixovane vsetko spapal, skusila som dat k tomu masko tak po 10tich dnoch, ale to velmi neslo, nechuti ani zltok z vajicka - uvareny a rozmixovany. situacia je dnes taka, ze na desiatu a olovrant mame ovocie bud udusene a rozmixovane alebo len nastruhane. tam problem nie je, ovocie papa pekne. Ale na obed takmer nic nezje (zeleninu s maskom odmieta uplne i ked je sladka - aby som ho oklamala pridavam do jedla k zelenine aj kusok jablcka uduseneho a tak mixujem) a musim ho dokojit, takmer cely obed ma len mliecko. na veceru davam mliecnu kasu a ranajky a pred spanim je este kojeny. po nastupe do prace (z domu budem odchadzat 6.45 a prichadzat okolo 17tej) ako vyriesit ranajky - dat mliecnu kasu typu nestle _ hami, ci nieco ine - kedze nebudem okolo 8mej doma. Po prichode z prace po tej 17tej, samozrejme planujem pokracovat v kojeni - vecer a v noci. mam nahradzat materske mlieko umelym, ci postaci kojenie po prichode z prace a pripadne v noci a cez den uz len prikrmy s vyriesenim obednajsieho jedla? Moc dakujem za radu. Uz mam len mesiac na adaptaciu situacie ako jedenia malého tak tvorby mlieka. S pozdravom, a podakovanim, Lydia
Odpovedá: MUDr. Marta Špániková
Jasne, cez deň by som ho previedla na bez mliečnu stravu a ráno, po príchode z práce a príôpadne aj v noci kojiť . Mohli by ste možno aj odstriekať materské mlieko ak ho teraz máte dosť a uložiť ho do mrazničky, napíšte dátum, vydrží tam 3 mesiace pri mínus 18 st. C.
Mäsovozelninový prkrm stále skúšajte ale niekedy je to problém, len budte trpezlivá a dojedla ho nenúťte v žiadnom prípade. Skúste aj kupovanú výživu, mäsovozeleninovú, niektoré deti radšej konzumujú to. Nenahrádzajte tento príkrm mliekom, len aby niečo spapal, on potrebuje už aj inú výživu než mlieko.
Odkaz na otázku

Odplienkovavanie a cikanie

Martina, 09.06.2015 (15:31)
Dobrý deň p. Doktorka,
Chcela by som sa spýtať či dobre učím syna na nočník nakoľko mi každý úplne niečo iné tvrdí.
Syn bude mat 20mes a každé ráno ako stane ho dám na serblik s tým že mu dám knižku a obsedieť tam cca 5-10min a nespravil tam nič.
Ale zase ho nedám plienku ale len slipy a tepláky ale stane sa havária a trvá to 4 dni a keď sa pocika tak si to ani neuvedomuje ale snažím sa mu vysvetlit že tam sa robí cik cik a stalo sa že aj sám sa pýtal len nič sa neudialo do nocnika. No potom behom dňa tu plienku musí mat nakoľko som 2 x tehotná a čoskoro príde 2 dieťatko tak nemám toľko času a ešte k tomu mame aj opatrovateľku a tá neni taká pedantne to chápem. Len či mám pokračovať alebo nejako to by sa nedalo vylepšiť. Určite máte lepšie skúsenosti ako ja. Ďakujem za odpoved
Odpovedá: MUDr. Marta Špániková
Mali by ste byť s opatrovateľkou jednotné, keď sa rozhodnte, že v určitých chvíľach ho budete vysadzovať na nočník, sedí tam, tak mu prízvukujte, prečo tam je. Nemal by tam byť viac ako 10 minút!! Ak by odmietal sedieť na nočníku, zrušte akékoľvek nacvičovanie a pokračujte až po niekoľkých týždňoch, keď znova začnete o tejto veci hovoriť, dávať príkaldy, že veľkí chodia na nočník alebo do záchoda a malinkí / aj keD sa narodí bábätko bude mať príklad/ majú plienky. Je to veľmi citlivá veci naučenie na dodržiavanie hygienických návykov, netreba nič siliť ani premeškať vhodný čas. Zo skúseností a výviového hľadiska v tomto veku ešte nemusí byť čas na učenie hygienickým návykom.
Odkaz na otázku

bolave brusko a hucanie v brusku

zuzan, 06.06.2015 (14:19)
dobry den. moja dcerka, takmer 10 tyzdnova, ma uz asi druhy tyzden bolesti v brusku. strasne jej tam huci aj skvrka a to skoro cely cas pocas dna aj noci...zakazdym, ked jej zahuci v brusku, tak ona strasne place a vidno, ze ma velke bolesti. zijem v UK, a ked som isla k lekarke tak ma odbila, ze je to detska kolika, a ze to musim pretrpiet. aj napriek tomu, ze to trva cele dni a nie len v urcitu dobu dna a aj napriek tomu, ze som skusala aj infacol aj ine ine veci ako masaz bruska, nosenie v satke, teplo atd... dcera je plne dojcena, ale dnes mi uz nechce ani pit mliecko, lebo zakazdym ked prehltne mliecko tak spusti strasny plac ako by ju to bolelo a huci jej v brusku zas.... davam si pozor na stravu a nejem nic co by ju moho naduvat. uz treti den skusame kvapky coliprev, coz je enzym laktaza.ale ani to nevyzera, zeby pomahalo. mala sa vkuse puci a tlaci ale nevyprdka sa a stolicu ma tak raz za 4 dni, stolica je riedka prazenickova a zlta, teraz nekakala uz od stredy a je sobota... ked tak silno tlaci, tak vygrcka potom aj mliecko. slabsie aj pribera, jej porodna vaha bolo 3350, do 6.tyzdna pribrala na 4.6 kg a od 6.do 9.tyzdna len na 5100kg. bola som aj na pohotovosti minulu nedelu lebo ten plac a hucanie v crievkach ma vydesili, no tam jej iba skontrolovali Cukor v krvi a tlak a pulz...prehmatali a to bolo vsetko...nic viac neurobili a povedali, ze ked dieta nema teplotu, tak to nic nie je... uz som z toho nestastna a bojim sa aby to nebolo nieco vazne....ked som vyskusala rekt rurku, tak z nej ani plyny ani stolica nevysli, len na konci rekt rurky ostalo troche stopy po stolici, a hlavne, ked uz odmieta aj prsnik...mliecka mam dost...na to hucanie v brusku sa uz aj budi zo spanku.
dakujem za vasu odpoved a pomoc a prajem pekny den
Odpovedá: MUDr. Marta Špániková
Ospravedlňujem sa, že je to neskôr, nedostala som sa skôr k tejto práci.
Koliky, bolesti ruška aj vynechávanie stolice niekoľko dní bývajú u detí bežné. Jedno z mnohých detí však má tieto ťažkoti preto, že má nejakú poruchu v zažívacom trakte. Na diaľku vám môžem poradiť len to, aby ste znova vyhľadali lekára, ak má dieťatko nafúknuté bruško, už horšie papá, zvracká je na mieste dieťa hospitalizovať a vyšetriť sonograficky rentgenologicky aj inými metódami celý zažívací trakt. Treba vylúčiť hlavne Hirschprungovu chorobu.
Odkaz na otázku

Nutrilon 2

Monika, 29.05.2015 (08:30)
Dobrý den pani doktorka,potrebujem sa poradiť ohľadom môjho synčeka,má 7 mesiacov,je kojený a papá tiež aj príkrmy.Ide o to že 4.6.2015 som objednaná na diagnostickú laparoskopiu,bude to vrámci jednodnovej chirurgie,na noc budem musieť zostať na pozorovaní,takže kojiť malého môcť nebudem,a potom asi tiež nie kôli podanej narkoze a liekom,neviem ako dlho trvá kým sa to všetko z tela vyplaví,problém je v tom že malému skúšame dávať Nutrilon 2 či to vypije,ale nechce to ani len cítit,odstrkuje fľašu,mám 3 litre namrazeného materského mliečka,ale to takisto odmieta.Ak mu ponúknem prsník okamžite sa prisaje.Čo máme v takomto prípade robiť?Aj popri príkrmov myslím tým na desiatu ovocie,na obec zeleninka a mäsko,olovrant tiež nejaké ovocie sa dožaduje mliečka skoro stále a ja mu v tom nebránim,ale zákrok žiaľ odložiť nemôžem.Viete mi nejako poradiť?Dakujem
Odpovedá: MUDr. Marta Špániková
Je to super, že máte namrazené aj materské mliečko. Treba mu samozrejme, keď nebudete doma ponúkať bezmliečne príkrmy a potom aj mlieko. Teraz mi napadla taká finta: čo keby ste si dali na prsník klobúčik, možno by sa chytil a potom, keď nebudete doma a dostane cumlík, podobný ako klobúčik aj s malo dierkou, možno ho chytí. Inak mohli bz mu dávať vaše mlieko lzžičkou alebo mliečnu kašu - buď instantnú babylove do vášho mlieka alebo mliečnu, ktorá sa rozrába vodou alebo urobiť umelé mliečko a dať do neho instantnú bezmliečnu kašu.
Odkaz na otázku

Očkovanie

Elka, 28.05.2015 (11:07)
Dobrý deň,
pani doktorka chcem sa opýtať, či môže povinné očkovanie vplyv na prospievanie dieťaťa .
Odpovedá: MUDr. Marta Špániková
Veˇdho aj má, veľmi pozitívny: dieťa neochorie na ochorenia, proti ktorým je očkované. Asi pred dvoma mesiacmi som to videla v priamom prenose v mojej ambulancii: deti, ktoré boli očkované proti rotavírusom neochoreli a tie , ktoré neboli očkované ochoreli, mnohé skončili v nemocnici na infekčnom oddelení.
Odkaz na otázku

Rektálna rúrka

Monika, 25.05.2015 (21:29)
Dobrý deň pani doktorka,moja dcéra má mesiac aj týždeň,posledné dni ju každý večer pred večerným jedením bolí bruško,dosť plače,prvú pol hodinu skúšame cvičiť,masírovať,ale nezaberá,tak nakoniec použijeme rektálnu rúrku,chcela by som poznať Váš názor,či jej tým môžeme nejako poškodiť,nechcem niečo zanedbať,keďže na internete v rôznych diskusných fórach čítam rôzne názory. Cez deň sa vyprázdňuje úplne normálne,bez problémov,ani s vetrami nemáme problémy. Používame aj kvapky Babycalm a pijem 2-3 šálky fenyklového čaju denne. Dcéra je plne dojčená. Ďakujem pekne. Monika
Odpovedá: MUDr. Marta Špániková
Zaujímalo by ma, čo sa stane, keď jej zavediete rektálnu rúrku. Pravdepoobne sa vykaká. Ona je predtým taká nepokojnejšia, lebo si chce začať kakanie, ale malé deti to niekedy nevedia. Alebo ich len talčia vetry a kakať ani nepotrebujú. Je bežné, že deti v tomto veku majú stolicu len raz za niekoľko dní. Keď jej pomáhate rektálnou rúrkaou, pravdepodobne si sama to kaknie ani dlho nebude vedieť začať, lebo bude čakať na ten podnet tou rúrkou. Myslím, že stačí dať jej bybycalm alebo coli prev, masírovať ju, uložiť na bruško a jej ťažkosti po určitom čase / myslím v danej chvíli/ prejdú aj bez použitia rektálnej rúrky. Na druhej strane jej použitím rektálnej rúrky nijako neubližujete vzmysle, že by ste jej spôsobili bolesť, ochorenia a podobne.
Odkaz na otázku

Zaspávanie s flaškou mlieka a časté nočné budenie

Mária, 22.05.2015 (15:22)
Dobrý deň pani doktorka, môj syn 2roky a 8 mesiacov nevie zaspať bez flašky s mliekom, večer pred spaním nevypije veľa mlieka, ale keď ho uložím do postieľky vypije 1 plnú flašku a pýta si ďalšiu, ktorú pije na etapy až kým sa v postieľke konečne neupokojí a nezaspí aj s cumlom flašky v ústach (niekedy to trvá aj viac ako hodinu). Pokým s flaškou zaspáva, volá ma niekoľkokrát k nemu a najnovšie si vyžaduje, aby som s ním zostala v izbe, inak začne plakať. Flašku mlieka si vyžaduje aj pri popoludňajšom zaspávani. Keď som sa to snažila zmeniť - najskôr pri popoludňajšom spánku, hystericky plakal a vykrikoval maminka viac ako pol hodinu a neskôr sa šplhal na postieľku a snažil sa dostať z nej von. Od malička veľmi málo spával. Od 8 mesiacov do 2 rokov a 6 mesiacov spal vedľa mňa v posteli, keďže bol dojčený do 2 rokov a 2 mesiacov a bol od jeho 20 mesiacov v noci každú hodinu hore. Dúfala som, že keď začne piť mlieko BEBA, nočné budenie sa upraví. Nepomohlo to, a nepomohlo ani to, že som ho naučila napriek počiatočnému protestu spať v jeho postieľke v detskej izbe. Naďalej sa budí, a ja, alebo niekedy aj manžel k nemu skáčeme celú noc a nosíme mu flašku s mliekom a ešte ho zároveň 1- 2 krát za noc prebaľujeme, keďže po tých vypitých flaškách je celá plienka do hodiny precikaná. Som z toho už nešťastná, keďže na jeseň ide do škôlky a tam mu proces jeho zaspávania nebude nikto tolerovať, a ani ja nebudem môcť mať po nástupe do práce pri ňom každodenné " nočné služby". Rady ako okúpanie vo vani pred spaním, prečítanie knižky a iné podobné na neho neplatia, večer akoby nabral ešte viac energie a nedá sa ho utlmiť. Ďakujem pekne za radu. Mária.
Odpovedá: MUDr. Marta Špániková
Práve som odpovedala.

Prihlasovanie

Zabudli ste heslo

Zaregistrujte sa a vstúpte do sveta Mama a ja!
Registrácia

Anketa

Žiadna aktuálna anketa