• Poporodna/ laktacna psychoza

    Dobry den pani doktorka.
    Mam 26 rokov, som tyzden po porode. NArodil sa nam krasny chlapcek, ktoreho velmi lubim. Zatial je pokojny, starostlivost onho si vychutnavam.
    Mata ma otazka nad poporodnou alebo laktacnou psychozou... Ako zistim, ze tym trpim? Trosku sa obavam toho, ze to jednoducho na mna pride ako blesk z jasneho neba a ja svojmu dietatku velmi ublizim. Nemala som nikdy psychicke problemy, som skor spolocenksy a vesely clovek. Asi pred 2 rokmi spachala moja kolegyna samovrazdu- vyskocila z okna. Co ak aj mne takto prepne...

    dobrý deň,

    príznaky depresie prevdepodobne odchytíte, bude vám extrémne smutno, ťažko sa rozveselíte, budete ponorená v sebe. toto všetko ešte nemusí byť klinická depresia. každý človek má aj inú toleranciu na tieto stavy. ked ich u seba pobadáte, snažte sa s nimi aktívne pracovať. rozveseliť sa, zmeniť niečo v každodennom fungovaní. laktačná psychóza sa málokedy udeje z ničoho nič, obyčajne ju predchádzajú príznaky, ako som popísalal. okolie by to malo identifikovať a neignorovať. môžete ich na to upozorniť alebo im dodať nejakú literatúru.

    prajem veľa zdaru