• sprava

    má otázku žijem u svokrovcou pod jednou strechou sme hore a oni dole..mame dieta ma rok..mám už žaludočne problem.stale sa hádaju svokor dost pije..musim počuvat hadky krik a ked to poviem priatelovy tak to nerieši..nemam kam ist a už nevladzem..svokra sa do všetkeho stara..neberu ohlad kes spí..kedže to nemame oddelene počut všetko..ja už nevladzem čo mám robkat prosim vas...

    Dobrý deň Evina
    spolužitie viacerých generácii je náročné na vzájomnú toleranciu a rešpekt, na vytvorenie si modelu spoločného fungovania, na pravidlá - v tom lepšom prípade ich vytvárajú všetci zúčastnení spolu...a dokážu spolu hovoriť o kritických momentoch, hľadať riešenia....tak dáko vyzerá ideálny model. Väčšinou to tak ale nefunguje, ak do hry vstupuje alkohol - tak je o konfliktné situácie postarané.
    Hovoríte že priateľ nerieši hádky - pre neho je to pravdepodobne jeho realita, v ktorej vyrastal, ktorú pozná a na ktorú sa za roky adaptoval.
    Vy ste však v tomto prostredí nová, z odlišného rodinného zázemia - a momentálne sa staráte o malé dieťa a vytvárate si svoju novú rodinu. Neviem aké sú vaše iné možnosti bývania - je možné že ak bude pre vás situácia u svokrovcom dlhodobo neprijateľná, budete sa musieť s priateľom rozhodnúť, či si zvolíte voľbu bývania so svokrovcami (čo okrem nepríjemností, konfliktov a napätia pravdepodobne poskytuje i isté výhody finančné - lacnejšie bývanie,...) alebo finančne náročnejšiu variantu samostatného bývania, ...
    Okrem rozhodnutia, ktoré vám možno čaká je pre vás samotnú dôležité nájsť pre seba možnosti ako tlak náročnej atmosféry doma vyvážiť - aktivitami, vecami, ktoré sú pre vás podporné - opäť je to o vašich možnostiach, o tom kde bývate, ako si viete s priateľom alebo inými blízkymi dohodnúť pomoc, podporu... niekedy zafungujú i zdanlivé maličkosti, ktoré pomôžu navodiť opäť stav pohody - aktivita mimo domu, kamarátky, kino, cvičenie, dobrá kniha - viem že drobnosti v porovnaní s náročnosťou situácie, avšak viacero drobností vám môže dodať potrebnú energiu. Veľa šťastia.