Poradňa pediatra

Na problémy súvisiace s rastom, vývojom dieťaťa i chorobami odpovedá MUDr. Marta Špániková, pediatrička.

Poradna uzavretá.

  • ockovanie v 3.mesiaci a zapalene ocko

    Dobry den,

    chcem sa s Vami poradit ohladom vhodnosti ockovania v pripade zapaleneho ocka. Mam trojmesacnu dcerku (nar. 20/02). v piatich tyzdnoch jej na zaklade vyteru z ocka zistili zlateho stafilokoka, takze sme 10 dni kvapkali antibioticke kvapky Tobrex a masirovali ocko. Potom sa to zlepsilo. V case odporucaneho ockovania Hexavakcinou bola moja druha 2.5-rocna dcerka chora, aj s teplotami, takze sme odlozili ockovanie po konzultacii s nasim pediatrom o tyzden, ale v tom case bola chora uz aj mensia. Mala soplik a plakala zachripnuto, sem tam zakaslala, bez zvysenej teploty. Opat sme to odlozili, s tym ze uz dalsi tyzden musime prist, pretoze v meste, kde byvame, sa objavil cierny kasel. Malicka vsak stale nie je uplne v poriadku, uz nekasle ani nesopli, ale zasa sa jej zapalili ocka, tentokrat obidve, zatial som kvapkala len kvapky OcuFlash, ale nelepsi sa to, dcerka sa budi so zalepenymi ockami, so zltym alebo zelenym povlakom. Predpokladam ze sa to bude musiet zasa preliecit antibiotikami, co zistim zajtra na ocnom. Moja otazka teda je, ci dat malu zaockovat napriek tymto problemom, alebo pockat kym sa ocka vyliecia, co moze trvat zasa aj dva tyzdne. A ak odporucate zaockovanie, ci treba pockat s podavanim antibiotik az kym nebude zaockovana, alebo moze byt ockovana aj v case uzivania. Pokial viem, dieta by malo byt v case ockovania uplne zdrave a bez liekov, co nie je nas pripad, aj napriek tomu nas uz lekar do toho tlaci. Prosim poradte, velmi nerada by som u dcerky vyvolala nejake komlikacie.

    Vopred dakujem za vasu odpoved.
    S pozdravom,
    Slavka Tomasikova

    Odpovedá: MUDr. Marta Špániková

    Skutočnou kontraindikáciou očkovania je len horúčnatý stav s vysokými horúčkami. To v tejto chvíli vaše dieťatko neprekonáva. Samozrejme snažíme sa, aby dieťatko pri očkovaní bolo zdravé, pretože ako iste viete aj po očkovaní môžu byť teploty a potom je ťažké určiť, či sa jedná o rekaicu na očkovanie alebo zhoršenie čo i len jednoduchého, ľahkého ochorenia. Zapálené očko, podávanie lokálnych antibiotík iste nie je prekážkou očkovania. lekár pred očkovaním dieťa vyšetrí a zhdonotí celkový stav. Ak udávate, že v meste sa vyskytol čierny kašeľ, je o to dôležitejšie s očkovaním čo najskôr začať.