• pneumo 23, mening. očkovanie

    Mám deti 12 a 14 ročné, vakcínou pneumo23 boli očkované aj raz preočkované. ako treba preočkovávať , v akých intervaloch.
    ČO sa týka mening. očkovania, poprosím o doporučenie. Ktorá vakcína je vhodnejšia, kombinovaná alebo len proti C-čku. Ktorá sa musí preočkovať a koľko krát alebo aké sú intervaly, prípadne vedľajšie nežiadúce účinky.
    Ďakujem za informácie, j

    Ak deti nebývajú choré a už boli pneumo 23 opakovane zaočkované, teraz ďalšie očkovania nie sú potrebné.
    Pre dlhodobý účinok, potrebu len jedného očkovania odporúčam skôr očkovanie menigitidy typu C kojugovanou vakcínou pre cestovateľov je vhodnejšie očkovanie kombinovanou vakcínou A a C, ktoré je potrebné preočkova každé tri roky.
    Existuje kombinovaná vakcína Menveo proti štyrom druhom meningokoka / nie je tam B/ ale u nás nie je dostupná. Je tiež bez preočkovania.
    Vedľajšie účinky sä možné, zatiaľ som pozorovala len začervenanie v mieste vpichu / u vlastnej dcéry/, ustúpilo bez liečby.