• vybusnost

    dobry den, mam otazku. mame maleho 2 rocneho synceka. som stastne vydata, mam dobreho manzela, ale niekedy ma dokaze poriadne vytocit. Vela krat to zalezi aj na mne, lebo ja som velmi vybusna povaha. maly je nas poklad, je vysnivane dieta, a velmi ho mame rady. vsetci, lebo je velmi mily a zlaty. samozrejme, ze aj on(ako skoro kazde dieta) skusa nase nervy, a hranice, je tiez trucovity, a sem-tam nam jednu "capne". velmi som starostliva matka, a mam velky strach o neho. moj manzel je v tej veci velmi rozvazny, maly ma vacsi respekt pred nim. ale.....niekedy sa nedokazem ovladat, naraz vybuchnem a to uz niesom ja. aj mu par krat prilozim, ale po palcekoch, v tych nervoch neviem ako silno. potom mi je to velmi luto a placem s nim. nechcem to. sama za seba sa hanbim. je mi to velmi luto, a vycitam si to...co je horsie? mu dat na zadok, alebo po rucke? a ci vobec? my predsa zakazujeme detom sa bit.prosim poradte mi.dakujem

    Dobrý deň Neznáma
    vaša výbušnosť zjavne patrí k vašej povahe - rýchlejšie vás "vytočia" veci a potom reagujete impulzívne, oveľa silnejšie ako by ste chcela. Je to pre vás samu výzva, ako sa naučiť so svojou impulzivitou narábať, ako si všímať a uvedomovať signály, že už-už je "na spadnutie"výbuch - a tiež spôsoby, ako mu zabrániť, ako znížiť intenzitu prežívanej emócie (predýchať, upozorniť že sa blížite na hranicu svojej trpezlivosti...). Fyzické tresty detí boli, sú aj budú diskutovanou témou - či áno alebo nie. Váš synček je príliš maličký aby vám robil napriek. Všetko čo robí, robí preto že to tak cíti - aj to že skúša koľko môže, aj že testuje hranice, že sa vzpiera, hnevá, odporuje - on to tak naozaj prežíva, a pre neho bitka môže byť hodne mätúcim signálom - hlavne od rodičov, ktorí sú pre neho takmer božskými postavami. On sám má čo robiť, aby sa naučil čo s tými všetkými silnými pocitmi, ktoré prežíva - a naučiť ho to môžete vy - cez to, ako vy sama zvládate svoje emočné stavy. Preto je veľmi dobré byť pre svoje dieťa čitateľný - pomáhať mu rozpoznávať ako sa cítite, vysvetliť čo je dôvod vášho hnevu alebo smútku alebo radosti - a tým pre neho urobíte veľmi veľa. Držím vám veľmi päste.