• očkovanie proti TBC versus epi syndróm

    Môj syn má 10 rokov a mal by byť preočkovaný proti TBC. Trpí od 9 mesiacov epilepsiou neznámej etiológie a bohužiaľ je farmakorezistentný takže v súčasnosti má záchvaty v priemere 2x do týždňa. CHcem sa spýtať či je v jeho prípade bezpečné očkovanie proti TBC a či nehrozí zhoršenie jeho stavu. A ak by aj očkovanie prichádzalo do úvahy, či neexistujú aj nejaké špeciálne /oslabené /TBC vakcíny, ktoré by boli v jeho prípade vhodnejšie.

    Ďakujem Adamicová

    Preočkovaný proti tbc bude len v prípade, že nemá protilátky proti tomuto ochoreniu. To sa zistí špeciálnym testom / Mantoux II/, ktorý sa prevedie ako vpich do predlaktia a odčíta sa po 72 hodinách . Celé očkovanie aj predchádzajúce testovanie sa prevdza na oddelenie kalmetizácie. Pokiaľ viem, u nás sa toto vyšetrenie a eventálne očkovanie prevádza v trinástom roku života.
    Očkovanie proti tuberkulóze, ak by aj bolo potrebné, nezhoršuje priebeh epilepsie.