• druhé dieťa

    , Autor: tetuska7

    Dobrý deň pani doktorka, poprosím vás o názor, vopred Vám veľmi pekne ďakujem za odpoveď.
    čakám druhé dieťatko. Keď sa narodí, druhý synček bude mať tak 2 roky 4 mesiace.
    Je to dosť malý rozdiel? Aký je ideálny rozdiel vekový pri deťoch.? Bojím sa že sa to odzrkadlí. Budem sa viacej starať o to druhé chcem či nechcem. Teraz ma také obdobie, za všetko sa durdí, hádže sa od zlostí, nepočúva vôbec.Je živý, šikovný, rozpráva dosť. Nechce ale chodiť na nočník.
    Bojím sa, že mu nebudem môcť dať toľko času, venovať sa mu. Trápi ma to.
    ďakujem za názor a radu.S pozdravom Michaela

    Uvádza sa, že zhruba trojročný rozdiel medzi súrodencami je optimálny. No príroda sa neriadi týmto optimálnym, ale deti sa rodia tak, ako príde (nie vždy, no často). Starší súrodenec alebo súrodenci sa teda musia vysporiadať s takým rozdielom, aký je a s takou starostlivosťou, aká je zo strany rodičov možná.
    Čo môžete urobiť vy? Je jasné, že vám veľa času a energie zaberie mladšie dieťa. Pokúste sa ale hľadať spolu s otcom dieťaťa možnosti, ktoré máte, aby aj starší syn bol dostatočne uspokojený, aby sa mu niekto venoval viac, keď budete doma obaja rodičia, prípadne aby sa mu venovala častejšie niektorá babka, dedko či ujo, teta, ak máte tú možnosť.
    Rovnako je dôležité zapojiť primerane staršie dieťa do starostlivosti o mladšie - nechať ho, aby vám podal plienku, aby dal cumeľ bábätku, aby ho chvíľočku zabavil, rozptýlil hrkálkou, zaspieval mu... Potom sa starší bude cítiť dôležitý, najmä ak sa mu vždy pekne poďakujete, oceníte jeho šikovnosť, ochotu...