• plac

    dobry pani doktorka mam 2rocnu slecnu a nechce sa jej rozpravat opakovat nechce tie zakledne slovicka vie ked jej poviem aby nieco spravila tak to urobi strasne je rozumna a vsimava druha vec ze cin je starsia sa boji vsetkeho a hlavne deti a doktorov ma taky panicky strach ze ked place tak az vraca inac ona ma strasne jemny zaludocek aj v aute jej byva zle cez den nechce spat a v noci miekady plece a vravi nie nie doma ju nebijeme a ani na nu nekricime je topravda sem tam som jej dala po zadocku a zdvihla na nu hlas ale ja si myslim ze to bolo v norme takze neviem preco sa tak vsetkeho boji prosim vas porate mi zatial byvama u svokrovcov a sem tam doma vistraja moze a mala bola stale svetkom tomu vsetkemu teraz ma 4mesacnu sestricku ale na nu vobec neziarli dakujem

    Jedna vec je, že sme každý inej povahy a temperamentu. Vaša dcérka zrejme patrí k deťom, ktoré citlivejšie reagujú na rôzne podnety, s ktorými sa stretávajú v rozličných situáciách. A nie je to zlé ani dobré. Je to skrátka tak, je to jej prirodzenosť, jej nátura.
    Druhá vec je tá, že deti zhruba až do školského veku mávajú obdobia, kedy sú viac úzkostné, boja sa tmy, lekárov, cudzích ľudí, búrky, psov... čokoľvek si vymyslíte, deti sa toho môžu báť a nemá to v podstate žiadne racionálne vysvetlenie. Je to akousi prirodzenou súčasťou detského vývinu a to, čo deti od nás potrebujú v týchto obdobiach najviac, je to, aby sme boli pri nich, aby v nás mali oporu, aby sa mohli báť v bezpečnom náručí rodičov a tak si vytvorili dostatočne pevný základ pre to, aby neskôr mohli byť oporou samy sebe.
    Jej strachy a obavy sa budú postupne meniť a oslabovať, hoci z nej možno nikdy nebude úplne smelá osoba, no isto sa jej úzkosti zmiernia a ustúpia.