MUDr. Marta Špániková

Poradňa pediatra

MUDr. Marta Špániková

Počet otázok: 9513

Na problémy súvisiace s rastom, vývojom dieťaťa i chorobami odpovedá MUDr. Marta Špániková, pediatrička.

Poznámka: Poradne odborníkov nemôžu v plnom rozsahu nahradiť osobnú návštevu lekára či priamu intervenciu odborníka.

Témy
Odkaz na otázku

stévia v strave dieťaťa

zifo, 30.11.2015 (18:44)
Dobrý deň, pani doktorka,
chcem sa opýtať na Váš názor na stéviu. Máme 2.5 ročného syna. Dodnes jedol obyčajnú doma upečenú piškótu, bábovku, alebo podobné jednoduché suché koláče. Inak mu sladkosti ani čokoládu nedávame.
Keďže je môj otec diabetik, chcem sa opýtať, či syn bude môcť jesť koláče, ak zameníme cukor za stéviu. Zatiaľ som nič podobné nenašla.
Ďakujem Vám za reakciu.
Odpovedá: MUDr. Marta Špániková
Diabetes mellitus má v zásade dve formy, je podstatné, či má váš otec diabetes typu I alebo II.
Samozrjme nie je vhodné podávať deťom sladkosti veľmi často, v nevhodnej forme. Na druhej strane sme zvyknutí na cukor v strave a podobne a moja skúsenosť je, že keď budete dieťaťu celkom odopierať sladkosti, keď sa k nim dostane, bude ich konzumovať nekontrolovateľne. Dať dieťaťu doma upečenú bábovku, buchtu a odobne nie je žiadne prehrešok, nemá toho byť veľké množstvo ani často. Veľmi zlé a nevhodné je podávať sladké nápoje a rôzne keksíky.
Ak je dieťa zdravé, nie je dôvod meniť cukor za stéviu, pokiaľ budete dodržiavať zásady správnej výživy.
Odkaz na otázku

Odmietanie var. jedla

Zuzana, 28.11.2015 (21:33)
Dobrý deň pani doktorka, veľmi pekne Vás prosím o radu. Dcérka má 21 mesiacov a výrazne sa zhoršila v jedení. Jedávala všetko, veľké porcie - mäso, zeleninku, kaše... S jedlom sme nemali žiadny problém....Len sa to postupne od leta začalo zhoršovať, najskôr som si myslela, že to je horúčavami, zubami, nemusí byť každý deň rovnako hladná. Momentálne sme v štádiu, že neje ovocie, čo mávala na desiatu a ani obed. Raz som jej namiesto obeda ponúkla jogurt a odvtedy do nej varenú stravu nedostanem, je schopná zjesť aj 3 mliečne výrobky denne napr. aj Pribináčika.. Z chleba, pečiva si odkusne málo, len tak aby sa nepovedalo. Kaše tiež prestala jesť. Varenú stravu jednoducho nechce ani ju neochutná... Pritom mala každý deň čerstvo uvarené jedlo, kupované výživy nikdy nejedla.. Jednoducho mi povie nechcem a vypýta si mlieko. Toho vypije veľa, máme Hipp 3, ráno aj 260 ml, po obede tiež do 2OO ml, a večer aj 320 ml. Pediatrička mi radila znížiť mlieko, ale dcéra bola hladná, nervózna, ale inú stravu si nedala a ja nemám svedomie ju nechať hladovať a nalievať len čajom + sa bojím, že čo keď sa jej stiahne žalúdok a prestane piť aj to mlieko....Toto odmietanie varenej stravy trvá pomaly 2 mesiace. Inak je veľmi šikovná, stále v pohybe, ako keby sa ani nemala čas najesť.. jednoducho neobsedí, keď nemusí...Neviem či je to dáky vzdor, alebo blok.. alebo kde som urobila chybu. Skúšali sme jesť aj pri kamarátkiných deťoch, ale ona sa radšej hrala a jedlo ju nezaujímalo. Tiež som skúsila téglik od jogurta a doň prepašovať varenú stravu a neuspela som. Na sladkosti naučená nie je, ozaj len v tých jogurtoch a pribináčikoch. Keď naposledy jedla var. obed, bolo to nadrobno nakrájané mäsko, ryža a popučená zeleninka, tak si stravu prehadzovala v ústach zo strany na stranu a vyzerala, že ju niečo boli. Vtedy ešte všetko zjedla a odvtedy zasekla. Trvá to už skoro 2 mesiace. Naša pediatrička jej zobrala krv a mala všetko v poriadku. Keď ju zavolám k obedu, tak mi len povie, že nechcem a stále si pýta mlieko. Posledné 2 dni sa skúša sama nakŕmiť, to jej samozrejme ešte nejde ale odo mňa si nedá ani lyžičku, len otáča hlávku. Ďakujem veľmi pekne za radu. Už som z toho zúfalá, som toho názoru, že tak malé dieťa si predsa nemôže samo vyberať, že bude mať namiesto obeda jogurt, ale keď nič iné do nej jednoducho nedostanem a pritom pekne jedávala...
Odpovedá: MUDr. Marta Špániková
Niekde sa naozaj stala chyba. Nezačala napríklad chodiť do jaslí alebo do škôlky? Takto prejavuje svoj vzdor zo separácie od matky Možno ste sa presťahovali. Inou príčinou môže byť to, že dieťa je zo všetkých svojich aktivít unavené a je jednoduchšie vypiť mlieko ako papať kúsky. Nemala by chodiť na prechádzky pešo, kočiarikom ju doveďte na bezpečné miesto a tam nech behá koľko chce. Prechádzky ju unavia, vy mieru únavy neustiehnete a potom unavená chce len mlieko. Mlieka by mala v tomto veku ypiť cca 330 ml, v tom sú aj mliečne výrobky. Snažte sa v žiadnom prípade neprekročiť 500 ml denne, včítane mliečnych výrobkov. Ak dieťa dobre prospieva, aj výsledky ako udávate sú v poriadku, zaviedla by som režim pevnho jedálníčka: ráno mlieko, potom chclebík, dopoludnia ovocie alebo ovcná dreň 8 sunárek hipp a podobne, deti to pijú z takých akoby sáčkov/, potom prípadne jeden nie veľmi sladký keksík alebo piškóta. Na obed stále hustá mäsovozeleninová polievka, ak chce aj druhé jedlo. Tej polievky aj keď zje len štyri lyžičky, každý deˇjej treba dať. Odpoludnia mlieko alebo ogurt, môže byť zase s keksíkom, večer mliečna kaša alebo zemiaková kaša, alebo chlebík alebo polievka od obeda. Večer pred spaním mlieko, ale tak aby sa množstvo zmestilo do vyššie uvedeného limitu. Zamyslite sa aj nad tým, či iná zmena v živote nemôže byť príčnou odmietania jedla: presťahovanie, narodenie súrodenca, rozchod rodičov apodobne.
Odkaz na otázku

Pitie čaju

Marcela, 24.11.2015 (09:12)
Dobry den,
chcela by som sa opytat na pitie caju, vo viacerych vasich odpovediach som videla, ze neodporucate pitie caju.
Preco?
Dakujem za odpoved :-)
Odpovedá: MUDr. Marta Špániková
Ja čaj milujem a pijem ho veľmi veľa. Neodporúčam ho však podávať deťom do jedného roka hlavne z týchto dôvodov: dojčatá nepotrebujú dostávať tekutinu naviac okrem materského mlieka alebo umelo živené okrem podávaných mliečnych porcií. Platí to asi do desiateho mesiaca, okrem stavov, kedy je dieťa choré a má horúčku, zvracia, hnačkuje, alebo v období extrémnych horúčav. V takom prípade však pnúkame čistú prevarenú, ochladenú vodu alebo príslušné rehydratačné nápoje.
Čaje sú úžasné nápoje, ktoré však podľa toho, z čoho sú urobené majú svoje účinky a obsahujú rôzne zložky, ktoré pre deti do jedného rok nie sú vhodné a ani potrebné. Dokonca ani u starších detí nie je vhodné podávanie nekontrolovateľného množstva rôznych čajov. Ani všeobecne uznávaný fakt, že ovocné čaje sú pre deti dobré nie je správny: ovocné čaje takisto môžu dráždiť sliznicu zažívacieho traktu a obsahujú zložky, ktoré zaťažujú organizmus/ nie len detský, napríklad zvýšenou dodávkou soli. Samozrejme sú čaje, ktoré je v určitom čase potrebné podávať aj deťom nad jeden rok, napríklad konkrétne pri prechaldnutí, na upokojenie a podobne. Skrátka čaje majú svoje účinky a pre ne ich treba v pravej chvíi konzumovať. Okrem toho ďalším neduhom podávania čajov u detí je to, že bývajú sladené a deti ich pijú nie od smädu, ale práve pre ich sladkú chuť potomich pijú veľké množstvo, čo nie je pre detský organizmus vhodné.
Odkaz na otázku

6 mesačné dieťa

jana, 21.11.2015 (13:11)
Dobrý deň pani doktorka. Môže 6 mesačné dieťa dostávať v mäsovo zeleninových príkrmoch aj kačacie mäso? Ak nie, odkedy? A taktiež, odkedy by ste odporúčali spanie na vankúši? Môj synček zatiaľ spáva bez neho. Občas, keď ho položím do postele (spáva so mnou), otočí sa na bruško, tak že si leží na rúčke. Môžem ho tak nechať alebo radšej otočiť? Ďakujem .
Odpovedá: MUDr. Marta Špániková
Na brušku by dieta nemalo spávat, ale keď sa tak samé otočí, jetažké to menit.
Vankúš by nemal mat najmenej do dvoch rokov.
Kačacie maso samozrjem může už v tomto veku.
Odkaz na otázku

Plač bez sĺz

Lucia.zelinkova@centrum.sk, 19.11.2015 (00:44)
Dobrý deň,

mám 8,5 mesačnú dcérku,ktorá doposiaľ nevyronila ani jednu slzu. Pediatricka sa smiala, že asi sa len hnevá a že to nie je možné . Pripadala som si ako idiot. Ale ona hocikedy plače, plakala aj pri očkovaní,pri chorobe a minule sa pri lezení dosť udrela, tiež plakala ale stále bez sĺz. Vedeli by ste mi poradiť? Vo svojom okolí nepoznám nikoho s podobným problémom.

Ďakujem
Odpovedá: MUDr. Marta Špániková
Ani ja som sa s tým ešte nestretla. Nemáva očká zapálené, červené bielka! Nešúcha si očká, nemrká vela. Ak nie, tak nemá zatial s očkami žiaden problém, sú normálne zvlhčované. Slzy sa zvačša netvoria hneď od narodeniam, ale v tomto veku už zvyknú byt prítomné. Takže treba dietatko sledovat a ak by sa objavili problémy ako som popísala je potrebné odborné očné vyšetrenie.
Odkaz na otázku

6,5 mesacne dietatko a prikrmy

Alexandra Matýsová, 16.11.2015 (17:50)
Dobry den, pani doktorka rada by som sa opytala ci postupujem dobre pri prikrmoch mojho 6,5mesacneho synceka a ci ma podla vas spravny biorytmus.
Vaha 9180 gr a 76cm
Dojceny prve 3mesiace dalej na UM nutrilon HA1, dalej HA2
Nema alergiu ale pani doktorka povedala ze preventivne mame davat nutrilon HA
Rano vstava 5:00/5:30 150ml nutrilon
8:30 150ml nutrilon
spanok 1/2 hodina
9:30-10:30 spanok
11:30 prikrm (cca 200ml kase-zemiakova,naturalna ryza kasa,pohankova,plus brokolica,karfiol,mrkva,hrasok,troska asce,majoran- stale ine kombinacie)spapa setko nema problem s nicim chuti mu

14:30 150ml nutrilon
15:30-16:30 spanok
16:30 prikrm domaca vyziva (jablko,banan,ovsene vlocky,2-3 ks susienky pre zodpovedny vek.dietata)
18:30 vecerne kupanie
19:00 170ml nutrilon a hned zaspi
23:00 170ml nutrilon
02:30 170ml nutrilon
a potom znova rano...
Chcem sa opytat je normalne ze sa budi skoro po 3 az 4 hodinach na jedenie aj v noci? Spi kludne uz od narodenia, nema problem, napapa sa a hned spi dalej. Mala by som mu vecer pred spabim o tej 19tej davat namiesto nutrilonu mlieka davat napriklad hustejsiu kasu od nutrilonu vo flasi, aby dlhsie pospal? Je nauceny vypit mliecko ako taky ritual. Dalsia otazka je : v priebehu dna vypije caj alebo vodu len 50ml myslite si ze mu to staci? Vobec nechce pit podavam harmancekovy feniklovy bylinkovy cajik...dakujem pekne za odpovedp
Odpovedá: MUDr. Marta Špániková
Odpovedala som
Odkaz na otázku

6,5 mesacne dietatko a prikrmy

Alexandra, 16.11.2015 (17:49)
Dobry den, pani doktorka rada by som sa opytala ci postupujem dobre pri prikrmoch mojho 6,5mesacneho synceka a ci ma podla vas spravny biorytmus.
Vaha 9180 gr a 76cm
Dojceny prve 3mesiace dalej na UM nutrilon HA1, dalej HA2
Nema alergiu ale pani doktorka povedala ze preventivne mame davat nutrilon HA
Rano vstava 5:00/5:30 150ml nutrilon
8:30 150ml nutrilon
spanok 1/2 hodina
9:30-10:30 spanok
11:30 prikrm (cca 200ml kase-zemiakova,naturalna ryza kasa,pohankova,plus brokolica,karfiol,mrkva,hrasok,troska asce,majoran- stale ine kombinacie)spapa setko nema problem s nicim chuti mu

14:30 150ml nutrilon
15:30-16:30 spanok
16:30 prikrm domaca vyziva (jablko,banan,ovsene vlocky,2-3 ks susienky pre zodpovedny vek.dietata)
18:30 vecerne kupanie
19:00 170ml nutrilon a hned zaspi
23:00 170ml nutrilon
02:30 170ml nutrilon
a potom znova rano...
Chcem sa opytat je normalne ze sa budi skoro po 3 az 4 hodinach na jedenie aj v noci? Spi kludne uz od narodenia, nema problem, napapa sa a hned spi dalej. Mala by som mu vecer pred spabim o tej 19tej davat namiesto nutrilonu mlieka davat napriklad hustejsiu kasu od nutrilonu vo flasi, aby dlhsie pospal? Je nauceny vypit mliecko ako taky ritual. Dalsia otazka je : v priebehu dna vypije caj alebo vodu len 50ml myslite si ze mu to staci? Vobec nechce pit podavam harmancekovy feniklovy bylinkovy cajik...dakujem pekne za odpovedp
Odpovedá: MUDr. Marta Špániková
Odpovedala som.
Odkaz na otázku

6,5 mesacne dietatko a prikrmy

Alexandra, 16.11.2015 (17:49)
Dobry den, pani doktorka rada by som sa opytala ci postupujem dobre pri prikrmoch mojho 6,5mesacneho synceka a ci ma podla vas spravny biorytmus.
Vaha 9180 gr a 76cm
Dojceny prve 3mesiace dalej na UM nutrilon HA1, dalej HA2
Nema alergiu ale pani doktorka povedala ze preventivne mame davat nutrilon HA
Rano vstava 5:00/5:30 150ml nutrilon
8:30 150ml nutrilon
spanok 1/2 hodina
9:30-10:30 spanok
11:30 prikrm (cca 200ml kase-zemiakova,naturalna ryza kasa,pohankova,plus brokolica,karfiol,mrkva,hrasok,troska asce,majoran- stale ine kombinacie)spapa setko nema problem s nicim chuti mu

14:30 150ml nutrilon
15:30-16:30 spanok
16:30 prikrm domaca vyziva (jablko,banan,ovsene vlocky,2-3 ks susienky pre zodpovedny vek.dietata)
18:30 vecerne kupanie
19:00 170ml nutrilon a hned zaspi
23:00 170ml nutrilon
02:30 170ml nutrilon
a potom znova rano...
Chcem sa opytat je normalne ze sa budi skoro po 3 az 4 hodinach na jedenie aj v noci? Spi kludne uz od narodenia, nema problem, napapa sa a hned spi dalej. Mala by som mu vecer pred spabim o tej 19tej davat namiesto nutrilonu mlieka davat napriklad hustejsiu kasu od nutrilonu vo flasi, aby dlhsie pospal? Je nauceny vypit mliecko ako taky ritual. Dalsia otazka je : v priebehu dna vypije caj alebo vodu len 50ml myslite si ze mu to staci? Vobec nechce pit podavam harmancekovy feniklovy bylinkovy cajik...dakujem pekne za odpovedp
Odpovedá: MUDr. Marta Špániková
Odpovedala som
Odkaz na otázku

6,5 mesacne dietatko a prikrmy

Alexandra, 16.11.2015 (17:49)
Dobry den, pani doktorka rada by som sa opytala ci postupujem dobre pri prikrmoch mojho 6,5mesacneho synceka a ci ma podla vas spravny biorytmus.
Vaha 9180 gr a 76cm
Dojceny prve 3mesiace dalej na UM nutrilon HA1, dalej HA2
Nema alergiu ale pani doktorka povedala ze preventivne mame davat nutrilon HA
Rano vstava 5:00/5:30 150ml nutrilon
8:30 150ml nutrilon
spanok 1/2 hodina
9:30-10:30 spanok
11:30 prikrm (cca 200ml kase-zemiakova,naturalna ryza kasa,pohankova,plus brokolica,karfiol,mrkva,hrasok,troska asce,majoran- stale ine kombinacie)spapa setko nema problem s nicim chuti mu

14:30 150ml nutrilon
15:30-16:30 spanok
16:30 prikrm domaca vyziva (jablko,banan,ovsene vlocky,2-3 ks susienky pre zodpovedny vek.dietata)
18:30 vecerne kupanie
19:00 170ml nutrilon a hned zaspi
23:00 170ml nutrilon
02:30 170ml nutrilon
a potom znova rano...
Chcem sa opytat je normalne ze sa budi skoro po 3 az 4 hodinach na jedenie aj v noci? Spi kludne uz od narodenia, nema problem, napapa sa a hned spi dalej. Mala by som mu vecer pred spabim o tej 19tej davat namiesto nutrilonu mlieka davat napriklad hustejsiu kasu od nutrilonu vo flasi, aby dlhsie pospal? Je nauceny vypit mliecko ako taky ritual. Dalsia otazka je : v priebehu dna vypije caj alebo vodu len 50ml myslite si ze mu to staci? Vobec nechce pit podavam harmancekovy feniklovy bylinkovy cajik...dakujem pekne za odpovedp
Odpovedá: MUDr. Marta Špániková
Podľa mňa je jedálníček zlý.
1. čaj ani vodu v tomto veku nemá piť!!!!!!!!!!!Všetky zložky stravy sú tekuté alebo kašovité, takže doplnkovú tekutinu v tomto veku nepotrebuje/ až okolo desiateho mesiaca a t čistú, prevarenú, ochladenú vodu, žiadne čaje. Samozrejme dodávku tekutín, vodu potrebuje pri horúčke/.
Pije veľa mlieka, ale to hlavne v noci ešte napodobňuje kojenie, pri kojení by iste tiež v noci pil. Znížila by som príjem asi o 170 ml ale je to asi ťažké, nechať ho v noci plakať. Určite by som však mlieko nenahradzovala čajmi ani vodou v tomto veku.
Na obed by mal dostávať mäsosozeleninový príkrm s obilninou: kuraie, králičie,morčacie alebo teľacie mäso cca 40 gramov dennea rôzne druhy zeleniny, plus 4 až 5 kvapiek olivového alebokvalitného slnečnicového oleja . Ako závarku môžete dať zavarené malé množstvo / cca 2 káv. lyžičky/ detskej krupice / pred varením ju namočte v malom množstve vody, aby zmäkla/ ale pridať do hotového príkrmu bezmliečnu krupicovú, trojzrnnú alebo osemzrnnú kašu. V žiadnom prípade nie ryžu natural!!!!!!!!!!!!!!!!!A v podávaní ryže opatrne, môže spôsobiť zápchu! Ovocie dopoludnia, môže byť aj čerstvé ale len to, ktoré rastie u nás a nemá červenú dužinu. Navečer môže pred kúpaním mliečnu kašu /nie celozrnnú!!!! a vyhýbajte sa aj rôznym kašiam typu pohánka, špalda a podobne. Sú určené len ako doplnok stravy. Takže jedálníček. Ráno Nutrilon/ nie je dôvod dávať HA pokiaľ v rodine - otec, matka, súrodenec- nie je dokázaná alergia na bielkovinu kravského mlieka/. Dopoludnia ovocie. Na obed mäsovozleninový príkrm / od ôsmeho mesiaca môžete do neho 2x týždenne dať polovicu uvareného žĺtka, ale nevynechávate mäso, od desiatho mesiaca môžete dať červenú, lúpanú šošovicu/, odpoludnia mlieko /Nutrilon, od deviateho mesiaca môžete podávať biely jogurt, alebo detský ovocno mliečny jogurt, napr. nestlé. V žiadnom prípade nie tvaroh ani pribináčik termix a pdobne/. Pred kúpaním mliečnu kašu a ak si praje pred spaním nutrilon.
Odkaz na otázku

popoludňajší spánok

martina syančeková, 14.11.2015 (14:33)
prajem dobrý deň,
máme dcérku, ktorá má 2 roky a 3 mesiace a pred pár týždňami sa rozhodla :) poobede nespávať...bola pritom vždy ukážkový spáč :), spávala poobede aj 2,5h a zrazu sa zdá,že tento spánok už nepotrebuje...dávame ju teda spávať večer skoro, medzi 18-18,30 a spí bez problémov až do rána, minimálne do 7,00... chcem sa spýtať, či je to bežné a dobré :), že už takéto malé dieťa poobede nespí...malá pritom bez problémov vydrží do večera, nie je nervózna, je spokojná aj bez spánku...ďakujem za odpoveď
Odpovedá: MUDr. Marta Špániková
Ak je všetko tak ako popisujete, nie je důvod ju do spánku nútit, mali by ste však odpoludnia zabezpečit nejaký čas pre odpočinok - pokojnejšia hra, čítanie rozprávky a podobne.
Odkaz na otázku

opatovne kojenie

Lucia Mikulova, 07.11.2015 (20:46)
Dobry vecer, chcela by som sa poradit ohladne opatovneho zacatia kojenia mojej dcery. Dcerka ma 2 mesiace je krmena mliekom NUTRILON.
Po porode mi bola na oddeleni sestonedelia diagnostikovana poporodne depresia, odlucili ma od svojej dcerky na dva tyzdne a odstavili od mlieka. Odvtedy je dcerka krmena spominanym NUTRILONOM.
Chcela by som Vas poprosit o nazor, radu, ci by ste mi odporucili opat zacat s kojenim, ci je to vobec este realne. Uzivam OLANZAPIN 2,5 mg na vecer.
Dakujem za Vasu radu, nazor
Odpovedá: MUDr. Marta Špániková
Práve som odpovedala
Odkaz na otázku

opatovne kojenie

Lucia Mikulova, 07.11.2015 (20:46)
Dobry vecer, chcela by som sa poradit ohladne opatovneho zacatia kojenia mojej dcery. Dcerka ma 2 mesiace je krmena mliekom NUTRILON.
Po porode mi bola na oddeleni sestonedelia diagnostikovana poporodne depresia, odlucili ma od svojej dcerky na dva tyzdne a odstavili od mlieka. Odvtedy je dcerka krmena spominanym NUTRILONOM.
Chcela by som Vas poprosit o nazor, radu, ci by ste mi odporucili opat zacat s kojenim, ci je to vobec este realne. Uzivam OLANZAPIN 2,5 mg na vecer.
Dakujem za Vasu radu, nazor
Odpovedá: MUDr. Marta Špániková
Problém, akým ste si prešli vy postihuje mnohé mamičky. Je výborné, že dnešná veda vie túto situácia zavčas podchytiť a správne liečiť. Pre vaše dieťatko je najdôležitejšie, aby ste mohli byť už zase spolu, môžete sa o ňu starať, venovať sa jej, brať ju do náručia, maznať sa. To všetko je to, čo potrebuje pre dobrú citovú väzbu s vami a pre svoj ďalší vývoj. Materské mlieko je dôležité vo výžive dieťaťa ale dá sa plnohodnotne nahradiť umelým mliekom, ktoré sa dnes už svojim zložením výrazne približuje materskému mlieku. Dieťatko na ňom vyrastie, bude zdravé, krásne, šťastné a múdre, hlavne keď bude mať nablízku svoju mamu. Tak sa netrápte, že kojenie nevyšlo, záleží teraz na vašom zdraví pre vás obe!
Odkaz na otázku

špičkovanie

IWWANKAXXX, 03.11.2015 (11:14)
Dobrý den Pani doktorka.Chcela by som vas poprosit o radu.Mam 1rocneho synčeka ešte nechodí sam.Drzim ho za rucicky a tak sa učime bežkat no problém je ten že špičkuje.Poslala na s doktorka aj na cvičenie ktore sme absolvovali 3krat tak ako nam bolo od doktora určene.No špičkuje stale.Ked ho pustim nech chvilku postoji tak stoji na celých nožičkach no ked behame tak špičkuje stale.Doktorka nam povedala že ma malý behat bosi no podla mna ked je bosi viac spickuje lebo ma volnu nožičku.Poradte mi prosim Vás čo mam robit aby nešpičkoval.DAKUJEM PEKNE ZA RADU
Odpovedá: MUDr. Marta Špániková
Dieťa nie je potrebné učiť chodiť! Takže sa držte za ručičiku, nechajte ho radšej chodiť samostatne, okolo nábytku. Až keď bude schopný chodiť len s pridŕžaním jednej ručičiky, tak môžete chvíľami chodiť takto. Takmer všetky deti v tejto fáze začiatku samostatnej chôdze špičkujú, nie je potrebné to zatiaľ riešiť. Dieťa ešte nie je v chôdzi stabilné. V tomto veku, keď samostatná chôdza začína je určite správne, aj keď nie na celý deň, obúvať topánočky, kvalitné, po členky, s pevnou pätou. Keď samostatná chôdza začne, sleduje ako dieťa chodí a ak y niečo nebolo v poriadku, konzultujte lekára.
Odkaz na otázku

vajicka a 21 mesacne dieta

Zuzana, 30.10.2015 (08:54)
Dobry den pani doktorka,

Mam iba jednu otazocku, kolko krat do tyzdna je vhodne aby 21 mesacne dieta konzumovalo vajicko?

Vopred velmi pekne dakujem.
Odpovedá: MUDr. Marta Špániková
Celkovo by malo skonzumovať najmenej dve vajcia týždenne, čo sú ale aj ti, ktoré sú v jedle.
Odkaz na otázku

zelená stolica?

jana3105, 23.10.2015 (16:46)
Dobrý deň pani doktorka. Nedávno som bola s mojim 5 mesačným synom na preočkovaní Hexavakcínou a Prevenarom. V deň očkovania ako i na druhý deň mal tmavozelenú skoro až čiernu stolicu, na tretí deň sa začala čistiť a štvrtý deň ju už mal opäť žltú. Môže to súvisieť s očkovaním. Ešte som zabudla, že 4 dni pred očkovaním jedol cuketu, deň pred ani po očkovaní nemal žiadny príkrm. Ďakujem.
Odpovedá: MUDr. Marta Špániková
Nepredpokladám, že to súviselo príčinne s očkovaním. Po prevenare občas vidíme jednu-dve riedke stolice ale normálnej farby. Tmavozelená stolica mohla byť skôr z cukety ale niekddy majú deti tmavozelenú , až spenenú stolicu a nie je to príznak žiadneho ochorenia. Skôr pravdepdobne stolica dlhšie pasážovala v zažívacom trakte. Možno nemal stolicu predtým niekoľko dní.
Odkaz na otázku

zubky

zuzana, 20.10.2015 (14:42)
Pěkný den prajem. Mám este taku otázku dcerka má 14 mesiacov a idu nám posledně stoličky už sa strašně trapime dva mesiace. Neviete mi poraditneaku metodu ako jej nahliadnut na dasno, či už aspoň roztek zubku citit,bo akonahle jej chcem dat prst do pusy pohryzie má. A este, ona vobec při ziadnom zubku neslintala mám pocit, že tie slinky hlta potom stikuta a aj sa jej grga. Môze byt toto příčina jej odmietania stravy pocas zubkovania? Dakujem
Odpovedá: MUDr. Marta Špániková
Zvýšené slinenie a prehĺtanie slín myslím, že nie je príčinou odmietania stravy.
Neviem žiadnu metódu, ako sa pozrieť do pusinky, Ale myslím že to ani nie je potrebné, zúbky proste v určite chvíli a prerežú.
Odkaz na otázku

Sťahovanie predkožky

Veronika, 19.10.2015 (13:06)
Dobrý deň. Syn má 19 mesiacov. Doteraz sme predkožku nepreťahovali. Asi cca pred 2-omi týždňami som to skúšala a vôbec mu to nejde. Každý druhý deň mu do kúpeľa pridávam slez nebadaný, ževraj pomáha. Po kúpeli mu skúšam pod sprchou pokožku trocha pretiahnuť, zatiaľ nejde ani o kúsok. Mám to riešiť s našou pediatričkou? Bojím sa, že budeme musieť ísť k urológovi a ten mu to urobí nasilu. Ďakujem za odpoveď.
Odpovedá: MUDr. Marta Špániková
Ja pri preventívnej prehliadke v 15tom až 18tom mesiaci života predkožku kontrolujem a ak sa vôbec neuvolňuje, odporúčam triamcinolon mastičku, dať si medzi prsty a 2 x denne masírovať predkožku. V mnohých prípadoch sa postupne uvolní / trvá to až 2 -3 mesiace/ a vyhneme sa chirurgickému riešeniu.
Odkaz na otázku

dieta v jasliach

basa, 15.10.2015 (21:11)
Dobry den, pani doktorka, obcas citam Vasu poradnu a Vase odpovede inym rodicom mi neraz velmi pomohli. Trosku ma ale zaskocilo, ze takmer vzdy odporucate, aby deti do cca 3 rokov nechodili do skol.zariadeni, resp.ze aj napr. 20 mesacne dieta nie je na kolektiv pripravene.Ako to vsak mam zistit? Mam 21 mesacneho syna, kt.od agusta chodi do jasliciek na tri dni v tyzdni na dopoludnajsie ccs 4 hodiny. V juni sa mi narodila dcera, ale nastup do jasli od toho zavisli nebol. Mali sme s manzelom pocit, ze kolektiv uz potrebuje. Ma rad deti, vzdy sa na ihrisku k niekomu pridal, ci nasledoval. V jasliach ani raz neplakal, ma tam oblubenu p.uc. a vzdy sa rano rozbehne do herne, ak spomenieme jaslicky, usmeje sa, spokojne reaguje, aj ked mu ukazujeme fotky na fb, rano ukazuje cestu do jasliciek. Zasadnu zmenu v jeho spravani sme si po nastupe do jasl.nevsimli. Je sice pravda, ze si vyzaduje castejsi kontakt so mnou (na co sa snazim vzdy reagovat), ale to skor pripisujem ziarlivosti na malu sestru. Ja mam pocit, ze je v jasl.spkojny, vela tam papa, zapaja sa do cinnosti a vraj sa stale usmieva. Tak neviem, bol na kolektiv pripraveny,aj ked don vstupoval ako 19 mesacny? Mne dost pomaha, ze mam 3x tyzdenne dopoludnie len pre dceru. A potom robim aj dopoludnia len pre syna. Myslite, ze by mu pohol pobyt v jasl.uskodit?
Odpovedá: MUDr. Marta Špániková
Práve som odpovedala.
Odkaz na otázku

dieta v jasliach

basa, 15.10.2015 (21:10)
Dobry den, pani doktorka, obcas citam Vasu poradnu a Vase odpovede inym rodicom mi neraz velmi pomohli. Trosku ma ale zaskocilo, ze takmer vzdy odporucate, aby deti do cca 3 rokov nechodili do skol.zariadeni, resp.ze aj napr. 20 mesacne dieta nie je na kolektiv pripravene.Ako to vsak mam zistit? Mam 21 mesacneho syna, kt.od agusta chodi do jasliciek na tri dni v tyzdni na dopoludnajsie ccs 4 hodiny. V juni sa mi narodila dcera, ale nastup do jasli od toho zavisli nebol. Mali sme s manzelom pocit, ze kolektiv uz potrebuje. Ma rad deti, vzdy sa na ihrisku k niekomu pridal, ci nasledoval. V jasliach ani raz neplakal, ma tam oblubenu p.uc. a vzdy sa rano rozbehne do herne, ak spomenieme jaslicky, usmeje sa, spokojne reaguje, aj ked mu ukazujeme fotky na fb, rano ukazuje cestu do jasliciek. Zasadnu zmenu v jeho spravani sme si po nastupe do jasl.nevsimli. Je sice pravda, ze si vyzaduje castejsi kontakt so mnou (na co sa snazim vzdy reagovat), ale to skor pripisujem ziarlivosti na malu sestru. Ja mam pocit, ze je v jasl.spkojny, vela tam papa, zapaja sa do cinnosti a vraj sa stale usmieva. Tak neviem, bol na kolektiv pripraveny,aj ked don vstupoval ako 19 mesacny? Mne dost pomaha, ze mam 3x tyzdenne dopoludnie len pre dceru. A potom robim aj dopoludnia len pre syna. Myslite, ze by mu pohol pobyt v jasl.uskodit?
Odpovedá: MUDr. Marta Špániková
Znova opakujem, deti by si jasle nevymysleli. Dieťa sa v tomto veku teší zo spločnosti iných detí ale ešte sa hrá samostatne nie spolu s iným dieťaťom.
Niekedy život prínáša situácie, kedy nie je iná možnosť, len dať dieťa do jaslí. Jasle presne na to slúžia.
Podľa vašich informácie, je vaše dieťa ten typ dieťatka, ktoré už aj vo veku 19 mesiacov bolo na vstup do kolektívu mentálne pripravené.
Odkaz na otázku

Jedalnicek

Jana Mikulasova, 07.10.2015 (12:39)
Dobry den,pani doktorka.
Mam 13,5 mesacnu dcerku a chcem sa spytat, ako by mal vyzerat jej jedalnicek. Dcerka je na UM nutrilon ha3 /sme s muzom alergici/, ma 82cm a vazi 11 kg. Dakujem.
Odpovedá: MUDr. Marta Špániková
Až do troch rokov by mala mať ako mliečnu porciu umelé mlieko.
Od roka môže celé vajce, do jedla môže však mlieko a smotanu bežne z obchodu. Po roku môže jedlá na báze tvarohu: tvaroh, lučinu, cottage cheese, neúdený eidam, rickotu, mozarellu, čisté maslo na chlebík. Chlieb svetlý alebo čierny ale najmenej do dvoch rokov/idálne do piatich/ žiadne celozrnné výrobky. Do dvoch rokov žiadne tavené syry, do troch rokov žiadne ovčie kozie, syry, bryndzu, korbáčiky a podobne. Do šiestich rokov žiadne syry typu camambert, niva. Do šiestich rokov žiadne huby. DO troch rokov žiadne konzervy, nič čo obsahuje glutaman sodný / masox do polievky, vegeta/ a žiadne údeniny / aj detské párky a detská šunka sú údeniny do jedálnička detí do troch rokov nepatria/.
Odkaz na otázku

Odvyklo si spávať v postieľke

Zuzana Láncošová, 01.10.2015 (13:28)
Dobrý deň, pani doktorka. Nedávno som bola so 17-mesačným synom v nemocnici. Tam som si ho z ľútosti, aký bol chorý, dávala spať do svojej postele. Predtým bol naučený spávať v postieľke, aj tam sám zaspával s tým, že niekto bol v jeho blízkosti. Odvtedy však v postieľke spávať nechce, podarí sa nám ho tam večer dať až keď tuho zaspí, no keď sa v noci zobudí, čo je vždy, dožaduje sa prenesenia do mojej postele. Skúšala som ho nechať vyplakať, ale on sa v postieľke postaví, dokáže plakať aj hodinu a snaží sa vyskočiť von, čo sa mu aj 2x podarilo, zachytila som ho vo vzduchu. Je to teda nebezpečné nechávať ho tam plakať. Už neviem, čo mám robiť, ako ho naučiť znova spávať v postieľke ako predtým? Ďakujem za radu.
Odpovedá: MUDr. Marta Špániková
Presne tento prípad sa stal aj mne s malými detmi: vždy, keď boli choré, dala som si ich k sebe do postele, aby som ich mohla pozorovat 24 hodín denne a potom tam vždy na určitý čas zostali. Uistujem vás, že je to prechodná zálažitost, pre dieta bol pobyt v nemocnici zátažou aj po psychickej stránke a vidí teraz bezpečné miesto len v bezprostrednej blízkosti matky! Je to vlastne pozitívne hodnotenie vás ako matky, ste pre neho tá jediná istota. Nebráňte sa tomu, pokojne ho po zaspaní dajte do postielky ale keď sa zobudí, znova si ho vezmite k sebe, nech ten pocit bezpečia má!!!!! Výchova a je úskalia je proces, niekedy je potrebné urobit aj kompromis, aby bolo dieta spokojné. Ten čas kompromisu nastal teraz práv u vás, nebráňte sa mu, všetko sa znova / nevedno však presne kedy/ dostane do bývalých kolají. Teraz dietatko potrebuje byt stále vo vašej blízkosti, doprajte mu to.
Odkaz na otázku

Antibiotika a dojčenie,

Dany, 01.10.2015 (09:45)
Dobrý deň, chcela by som sa opýtať. Mám osem mesačného syna ktorého dojčím. Syn je prechladnutý a berie antibiotika Augmentin duo. Ja som tiež ochorela a môj obvodný lekár mi predpísal antibiotika Ciplox 500. O dojčení som mu povedala a vraj je to v poriadku a môžem ich užívať aj keď dojčím. Nemôžu uškodiť? Ďakujem za odpoveď.
Odpovedá: MUDr. Marta Špániková
Práve som odpovedala.
Odkaz na otázku

dojčenie a antibiotiká

olga, 30.09.2015 (22:38)
Dobrý večer, chcela by som sa opýtať. Momentálne dojčím osem mesačného syna, ktorý je prechladnutý a berie antibiotika augmentin duo. Aj ja som ochorela môj obvodný lekár mi predpísal antibiotika Ciplox 500. Povedala som že dojčím a aj syn užíva antibiotika a vraj je to v poriadku. Chcela by som vás len poprosiť o ďalší názor či môžem antibiotiká užívať a zároveň dojčiť syna ďalej.
Odpovedá: MUDr. Marta Špániková
Je pravdou, že detom antibiotika tohto typu nepredpisujeme. Platí však zásada, že ak je matka chorá, je potrebné, aby sa vyliečila. Takže ak vám lekár kvoli vášmu zdravotnému stavu uvedené lieky predpísal, můžete ich užívat aj keď kojíte.
Odkaz na otázku

Problém s krmenim

Lucias , 30.09.2015 (15:44)
Dobrý deň ,môj synček má 13 mesiacov A už od necelých 11mesiacov chodí čo ma nesmierne teší.... Ale môj problém je ten, ze je neskutocne hyperaktivny A najviac má to znepokojuje počas jedenia, pretože mi nevydrží sedieť počas napriklad celého obeda... Sedí tak asi 3-5 minut A potom sa začne znerboznovat A zvyjat V stoličke A tak som prinutena ho z nej vybrať A kŕmenie pokracuje tak že beha po celom byte A keď sa mu minie čo mal v puse pride zas A takto to pokračuje.... Som už fakt zufala z tohto, už som skusala všeličo aby posedel ale on nie.... Ďakujem za radu. Pekný deň
Odpovedá: MUDr. Marta Špániková
Je to výchovný proces: podstatné je, že na začiatku si sadne k stolu do dvojej stoličky a začne papt. To ho vychovýva k tomu, aby vedel, že papá sa spoločne, za stolom, Potom ho to akoby prestane za tým stolom bavit. nerobte z toho žiaden problém, snažte sa postupne, krátkymi časovými úsekmi predlžovat čas, ktorý strávi s stoličke a potom ho postupne dokrmiř. Každé dieta je iné a žiaden postup nie je sto percentný. Určite to robíte dobre, veď aj sedí v stoličke, vie, že sa to tak má a potom trošku neštandardne ale porciu dopapá.
Odkaz na otázku

Výživa bábätka

Aneta.davidko, 26.09.2015 (13:10)
Dobrý deň
Mám 20 týždňového chlapčeka dávam mu umelé mlieko a chcela by som sa opýtať že aké jedlo mu ešte môžem dať lebo detskú výživu od ukončeného 4. Mesiaca mi nechce papať ani pribináčik a skúšala som ešte aj detskú kašičku a to mi papá ale je mu to málo ešte čo by som mu mohla dať?
Odpovedá: MUDr. Marta Špániková
Pribináčik nie je pre deti do jedného roka vhodný, podobne ako iné jedlá na báze tvarohu ako termix a ppodobne!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!Dieťatko je veľmi múdre, že ho odmieta!!!!!!!!!!!!!!Veˇd chodíte do poradne, kde by vám sestrička alebo lekárka mala povedať, čodieťa v tomto veku môže konzumovať!
Po ukončenom piatom mesiaci začína mäsovozelninovým príkrmom / kuracie, králiečiek, morčacie alebo teľacie mäso, cca 30 gramov, zemiak, mrkva neskôr iná zelenina sa uvarí, rozmixuje a pridá sa 4 až 5 kvapiek slnečnicového alebo olivového oleja, dávame po lyžičkách, asi päť dní cca ť lyžičiek, potom koľko dieťa spapá/, pokračujem asi 14 dňoch pridaním lepku / bezmliečna kaša alebo krupica do mäsosovozelnonového príkrmu alebo navečer mliečna obilninová kaša/ asi po 10 dňoch pokračujeme pridaním ovocného príkrmu dopoludnia/ ovocie , ktoré rastie u nás a nemá červenú dužinu/. Od ôsmeho mesiaca pridáme dvakrát týždenne polovicu uuvareného žltka do mäsosvozeleninového príkrmu/ nevynecháme mäso/ a od deviateho mesiaca biley jogurt alebo ovocno mliečny dezert od nestlé napríklad. Od desiateho mesiaca môžete pridať červenú nelúúanú šošovicu a od 11teho mesiaca avodkado.

Prihlasovanie

Zabudli ste heslo

Zaregistrujte sa a vstúpte do sveta Mama a ja!
Registrácia

Anketa

Žiadna aktuálna anketa