• Co znamenaju protilatky

    Dobry den,
    dceru by som chcela dat zaockovat proti TBC po vsetkych zakladnych ockovaniach. Docitala som sa ,ze sa robia testy na protilatky.Co to znamena? Cize, ked nebola zaockovana pri narodeni moze mat protilatky take ako zaockovane dieta po narodeni?
    Velmi pekne Vam dakujem

    Tuberkulóza je veľmi zvláštne ochorenie, veď aj patrí medzi tzv. špecifické ochorenia. Každý človek toto ochorenie za život prekoná, lepšie povedané stretne sa s ním, ale nie u každého prepukne ako ochorenie. Preto sa u detí starších ako 6 týždňov primárne neočkuje a ak sa očkovať má začať, najprv sa vyšetria protilátky, teda zistí sa, či sa už jedinec s tuberkulózou stretol / a vytvoril protilátky / alebo nie / protilátky nemá a môžeme ho očkovať./ Aby to nebolo celkom jednoduché, ak sa zistí, že protilátok je veľa / to sa zistí tým testom do predlaktia, Mantoux II sa volá/, tak sa nie očkuje ale podľa úrovne lieči.